niedziela, 18 marca 2018 r.

Świdnik

PCEZ uruchamia kierunki lotnicze

  Edytuj ten wpis

Od przyszłego roku Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej chce kształcić fachowców do obsługi terminali lotniczych.

- Nie szkolmy przyszłych bezrobotnych - przestrzega starosta świdnicki.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu, podczas omawiania działalności szkół, rozgorzała dyskusja na temat kształcenia młodzieży w specjalnościach lotniczych.
- Budujemy lotnisko, więc w szkołach powinien być kierunek, który kształciłby pracowników obsługi przyszłego portu lotniczego - domagała się Barbara Gontarz, radna powiatowa. - Wprawdzie Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej zapewnia, że dostosowuje kierunki do rzeczywistych potrzeb, ale ja tego nie widzę.

Chciałabym, by nowy kierunek został ujęty w planie kształcenia na 2009 rok.
PCEZ w Świdniku kształci już techników mechaników lotniczych. Mimo to dyrekcja centrum planuje od przyszłego roku utworzyć kierunek ściśle lotniczy, szkolący techników obsługi portów i terminali.

- Na razie jednak nie możemy go włączyć do programu kształcenia na przyszły rok, gdyż Ministerstwo Edukacji Narodowej jeszcze nie opracowało podstawy programowej dla takiego kierunku - wyjaśnia Anna Goral, dyrektor PCEZ.
- Ale czy w ostatniej chwili uda się znaleźć kadrę nauczycielską? - dopytywała radna Gontarz.

Kazimierz Szczygieł, członek Zarządu Powiatu, zapewnił, że nauczycieli nie zabraknie. - Kadrę przecież mamy w PZL Świdnik. Ale myślimy też o tym, by pani dyrektor nie musiała szukać dodatkowych pieniędzy, by zachęcić specjalistów do pracy w szkole. A nie ma się co oszukiwać: za 15 zł za godzinę oni do nas nie przyjdą - mówił Kazimierz Szczygieł.

Władze powiatu nie podchodzą jednak z entuzjazmem do tego pomysłu. - Czas biegnie nieubłagalnie, ale prawda jest taka, że lotniska jeszcze nie ma. I musimy zdać sobie sprawę z tego, że w obsłudze portu lotniczego raczej nie będą pracować absolwenci naszych szkół. Nie chcę, by młodzież miała później do nas pretensje, że wykształciliśmy ją w kierunkach lotniczych, a nie zapewniliśmy pracy - podkreślał Mirosław Król, starosta świdnicki.

Zdaniem starosty, trzeba spojrzeć na inne dziedziny, które przeżywają rozkwit i kształcić młodzież w kierunku np. gastronomiczno-hotelarskim czy budowlanym.
- W najbliższym czasie zrobimy specjalne analizy, żeby nie kształcić w zawodach, których rynek nie będzie potrzebował - zapewnił Król.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jon
sorbona
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jon
jon (30 października 2008 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Krakowie np. Central Wings polikwidował połączenia a teraz swoją bazę techniczną !!!
powodzenia
Rozwiń
sorbona
sorbona (30 października 2008 o 07:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Optymiści. Wezcie się za szkolenie tragaży do niemieckich hurtowni i super marketów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!