Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 grudnia 2008 r.
18:40
Edytuj ten wpis

Odkopano szczątki ponad 200 żołnierzy

0 7 A A

Za ogrodzeniem cmentarza znajdują się jeszcze mogiły żołnierzy - twierdzą archeolodzy nadzorujący przenosiny wojennej nekropolii, która koliduje z lotniskiem w Świdniku. Dlatego trzeba będzie kontynuować ekshumację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przenosiny wojennego cmentarza przy drodze Lublin-Mełgiew miały zakończyć się do końca roku. Już dziś wiadomo, że prace mogą przedłużyć się nawet o miesiąc. Wszystko za sprawą mogił, na które natknęli się archeolodzy, a które wychodzą poza teren nekropolii. - Już wyszliśmy z naszymi pracami nawet 4 m poza ogrodzenie cmentarza - mówi archeolog Zbigniew Wichrowski. - I wszystko wskazuje na to, że mogił jest znacznie więcej. Dlatego musimy kontynuować poszukiwania.

- Rozmawiamy już o rozszerzeniu prac. Na pewno nie pozwolimy na to, by jakieś mogiły zostały na terenie przyszłego lotniska - zapewnia Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

Prace ekshumacyjne rozpoczęły się na początku grudnia. Już po kilku godzinach koparka dokopała się do mogiły, w której spoczywały szczątki 5 żołnierzy austriackich. W następnych dniach archeolodzy docierali do kolejnych mogił: pojedynczych, podwójnych i zbiorowych. W sumie wydobyto z 85 grobów szczątki ponad 200 żołnierzy. Największa zbiorowa mogiła liczyła ich ponad 80.

- Każdy dzień naszej pracy na tym cmentarzu przynosi nowe niespodzianki. Wydobyliśmy ponad 2000 zachowanych przedmiotów. To amunicja, ładownice i mnóstwo rzeczy osobistych, takich jak pierścionki i medaliki - wylicza Wichrowski.

Przedmioty są zabezpieczane i przewożone do Muzeum Lubelskiego. Zostaną poddane konserwacji, a następnie wyeksponowane. Zaś wydobyte szczątki żołnierzy chowane są do specjalnie oznaczonych worków i przewożone do wojennej kwatery na cmentarzu komunalnym w Świdniku. Tam wiosną stanie pomnik-mogiła poświęcony poległym żołnierzom.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gumiś / 23 marca 2009 o 20:30
~gość~ napisał:
Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje.


30 lat temu, zanim uporządkowali i zrobili te groby i ogrodzenie.
Avatar
~gość~ / 3 stycznia 2009 o 22:16
Gumiś napisał:
Przez wiele lat cmentarz ten był zaniedbany, nieogrodzony. Na wierzchu były kości, czaszki. Nikogo to nie interesowało. Teraz kiedy cmentarz jest przenoszony w sposób zorganizowany, nagle krzyk i krytyka. Będzie zbiorowa mogiła, pomnik, napisy w kilku językach.
Bezsensowna krytyka w niektórych komentarzach, aby coś krytykować, polska mentalność.



Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje. A swoją drogą jeżeli to jest sposób zorganizowany (kartony i worki na śmiecie) to ja już sobie wyobrażam to lotnisko: zamiast szynobusa - wóz drabiniasty, zamiast terminala - stodoła i pełne gacie podczas lotu



Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje. A swoją drogą jeżeli to jest sposób zorganizowany (kartony i worki na śmiecie) to ja już sobie wyobrażam to lotnisko: zamiast szynobusa - wóz drabiniasty, zamiast terminala - stodoła i pełne gacie podczas lotu rozwiń
Avatar
Gumiś / 2 stycznia 2009 o 18:30
Przez wiele lat cmentarz ten był zaniedbany, nieogrodzony. Na wierzchu były kości, czaszki. Nikogo to nie interesowało. Teraz kiedy cmentarz jest przenoszony w sposób zorganizowany, nagle krzyk i krytyka. Będzie zbiorowa mogiła, pomnik, napisy w kilku językach.
Bezsensowna krytyka w niektórych komentarzach, aby coś krytykować, polska mentalność.
Avatar
wl / 1 stycznia 2009 o 20:07
Lotnisko na cmentarzu - doskonała lokalizacja!? Myślę, że jankowski "właściwie" to uzasadni - Z tego lotniska najbliżej będzie na CMENTARZ!!!
Avatar
wodzo / 1 stycznia 2009 o 15:27
Sądzę, że tym "hienom cmentarnym" zależy jedynie na łupach.
Ci ludzie byli chowani wraz z całym dobytkiem tzn. z tym co w chwili śmierci posiadali przy sobie. A teraz banda złodziej pod szyldem muzeum lubelskiego plądruje to miejsce w celu rozgrabienia tych osobistych rzeczy żołnierzy.
Szacunku w tym ani poszanowania ludzkiego ciał nie ma, świadczy to, jak są traktowane szczątki tych ludzi dosłownie jak śmieci.
Brudnymi buciorami łażą po tym miejscu szukając jedynie "skarbów" wojennych. Pewnie jeszcze załatwiają tam potrzeby fizjologiczne bo budki TOY-TOY’a tam nie widziałem.
Sądzę, że tym "hienom cmentarnym" zależy jedynie na łupach.
Ci ludzie byli chowani wraz z całym dobytkiem tzn. z tym co w chwili śmierci posiadali przy sobie. A teraz banda złodziej pod szyldem muzeum lubelskiego plądruje to miejsce w celu rozgrabienia tych osobistych rzeczy żołnierzy.
Szacunku w tym ani poszanowania ludzkiego ciał nie ma, świadczy to, jak są traktowane szczątki tych ludzi dosłownie jak śmieci.
Brudnymi buciorami łażą po tym miejscu szukając jedynie "skarbów" wojennych. Pewnie je... rozwiń
Avatar
krr / 1 stycznia 2009 o 01:05
Durnie, nawet dziecko w Świdniku Dużym Drugim wie że ogrodzenie dookoła tego cmentarza zostało zbudowane dopiero kilka lat temu, a sam cmentarz z mogiłami i alejkami między nimi był raczej symboliczny. Ponad 200 osób na 100 metrach kwadratowych się raczej nie zmieści. Tacy z was historycy jak z koziej dupy trąba, skoro jesteście zaskoczeni takim obrotem sprawy. A poza tym mam nadzieję że was również ktoś kiedyś zapakuje w worki po śmieciach - taka podłość i brak poszanowania dla ludzkiej godności nawet w głowie mi się nie mieści! Gdzie jest stanowisko kościoła który tyle trąbi o moralności - czyżby im rzeczywiście zależało tylko na cmentarzach z których można drzeć gotówkę?
Durnie, nawet dziecko w Świdniku Dużym Drugim wie że ogrodzenie dookoła tego cmentarza zostało zbudowane dopiero kilka lat temu, a sam cmentarz z mogiłami i alejkami między nimi był raczej symboliczny. Ponad 200 osób na 100 metrach kwadratowych się raczej nie zmieści. Tacy z was historycy jak z koziej dupy trąba, skoro jesteście zaskoczeni takim obrotem sprawy. A poza tym mam nadzieję że was również ktoś kiedyś zapakuje w worki po śmieciach - taka podłość i brak poszanowania dla ludzkiej godności nawet w głowie mi się nie mieści! Gdzie j... rozwiń
Avatar
szok / 31 grudnia 2008 o 20:58
Szczątki ludzkie w pudle tekturowym po "Krecie",to możliwe tylko w Polsce!!!!
Avatar
Gumiś / 23 marca 2009 o 20:30
~gość~ napisał:
Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje.


30 lat temu, zanim uporządkowali i zrobili te groby i ogrodzenie.
Avatar
~gość~ / 3 stycznia 2009 o 22:16
Gumiś napisał:
Przez wiele lat cmentarz ten był zaniedbany, nieogrodzony. Na wierzchu były kości, czaszki. Nikogo to nie interesowało. Teraz kiedy cmentarz jest przenoszony w sposób zorganizowany, nagle krzyk i krytyka. Będzie zbiorowa mogiła, pomnik, napisy w kilku językach.
Bezsensowna krytyka w niektórych komentarzach, aby coś krytykować, polska mentalność.



Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje. A swoją drogą jeżeli to jest sposób zorganizowany (kartony i worki na śmiecie) to ja już sobie wyobrażam to lotnisko: zamiast szynobusa - wóz drabiniasty, zamiast terminala - stodoła i pełne gacie podczas lotu



Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje. A swoją drogą jeżeli to jest sposób zorganizowany (kartony i worki na śmiecie) to ja już sobie wyobrażam to lotnisko: zamiast szynobusa - wóz drabiniasty, zamiast terminala - stodoła i pełne gacie podczas lotu rozwiń
Avatar
Gumiś / 2 stycznia 2009 o 18:30
Przez wiele lat cmentarz ten był zaniedbany, nieogrodzony. Na wierzchu były kości, czaszki. Nikogo to nie interesowało. Teraz kiedy cmentarz jest przenoszony w sposób zorganizowany, nagle krzyk i krytyka. Będzie zbiorowa mogiła, pomnik, napisy w kilku językach.
Bezsensowna krytyka w niektórych komentarzach, aby coś krytykować, polska mentalność.
Avatar
wl / 1 stycznia 2009 o 20:07
Lotnisko na cmentarzu - doskonała lokalizacja!? Myślę, że jankowski "właściwie" to uzasadni - Z tego lotniska najbliżej będzie na CMENTARZ!!!
Avatar
wodzo / 1 stycznia 2009 o 15:27
Sądzę, że tym "hienom cmentarnym" zależy jedynie na łupach.
Ci ludzie byli chowani wraz z całym dobytkiem tzn. z tym co w chwili śmierci posiadali przy sobie. A teraz banda złodziej pod szyldem muzeum lubelskiego plądruje to miejsce w celu rozgrabienia tych osobistych rzeczy żołnierzy.
Szacunku w tym ani poszanowania ludzkiego ciał nie ma, świadczy to, jak są traktowane szczątki tych ludzi dosłownie jak śmieci.
Brudnymi buciorami łażą po tym miejscu szukając jedynie "skarbów" wojennych. Pewnie jeszcze załatwiają tam potrzeby fizjologiczne bo budki TOY-TOY’a tam nie widziałem.
Sądzę, że tym "hienom cmentarnym" zależy jedynie na łupach.
Ci ludzie byli chowani wraz z całym dobytkiem tzn. z tym co w chwili śmierci posiadali przy sobie. A teraz banda złodziej pod szyldem muzeum lubelskiego plądruje to miejsce w celu rozgrabienia tych osobistych rzeczy żołnierzy.
Szacunku w tym ani poszanowania ludzkiego ciał nie ma, świadczy to, jak są traktowane szczątki tych ludzi dosłownie jak śmieci.
Brudnymi buciorami łażą po tym miejscu szukając jedynie "skarbów" wojennych. Pewnie je... rozwiń
Avatar
krr / 1 stycznia 2009 o 01:05
Durnie, nawet dziecko w Świdniku Dużym Drugim wie że ogrodzenie dookoła tego cmentarza zostało zbudowane dopiero kilka lat temu, a sam cmentarz z mogiłami i alejkami między nimi był raczej symboliczny. Ponad 200 osób na 100 metrach kwadratowych się raczej nie zmieści. Tacy z was historycy jak z koziej dupy trąba, skoro jesteście zaskoczeni takim obrotem sprawy. A poza tym mam nadzieję że was również ktoś kiedyś zapakuje w worki po śmieciach - taka podłość i brak poszanowania dla ludzkiej godności nawet w głowie mi się nie mieści! Gdzie jest stanowisko kościoła który tyle trąbi o moralności - czyżby im rzeczywiście zależało tylko na cmentarzach z których można drzeć gotówkę?
Durnie, nawet dziecko w Świdniku Dużym Drugim wie że ogrodzenie dookoła tego cmentarza zostało zbudowane dopiero kilka lat temu, a sam cmentarz z mogiłami i alejkami między nimi był raczej symboliczny. Ponad 200 osób na 100 metrach kwadratowych się raczej nie zmieści. Tacy z was historycy jak z koziej dupy trąba, skoro jesteście zaskoczeni takim obrotem sprawy. A poza tym mam nadzieję że was również ktoś kiedyś zapakuje w worki po śmieciach - taka podłość i brak poszanowania dla ludzkiej godności nawet w głowie mi się nie mieści! Gdzie j... rozwiń
Avatar
szok / 31 grudnia 2008 o 20:58
Szczątki ludzkie w pudle tekturowym po "Krecie",to możliwe tylko w Polsce!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program]
24 maja 2018, 18:00
galeria

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program] 0 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek rozpoczynają się KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaplanowano dwa dni koncertów na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami 1 3

Pod znakiem zapytania stanął montaż słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie na śródmiejskich chodnikach. Nikt nie chce wziąć tego zlecenia. Drogowcy mają też spory problem z remontami osiedlowych uliczek, m.in. na Czubach i Czechowie

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania 0 0

56-letni mężczyzna spadł z rusztowania w trakcie prac przy remoncie stadionu w Janowie Lubelskim.

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę
ZDJĘCIA
galeria

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę 1 4

17-letnia rowerzystka trafiła do szpitala, po tym jak na lokalnej drodze potrącił ją samochód.

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku 1 1

Dzisiaj o godzinie 19 w Lublinie odbędzie się finał Srebrnego Kasku. Czterech najlepszych zawodników oraz jeden wybrany przez Główną Komisję Sportu Żużlowego wezmą udział w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem 24 1

Baseball Ravens Lublin zaliczyli fantastyczny początek sezonu w Bałtyckiej Lidze Baseballu. Popularne Kruki po trzech weekendach przewodzą całej stawce

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi
wiersze między newsami

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi 0 1

Na początek dnia, trzy linijki orientu. XVII wiecznemu japońskiemu poecie zen Matsuo Basho tyle wystarczy by opowiedzieć całą historię

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy?

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy? 45 17

Liczba wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o niemal 70 procent. Najtrudniej o fachowca jest w branży budowlanej i przemyśle. Potrzebni są także kierowcy i magazynierzy

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej?

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej? 2 10

Platforma nie ujawnia żadnych nazwisk, ale poseł Stanisław Żmijan przyznaje, że najchętniej w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej poparłby kobietę