Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

13 czerwca 2018 r.
11:32

Najdłuższy lot nad maską samochodu. Rowerzysta zawinił, ale pyta o absurdalny projekt ścieżki

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
28 34 A A
Ciąg znaków „koniec ścieżki rowerowej” wzdłuż Żwirki i Wigury w Świdniku
Ciąg znaków „koniec ścieżki rowerowej” wzdłuż Żwirki i Wigury w Świdniku

Rowerzysta musi uważać na wyjeżdżające z bocznych ulic samochody albo na prostej o długości 300 metrów pięć razy zsiadać z roweru. Z taką kuriozalną sytuacją rowerzyści musza się zmierzyć na ścieżce rowerowej w Świdniku wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Paweł do dziś pamięta swój najdłuższy lot rowerem nad maską samochodu.

– Jechałem akurat tym fragmentem ścieżki, wzdłuż Żwirki i Wigury w Świdniku, za ekranami dźwiękochłonnymi. Nagle zza gęstego żywopłotu wyjechał samochód. Niestety, na ucieczkę było za późno. Uderzyłem w bok auta i razem z rowerem przeleciałem nad maską, spadając dobry metr za samochodem. Do dziś boli mnie ramię – opowiada pan Paweł. – Na początku oburzyłem się na kierowcę, bo myślałem, że zajechał mi drogę. Ja przecież jechałem po ścieżce rowerowej. Jednak okazało się, że to była moja wina, bo na odcinku 300 metrów 5 razy ścieżka się kończy i zaczyna, ze względu na boczne ulice i wyjazdy z osiedla. To jest kuriozum.

Rzeczywiście, zgodnie z prawem wina była po stronie pana Pawła. Rowerzysta przed znakiem koniec ścieżki rowerowej powinien zsiąść z jednośladu i przeprowadzić go. Powinien tak zrobić jeszcze cztery razy – przez wszystkie pięć osiedlowych uliczek dochodzących z osiedla domków do Żwirki i Wigury.

– Nawet nie dyskutowałem z kierowcą samochodu. Ale zastanowiło mnie, kto tak zaprojektował tę ścieżkę. Taki stan rzeczy może skończyć się tragicznie. W końcu ktoś skręci sobie kark – dodaje.

Kilak lat temu ten droga wojewódzka 822 została gruntownie przebudowana (jako jeden z alternatywnych dojazdów do lotniska w Świdniku).

– Niestety nie mogliśmy „pozaginać” tej ścieżki, ze względu na brak możliwości dokupienia gruntów – mówi Andrzej Gwozda, dyrektor ZDW w Lublinie. – Dlatego ustawiliśmy takie, a nie inne oznakowanie. Jest to uciążliwe dla rowerzystów, ale innego wyjścia nie ma. Z kolei właściciele posesji nie chcą zgodzić się na wycinkę żywopłotów. Wciąż prowadzimy rozmowy w tej sprawie.

Problem mogłyby częściowo rozwiązać progi zwalniające na wysokości linii ogrodzeń narożnych posesji. Lecz w tym względzie ruch należy do miasta Świdnik. Do sprawy wrócimy.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mc ja / 13 czerwca 2018 o 18:29
+1
A od kiedy dla rowerzysty jest obowiązkowa kamizelka lub kask? Ponadto prędkość dopuszczalna na ścieżce jest taka sama jak na równoległej ulicy, więc zgodnie z przepisami można jechać i szybciej niż 30 km/h
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 21:08
Kuriozalnie zaplanowane sciezki rowerowe to tylko jedne z podejrzanych "inwestycji", niech sobie ktos sobaczy jakie sa w Swidniku niektore chodniki - oczywiscie z kostki betonowej bo jakis samorzadowiec pewnikiem ma taki biznes hehe; zreszta kazda inwestycja to w swidniku przekret.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 18:36
Po pierwsze - nie musi schodzić, z roweru, bo nie ma tam przejść dla pieszych. Jedynie wlotu z podwójną ciągłą nie może przejechać - na reszcie po prostu nie ma pierwszeństwa przed skręcającymi z głównej. Po drucie - znaki A-7 są bez linii warunkowego zatrzymania, więc kierowca wyjeżdżający z osiedla musi ustąpić wszystkim jadącym pasem drogowym drogi głównej przed znakiem. Cudo inżynierii drogowej.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 10:20
Wydaje się, że znaki, widoczne na fotografii (C-13a/16a) oznaczają koniec drogi dla rowerów i pieszych. Jak zatem, szanowni decydenci, przemieścić się za odcinek, niebędący drogą dla rowerów i pieszych, aby korzystać z dobrodziejstwa następnego znaku C-13/16??? Nadgorliwość decydentów czy dyletanctwo?
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 10:01
Przy Żwirki i Wigury jest przynajmniej oddzielna ścieżka i stosując się do przepisów ruchu drogowego jest bezpiecznie - Panie Piotrze z artykułu niestosowanie się do przepisów często kończy się bólem... Znacznie gorsza, a wręcz tragiczna sytuacja jest pod wiaduktem na Lotników Polskich między szpitalem, a zakładem. Tam jakiś imbecyl zaprojektował kur**pas, czyli zamienił pobocze w ścieżkę dla rowerów. W praktyce kiedy jedzie obok ciebie tir, autobus, bus lub zwykły samochód i zbliży się do prawej krawędzi jezdni, nawet nie wiesz kiedy może zostać z ciebie mokra plama. Przez ten debilizm zmuszony jestem jeździć chodnikiem, mimo że jestem tego zdecydowanym przeciwnikiem;(
Przy Żwirki i Wigury jest przynajmniej oddzielna ścieżka i stosując się do przepisów ruchu drogowego jest bezpiecznie - Panie Piotrze z artykułu niestosowanie się do przepisów często kończy się bólem... Znacznie gorsza, a wręcz tragiczna sytuacja jest pod wiaduktem na Lotników Polskich między szpitalem, a zakładem. Tam jakiś imbecyl zaprojektował kur**pas, czyli zamienił pobocze w ścieżkę dla rowerów. W praktyce kiedy jedzie obok ciebie tir, autobus, bus lub zwykły samochód i zbliży się do prawej krawędzi jezdni, nawet nie wiesz kiedy może z... rozwiń
Avatar
inżynier ruchu / 14 czerwca 2018 o 08:46
to jest jakieś kuriozum w jaki sposób zaprojektowano i zbudowano tę "drogę dla rowerów". takie coś nie powinno być odebrane ze względu na niefunkcjonalność ale przede wszystkim stwarzanie niebezpieczeństwa! kilka razy musiałem jechać tą trasą ale "ścieżką rowerową" przejechałem tylko raz - pierwszy i ostatni. kolejnym razem jechałem już jezdnią bo z tego tworu, które stworzył pan gwozda i jego koledzy nie da się po prostu korzystać. wszystkim przeganiającym rowerzystów na ten infrastrukturalny niedorozwój, dedykuję następujący film: ***s://***youtube.com/watch?v=74hmaxrsjyg
to jest jakieś kuriozum w jaki sposób zaprojektowano i zbudowano tę "drogę dla rowerów". takie coś nie powinno być odebrane ze względu na niefunkcjonalność ale przede wszystkim stwarzanie niebezpieczeństwa! kilka razy musiałem jechać tą trasą ale "ścieżką rowerową" przejechałem tylko raz - pierwszy i ostatni. kolejnym razem jechałem już jezdnią bo z tego tworu, które stworzył pan gwozda i jego koledzy nie da się po prostu korzystać. wszystkim przeganiającym rowerzystów na ten infrastrukturalny niedorozwój, dedykuję następ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 08:16
A niby czego rowerzysta miałby płacić? To kierowca musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie!
Avatar
Jacek / 14 czerwca 2018 o 05:58
Niestety, rowerzyści robią co chcą bo nie da karani za łamanie przepisów.
Avatar
rower mi też nie obcy / 13 czerwca 2018 o 23:32
Ja tylko sie chcę zapytać czy pan Paweł pokrył koszty naprawy  samochodu ? czy wypiął się jak jak większość . Miałem podobny przypadek/ pe da la rz/ wykrzyczał mi ze powinienem płacić AC, niestety rower nie uległ wiekszemu uszkodzeniu , uciekł chodnikiem gdzieś miedzy bloki .Lakierowanie 1200 zł
Avatar
tellchar / 13 czerwca 2018 o 23:11
Ani kamizelka, ani kask nie są obowiązkowe dla rowerzystów. Jeżeli rowerzysta dojeżdża do przejścia dla pieszych to musi zejść z roweru i go przeprowadzić, ale inaczej jest w przypadku przejazdów dla rowerów, gdzie rowerzysta może po nim przejechać bez zsiadania. Ciekawe ilu kierowców o tym wie.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 21:08
Kuriozalnie zaplanowane sciezki rowerowe to tylko jedne z podejrzanych "inwestycji", niech sobie ktos sobaczy jakie sa w Swidniku niektore chodniki - oczywiscie z kostki betonowej bo jakis samorzadowiec pewnikiem ma taki biznes hehe; zreszta kazda inwestycja to w swidniku przekret.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 18:36
Po pierwsze - nie musi schodzić, z roweru, bo nie ma tam przejść dla pieszych. Jedynie wlotu z podwójną ciągłą nie może przejechać - na reszcie po prostu nie ma pierwszeństwa przed skręcającymi z głównej. Po drucie - znaki A-7 są bez linii warunkowego zatrzymania, więc kierowca wyjeżdżający z osiedla musi ustąpić wszystkim jadącym pasem drogowym drogi głównej przed znakiem. Cudo inżynierii drogowej.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 10:20
Wydaje się, że znaki, widoczne na fotografii (C-13a/16a) oznaczają koniec drogi dla rowerów i pieszych. Jak zatem, szanowni decydenci, przemieścić się za odcinek, niebędący drogą dla rowerów i pieszych, aby korzystać z dobrodziejstwa następnego znaku C-13/16??? Nadgorliwość decydentów czy dyletanctwo?
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 10:01
Przy Żwirki i Wigury jest przynajmniej oddzielna ścieżka i stosując się do przepisów ruchu drogowego jest bezpiecznie - Panie Piotrze z artykułu niestosowanie się do przepisów często kończy się bólem... Znacznie gorsza, a wręcz tragiczna sytuacja jest pod wiaduktem na Lotników Polskich między szpitalem, a zakładem. Tam jakiś imbecyl zaprojektował kur**pas, czyli zamienił pobocze w ścieżkę dla rowerów. W praktyce kiedy jedzie obok ciebie tir, autobus, bus lub zwykły samochód i zbliży się do prawej krawędzi jezdni, nawet nie wiesz kiedy może zostać z ciebie mokra plama. Przez ten debilizm zmuszony jestem jeździć chodnikiem, mimo że jestem tego zdecydowanym przeciwnikiem;(
Przy Żwirki i Wigury jest przynajmniej oddzielna ścieżka i stosując się do przepisów ruchu drogowego jest bezpiecznie - Panie Piotrze z artykułu niestosowanie się do przepisów często kończy się bólem... Znacznie gorsza, a wręcz tragiczna sytuacja jest pod wiaduktem na Lotników Polskich między szpitalem, a zakładem. Tam jakiś imbecyl zaprojektował kur**pas, czyli zamienił pobocze w ścieżkę dla rowerów. W praktyce kiedy jedzie obok ciebie tir, autobus, bus lub zwykły samochód i zbliży się do prawej krawędzi jezdni, nawet nie wiesz kiedy może z... rozwiń
Avatar
inżynier ruchu / 14 czerwca 2018 o 08:46
to jest jakieś kuriozum w jaki sposób zaprojektowano i zbudowano tę "drogę dla rowerów". takie coś nie powinno być odebrane ze względu na niefunkcjonalność ale przede wszystkim stwarzanie niebezpieczeństwa! kilka razy musiałem jechać tą trasą ale "ścieżką rowerową" przejechałem tylko raz - pierwszy i ostatni. kolejnym razem jechałem już jezdnią bo z tego tworu, które stworzył pan gwozda i jego koledzy nie da się po prostu korzystać. wszystkim przeganiającym rowerzystów na ten infrastrukturalny niedorozwój, dedykuję następujący film: ***s://***youtube.com/watch?v=74hmaxrsjyg
to jest jakieś kuriozum w jaki sposób zaprojektowano i zbudowano tę "drogę dla rowerów". takie coś nie powinno być odebrane ze względu na niefunkcjonalność ale przede wszystkim stwarzanie niebezpieczeństwa! kilka razy musiałem jechać tą trasą ale "ścieżką rowerową" przejechałem tylko raz - pierwszy i ostatni. kolejnym razem jechałem już jezdnią bo z tego tworu, które stworzył pan gwozda i jego koledzy nie da się po prostu korzystać. wszystkim przeganiającym rowerzystów na ten infrastrukturalny niedorozwój, dedykuję następ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 08:16
A niby czego rowerzysta miałby płacić? To kierowca musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie!
Avatar
Jacek / 14 czerwca 2018 o 05:58
Niestety, rowerzyści robią co chcą bo nie da karani za łamanie przepisów.
Avatar
rower mi też nie obcy / 13 czerwca 2018 o 23:32
Ja tylko sie chcę zapytać czy pan Paweł pokrył koszty naprawy  samochodu ? czy wypiął się jak jak większość . Miałem podobny przypadek/ pe da la rz/ wykrzyczał mi ze powinienem płacić AC, niestety rower nie uległ wiekszemu uszkodzeniu , uciekł chodnikiem gdzieś miedzy bloki .Lakierowanie 1200 zł
Avatar
tellchar / 13 czerwca 2018 o 23:11
Ani kamizelka, ani kask nie są obowiązkowe dla rowerzystów. Jeżeli rowerzysta dojeżdża do przejścia dla pieszych to musi zejść z roweru i go przeprowadzić, ale inaczej jest w przypadku przejazdów dla rowerów, gdzie rowerzysta może po nim przejechać bez zsiadania. Ciekawe ilu kierowców o tym wie.
Avatar
Karol / 13 czerwca 2018 o 22:06
1 metr za samochodem to krótki lot
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 48 16

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 1 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 3 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 3 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 7 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 90 11

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 1 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 15 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 177 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 8 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!