sobota, 20 stycznia 2018 r.

Świdnik

Mieszkańcy Świdnika produkują 11 tys. ton śmieci. Gdzie będą wywożone?

Dodano: 5 lipca 2016, 16:43
Autor: aa

Miasto dokłada się do budowy i zakupu maszyn oraz urządzeń do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej (powiat lubartowski). Po uruchomieniu sortowni ma tam trafiać część świdnickich odpadów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Podczas ostatniej sesji radni zgodzili się na przekazanie pieniędzy. – Łączna kwota kosztów przekazanych przez miasto Świdnik na budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej wynosi 1 mln 908 tys. zł – podlicza Aleksandra Dyjak z Urzędu Miasta w Świdniku.

– Inwestycja rozpoczęła się w ubiegłym roku – wyjaśnia Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego Urzędu Miasta w Świdniku. – Miasto Lublin wspiera tę inwestuję na zasadzie udzielenia pomocy finansowej w kwocie 10 mln zł. Cały koszt wybudowania zakład został ustalony na 48 mln 800 tys. zł, z czego 71 procent jest finansowane przez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. 20 procent finansuje miasto Lublin, zaś pozostałą kwotę – Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej.

Związek ten tworzy 5 gmin – gmina Lubartów, miasto Lubartów i gminy: Ostrów Lubelski, Ostrówek, Trawniki.

– W ubiegłym roku rozpoczęliśmy rozmowy o tym, czy będzie możliwość współdziałania w tworzeniu tego zakładu zagospodarowania odpadów – przypomina Kurowska. – Otrzymaliśmy odpowiedź, że „tak”.

Jakie korzyści ze współpracy będzie mieć Świdnik? – Dzięki udzielonej pomocy finansowej tym pięciu gminom będziemy mieć zagwarantowany odbiór przez ten zakład 5 tys. ton odpadów rocznie przez 25 lat i w cenach takich jak te gminy. Mimo, że nie będziemy członkiem związku, będziemy tak samo traktowani jak gminy do niego należące - wyjaśnia Kurowska.

Mieszkańcy Świdnika produkują ponad 11 tys. ton odpadów, z czego 9 tys. ton odpadów zmieszanych.

– Te 5 tys. ton to jest ponad 60 procent wszystkich opadów zmieszanych, które produkujemy i które musimy zagospodarowywać – dodaje Kurowska.

Do 2013 r. wszystkie odpady były gromadzone na wysypisku śmieci. Po zmianie przepisów muszą być segregowane. Segregacja może odbywać się w Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

– Jedną z takich instalacji, do której należymy jest RIPOK prowadzony przez prywatną firmę, która dyktuje warunki monopolistyczne – wskazuje Kurowska. – Dzięki pomocy gminom udział w tworzeniu zakładu w części uniezależni nas od tego monopolisty.

Jak to się przełoży na cenę śmieci? – Inwestycja jest w trakcie realizacji, więc aby mówić o jakichkolwiek korzyściach dla miasta, należy poczekać przynajmniej 3–4 lata – zaznacza Dyjak.

ZZO w Wólce Rokickiej ma zostać oddany do użytku na początku przyszłego roku.

Argo
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Argo
Argo (6 lipca 2016 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy świdnik dołoży się też do dróg które od lat, dzień w dzień, mimo zakazów rozjeżdżają śmieciarki w drodze do Rokitna?
Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2016 o 23:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a w lublinie prawie monopol ma `Komeko
Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2016 o 19:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie Trawniki tylko Serniki!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2016 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dwie panie fachowcy: Kurowska i Dyjak...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!