Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 września 2008 r.
16:58
Edytuj ten wpis

Nasze lotnisko rozwija skrzydła

0 13 A A

Ostateczny projekt architektoniczny, koncepcja dróg dojazdowych i przeniesienie cmentarza - to plany spółki Port Lotniczy Lublin na najbliższy miesiąc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeszcze w tym tygodniu zarząd Portu Lotniczego Lublin podpisze umowę na projektowanie lotniska z konsorcjum złożonym z warszawskich spółek ARE i Polconsult oraz Sener z Hiszpanii.

- Negocjacje zbliżają się do końca i już jest pewne, że port lotniczy w Świdniku zaprojektuje firma, która wygrała kilka tygodni temu konkurs - mówi Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Terminal o powierzchni 17 tys. mkw. ma mieć formę dwóch połączonych prostokątów. To pozwoli go w przyszłości rozbudować . Zaokrąglone boki bocznych skrzydeł będzie można zdemontować i dobudować kolejne moduły o powierzchni nawet 10 tys. mkw.

Z hali przylotów i odlotów będą cztery bezpośrednie wyjścia na płytę lotniska. Do terminalu dojedziemy z Lublina szynobusem. Pojazd kupi Urząd Marszałkowski, który pod koniec tego roku ogłosi przetarg.

- Jeden szynobus będzie na pewno. Drugi, jeśli będzie taka potrzeba - zapowiada Paweł Smajkiewicz, dyrektor Departamentu Mienia, Infrastruktury i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Koncepcję układu kolejowego i drogowego wokół lotniska przygotuje na zlecenie PLL warszawska firma Aksa. - Ma być gotowa jeszcze w październiku - zapowiada Jankowski.

- Ale już że wstępnych projektów wiemy, że trzeba będzie dobudować tor kolejowy prowadzący na lotnisko. Będziemy się starali, by droga powstała z jak najmniejszym uszczerbkiem dla posiadaczy ogródków działkowych. Możemy też uspokoić mieszkańców Franciszkowa - droga do lotniska ominie ich posiadłości.

W połowie października zaczną się z kolei prace związane z przeniesieniem wojennego cmentarza, który koliduje z portem lotniczym w Świdniku. Tą kwestią zajmują się władze Świdnika.

- Najpierw będą badania archeologiczne, którymi zajmą się pracownicy Muzeum Lubelskiego. Potem nastąpi ekshumacja i w końcu przeniesie mogił - informuje Artur Soboń, rzecznik Urzędu Miasta w Świdniku. - Wszystko potrwa nie dłużej niż kilka tygodni.

Do końca roku spółka planuje skupić wszystkie grunty niezbędne do rozpoczęcia inwestycji. Pierwsza łopata na ma zostać wbita na placu budowy już początku przyszłego roku. A pierwsze samoloty mają odlecieć ze Świdnika w 2012 roku.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jerry / 1 października 2008 o 20:47
Rozwija dobre !
wszystkie tanie linia kasują loty i połączenia. a Central Wings normalnie pada.
z Balic ciężko dolecieć do Szkocji np.
Avatar
target3 / 30 września 2008 o 20:33
gościu jesteś niedinformowany!!!poczytaj tutaj:
[url="http://www.forum.swidnik.net/viewtopic.php?f=21&t=1068"]http://www.forum.swidnik.net/viewtopic.php?f=21&t=1068[/url]
to mieszkańcy Świdnika tego chcą
Grzegorz
Avatar
świdniczanin / 30 września 2008 o 02:48
Chyba raczej jego upadek. A na pewno koniec z produkcją śmigłowców na WSK. Bo niby gdzie będą testowane? Nad Świdnikiem??
Avatar
~gość~ / 30 września 2008 o 02:44
A ja się mocno zastanawiam co za urzędas pozwala na przeniesienie cmentarza wojennego z obecnego miejsca na cmentarz komunalny w Świdniku? Przecież to potężny koszt i niszczenie naszego dziedzictwa narodowego. Ja się pytam: czy odpowiedzialni za to ludzie byli tam kiedykolwiek czy dla nich to punkt na mapie. Nie ma bardziej przejmującego zabytku świadczącego o tamtych strasznych czasach. Przeniesienie tego wielonarodowościowego cmentarza na cmentarz komunalny spowoduje jego zapomnienie. Żadne pomniki ani nagrobne płyty nie oddadzą ducha ani scenerii tego cmentarza. Naprawdę polecam odwiedzić ten cmentarz......dopóki jeszcze można. Najwidoczniej w Polsce można niszczyć zabytki , trzeba mieć tylko gotówkę, a wtedy ani konserwator zabytków ani nawet kościół nie zareaguje na niszczenie cmentarza. Ale to nic nowego.!!
A ja się mocno zastanawiam co za urzędas pozwala na przeniesienie cmentarza wojennego z obecnego miejsca na cmentarz komunalny w Świdniku? Przecież to potężny koszt i niszczenie naszego dziedzictwa narodowego. Ja się pytam: czy odpowiedzialni za to ludzie byli tam kiedykolwiek czy dla nich to punkt na mapie. Nie ma bardziej przejmującego zabytku świadczącego o tamtych strasznych czasach. Przeniesienie tego wielonarodowościowego cmentarza na cmentarz komunalny spowoduje jego zapomnienie. Żadne pomniki ani nagrobne płyty nie oddadzą ducha ani ... rozwiń
Avatar
TADO / 29 września 2008 o 20:54
Ty ktosik to pewnie jesteś z pod Niedzwiady i dlatego ci niewsmak że będzie lotnisko w świdniku .Większość mieszkańców Lublina i świdnika zawsze popierała lotnisko w Swidniku .
Avatar
TADO / 29 września 2008 o 20:46
Niech szybko powstanie lotnisko w Swidniku .Będzie to piękna wizytówka dla miasta .
Avatar
R2454FFF / 29 września 2008 o 12:09
URZĘDNIK W POLSCE, POLITYK UMIE DUŻO GADAĆ,OBIECYWAC GRUSZKI NA WIERZBIE, SZKLANE DOMY!!!PONIEWAŻ NE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOSĆI ANI KARNEJ, ANI FIANSOWEJ, WIĘC MOŻE PLEŚĆ RÓŻNE BZDURY!!CZY TO MA DAĆ SKUTEK W POSTACI LOTNISKA, SZYNOBUSU DO LOTNISKA, DRÓG??WĄTPIĘ I TO BARDZO!!
Avatar
ktosik / 29 września 2008 o 11:36
I jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. Co Dziennik Wschodni dostaje za takie promocyjne artykuły. Temat lotniska w Świdniku stał się dla tej gazety kurą znoszącą złote jajka, skoro tak bardzo sie do tematu przywiązali. " Pani Genowefo czy Pani jest związana ze swoim zakładem pracy? Tak! Przez kasę zapomogowo pożyczkową"
Avatar
ktosik / 29 września 2008 o 11:32
Zastanawia mnie fakt, że ciągle pisze się o lotnisko to samo. Jakby włodarze i Ci zaangażowani sami sobie chcieli udowodnić, że coś robią. Coraz więcej jest takich, którym pomysł budowy lotniska tutaj się nie podoba i będzie ich przybywać. W Gorzowie Wielkopolskim, nie chcą nawet lotniska dla aeroklubu, a tutaj wszędzie się pisze, że mieszkańcy sa zachwyceni pomysłem budowy w Świdniku. Witaj PRL- PROPAGANDA SUKCESU
Avatar
Wolski / 29 września 2008 o 11:02
Niepoprawni optymiści liczą na zakończenie wykupu gruntów do końca roku, a to tylko 4 miesiące. T.zw specustawa leży w sejmie, ważniejsze są alimenty i bal. Prawdziwy cyrk zacznie się przy wycince lasu (jeśli w ogóle do tego dojdzie). Dopiero wtedy "zieloni" dadzą popalić. Swoją drogą ciekawe czy gotowa jest dokumentacja na drogę startową, drogi kołowania i całe zaplecze "lotnicze"? PLL nic o tym nie wspomina.
Avatar
jerry / 1 października 2008 o 20:47
Rozwija dobre !
wszystkie tanie linia kasują loty i połączenia. a Central Wings normalnie pada.
z Balic ciężko dolecieć do Szkocji np.
Avatar
target3 / 30 września 2008 o 20:33
gościu jesteś niedinformowany!!!poczytaj tutaj:
[url="http://www.forum.swidnik.net/viewtopic.php?f=21&t=1068"]http://www.forum.swidnik.net/viewtopic.php?f=21&t=1068[/url]
to mieszkańcy Świdnika tego chcą
Grzegorz
Avatar
świdniczanin / 30 września 2008 o 02:48
Chyba raczej jego upadek. A na pewno koniec z produkcją śmigłowców na WSK. Bo niby gdzie będą testowane? Nad Świdnikiem??
Avatar
~gość~ / 30 września 2008 o 02:44
A ja się mocno zastanawiam co za urzędas pozwala na przeniesienie cmentarza wojennego z obecnego miejsca na cmentarz komunalny w Świdniku? Przecież to potężny koszt i niszczenie naszego dziedzictwa narodowego. Ja się pytam: czy odpowiedzialni za to ludzie byli tam kiedykolwiek czy dla nich to punkt na mapie. Nie ma bardziej przejmującego zabytku świadczącego o tamtych strasznych czasach. Przeniesienie tego wielonarodowościowego cmentarza na cmentarz komunalny spowoduje jego zapomnienie. Żadne pomniki ani nagrobne płyty nie oddadzą ducha ani scenerii tego cmentarza. Naprawdę polecam odwiedzić ten cmentarz......dopóki jeszcze można. Najwidoczniej w Polsce można niszczyć zabytki , trzeba mieć tylko gotówkę, a wtedy ani konserwator zabytków ani nawet kościół nie zareaguje na niszczenie cmentarza. Ale to nic nowego.!!
A ja się mocno zastanawiam co za urzędas pozwala na przeniesienie cmentarza wojennego z obecnego miejsca na cmentarz komunalny w Świdniku? Przecież to potężny koszt i niszczenie naszego dziedzictwa narodowego. Ja się pytam: czy odpowiedzialni za to ludzie byli tam kiedykolwiek czy dla nich to punkt na mapie. Nie ma bardziej przejmującego zabytku świadczącego o tamtych strasznych czasach. Przeniesienie tego wielonarodowościowego cmentarza na cmentarz komunalny spowoduje jego zapomnienie. Żadne pomniki ani nagrobne płyty nie oddadzą ducha ani ... rozwiń
Avatar
TADO / 29 września 2008 o 20:54
Ty ktosik to pewnie jesteś z pod Niedzwiady i dlatego ci niewsmak że będzie lotnisko w świdniku .Większość mieszkańców Lublina i świdnika zawsze popierała lotnisko w Swidniku .
Avatar
TADO / 29 września 2008 o 20:46
Niech szybko powstanie lotnisko w Swidniku .Będzie to piękna wizytówka dla miasta .
Avatar
R2454FFF / 29 września 2008 o 12:09
URZĘDNIK W POLSCE, POLITYK UMIE DUŻO GADAĆ,OBIECYWAC GRUSZKI NA WIERZBIE, SZKLANE DOMY!!!PONIEWAŻ NE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOSĆI ANI KARNEJ, ANI FIANSOWEJ, WIĘC MOŻE PLEŚĆ RÓŻNE BZDURY!!CZY TO MA DAĆ SKUTEK W POSTACI LOTNISKA, SZYNOBUSU DO LOTNISKA, DRÓG??WĄTPIĘ I TO BARDZO!!
Avatar
ktosik / 29 września 2008 o 11:36
I jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. Co Dziennik Wschodni dostaje za takie promocyjne artykuły. Temat lotniska w Świdniku stał się dla tej gazety kurą znoszącą złote jajka, skoro tak bardzo sie do tematu przywiązali. " Pani Genowefo czy Pani jest związana ze swoim zakładem pracy? Tak! Przez kasę zapomogowo pożyczkową"
Avatar
ktosik / 29 września 2008 o 11:32
Zastanawia mnie fakt, że ciągle pisze się o lotnisko to samo. Jakby włodarze i Ci zaangażowani sami sobie chcieli udowodnić, że coś robią. Coraz więcej jest takich, którym pomysł budowy lotniska tutaj się nie podoba i będzie ich przybywać. W Gorzowie Wielkopolskim, nie chcą nawet lotniska dla aeroklubu, a tutaj wszędzie się pisze, że mieszkańcy sa zachwyceni pomysłem budowy w Świdniku. Witaj PRL- PROPAGANDA SUKCESU
Avatar
Wolski / 29 września 2008 o 11:02
Niepoprawni optymiści liczą na zakończenie wykupu gruntów do końca roku, a to tylko 4 miesiące. T.zw specustawa leży w sejmie, ważniejsze są alimenty i bal. Prawdziwy cyrk zacznie się przy wycince lasu (jeśli w ogóle do tego dojdzie). Dopiero wtedy "zieloni" dadzą popalić. Swoją drogą ciekawe czy gotowa jest dokumentacja na drogę startową, drogi kołowania i całe zaplecze "lotnicze"? PLL nic o tym nie wspomina.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 29 0

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 0 1

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 0

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 3

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 6 5

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 1

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 8 1

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 3 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców 1 0

Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w pożarze w Terespolu. Dwie rodziny straciły cały swój dobytek.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 2 7

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!