czwartek, 22 marca 2018 r.

Świdnik

Natura lotnisku niełaskawa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 kwietnia 2007, 12:46

Żeby powstał port lotniczy, Unia Europejska musi wpisać Świdnik do programu obszarów chronionych.

- Nie ma wątpliwości co do lokalizacji lotniska w Świdniku. Ale nie znaczy, że nie istnieją obawy związane z tą inwestycją - stwierdził wczoraj wojewoda Wojciech Żukowski, podczas Lubelskiego Sejmiku Gospodarczego.
A te, jak się okazało, są niebagatelne. I wcale nie chodzi o to, że obszar, na którym ma powstać lotnisko został ze względu na unikatową kolonię susła perełkowanego wpisany do programu Natura 2000. Lecz o to, że... nie został w ogóle wpisany.
- Znaleźliśmy się w swoistym czyśćcu. Polski rząd zgłosił obszar lotniska do programu Natura 2000, ale Unia ma 6 lat na wpisanie go na listę - ujawnił Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa. - Do tego czasu nie możemy realizować żadnych inwestycji. Z innymi problemami sobie poradzimy.
Jak sobie radzimy? - Mamy już opinię sanepidu, czekamy na opinię środowiskową. To wszystko składamy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który wyda pozwolenie na budowę - tłumaczył Karol Ścibior, wiceprezes spółki Port Lotniczy Lublin. - Mamy gotową koncepcję przesiedlenia susłów, bez problemu uporamy się z liniami wysokiego napięcia. Na wybudowanie lotniska potrzebujemy dwóch lat.
Koncepcja modernizacji lotniska złożona do ULC przewiduje budowę pasa startowego o długości 2 km
(z możliwością jego wydłużenia do 2,5 km) i szerokości 45 m. Koszt budowy drogi startowej to 70 mln zł, a całej inwestycji ok. 170 mln zł. - Z tego lotniska odlecimy boeingami 737 i airbusami 320 tanich linii do Europy, Izraela, Afryki Północnej - przekonywał Ścibior.
Zdecydują o tym najbliższe miesiące, które mają przynieść oczekiwane decyzje w sprawach ekologicznych. - Nie mamy konkurencji, władze zgodnie nas wspierają. Jeśli dziś tej szansy nie wykorzystamy, to znaczy, że nie warto było na nas stawiać - podsumował Grzegorz Muszyński, nowo powołany prezes PLL.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!