czwartek, 22 lutego 2018 r.

Świdnik

Pogrzeb Z. Gilowskiej. DUŻE ZDJĘCIA

Dodano: 11 kwietnia 2016, 08:44

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2016, 09:14

Pogrzeb Z. Gilowskiej. Rodzina, przyjaciele i współpracownicy byw poniedziałek prof. Zytę Gilowską. Na uroczystości pogrzebowe byłej wicepremier i minister finansów przyjechały także najważniejsze osoby w państwie: prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński

Terenu kościoła p.w. NMP Matki Kościoła pilnowali funkcjonariusze BOR, przed świątynią ustawiono telebim. Wchodzący do środka prezydent, premier i szef partii rządzącej byli witani przez mieszkańców Świdnika oklaskami.

Oprócz najważniejszych osób w państwie w ostatnim pożegnaniu byłej wicepremier wzięli udział także: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister finansów Paweł Szałamacha, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister środowiska Jan Szyszko, wiceminister kultury Jarosław Sellin i prezes Najwyższej izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Byli też lubelscy parlamentarzyści i samorządowcy (zarówno z PiS, jak i z PO), a także przedstawiciele środowisk akademickich na czele z rektorem KUL ks. prof. Antonim Dębińskim. Asystę honorową pełnili funkcjonariusze Służby Celnej i policji.

Zanim nabożeństwo się zaczęło Zyta Gilowska została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał jej syn, Paweł Gilowski, obecnie dyrektor generalny w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Wprawdzie wiedzieliśmy o chorobie, z którą pani profesor zmagała się od lat. Ale zaskoczyła nas szybkość, z jaką śmierć wyrwała ją z naszego grona – mówił podczas kazania arcybiskup lubelski Stanisław Budzik. – Jej odejście wywołało głębokie poruszenie w wielu środowiskach. Wszyscy, z którymi o niej rozmawiałem, wspominają ją z sympatią i żegnają z żalem. Została zapamiętana jako osoba, która łączyła solidną wiedzę akademicką z głębokim zaangażowaniem w sprawy publiczne. Umiała przekuwać tę wiedzę w konkretne pomysły.

– W dniu jej śmierci w gazetach i w internecie można było znaleźć tytuły: „Odeszła Żelazna Dama polskiej polityki”. Czy można być jednocześnie żelaznym i ciepłym? Czy można być jednocześnie zdyscyplinowanym, wymagającym i roztaczać wokół siebie atmosferę sympatii i życzliwości? Czy można obniżać koszty pracy i daniny publiczne, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze w budżecie? Okazuje się, że można. Pani prof. Gilowska taką osobą była i takich niezwykłych rzeczy umiała dokonać – mówił prezydent Andrzej Duda.

Zytę Gilowską wspominał także Jarosław Kaczyński. – W bezpośrednim kontakcie była osobą sympatyczną, pełną pomysłów, błyskotliwą, potrafiącą mówić na różne tematy. Czasem ją cytowałem. Zdarzało się, że miałem do niej pretensje, bo jej sformułowania bywały ostre. Ale było w niej coś takiego, że była zdecydowana i wymagająca, a jednocześnie wyjątkowo wręcz urocza.

Po mszy kondukt pogrzebowy przeszedł na oddalony o ok. 1,5 km cmentarz. Tam laudację wygłosiła premier Beata Szydło. – To ogromy zaszczyt i wzruszenie, że mogę w imieniu rządu RP podziękować i pożegnać panią premier. Była niezwykłą osobą, którą odegrała ogromne znaczenie w polskiej polityce. W tle decyzji które podejmowała zawsze był człowiek. Kiedy zaczynałam swoją drogę samorządowca, a potem polityka, była dla mnie wzorem. Byłam pełna podziwu, że kobieta-polityk może tak wiele osiągnąć – mówiła szefowa rządu.

Relacja minutowa

Beata Szydło: To ogromy zaszczyt i wzruszenie, że mogę w imieniu rządu RP podziękować i pożegnać panią premier. Była niezwykłą osobą, którą odegrała ogromne znaczenie w polskiej polityce. W tle decyzji które podejmowała zawsze był człowiek. Kiedy zaczynałam swoją droge samorządowca, a potem polityka, była dla mnie wzorem. Byłam pełna podziwu, że kobieta-polityk może tak wiele osiągnąć.

>>>

Msza żałobna w kościele się kończy. Za chwilę kondukt przejdzie na oddalony o ok. 1,5 km cmentarz. Przed kościołem tłum mieszkańców.

>>>

– Była osobą niezwykłą także w bezpośrednim kontakcie. Czasem miałem do niej lekkie pretensje, bo jej sformułowania bywały zbyt ostre. Ale była z jednej strony wymagająca, a jednocześnie czasem wręcz urocza – wspomina Jarosław Kaczyński. – Przede wszystkim miała swoją wizję Polski, a zwłaszcza polskiej gospodarki. Była przekonana, że jest ona w stanie rozwijać się szybko.

>>>

Prezydent Andrzej Duda: - Dziś do Świdnika przyjechały najważniejsze osoby w państwie, władze uniwersytetów, żeby pożegnać osobę absolutnie nietuzinkową. Jesteśmy tu po to, żeby oddać hołd pani profesor i pani premier, ale jesteśmy tu z wielkiej osobistej sympatii. Jesteśmy tu także dlatego, że przez naszą obecność hołd i podziękowanie oddaje panstwo polskie.

>>>

– Odejście pani profesor wywołało głębokie poruszenie w wielu środowiskach. Wszyscy, z którymi o niej rozmawiałem, wspominają ją z sympatią i żegnają z żalem. Została zapamiętana jako osoba, która łączyła solidną wiedzę akademicką z głębokim zaangażowaniem w sprawy publiczne. Umiała przekuwać tę wiedzę w konkretne pomysły – powiedział abp Stanisław Budzik. 

>>>

Nabożeństwu w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku przewodniczy abp Stanisław Budzik. 

– Wprawdzie wiedzieliśmy o chorobie, z którą pani profesor zmagała się od lat. Ale zaskoczyła nas szybkość, z jaką śmierć wyrwała ją z naszego grona – powiedział abp Budzik podczas kazania.

>>>

Przed rozpoczęciem nabożeństwa Zyta Gilowska została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał jej syn Paweł Gilowski.

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)
>>>

Do Świdnika dotarł prezes PiS Jarosław Kaczyński, a chwilę po nim prezydent Polski Andrzej Duda. Gdy wchodzili do środka, sprzed kościoła dało się słyszeć oklaski. Tak samo było przy wejściu premier Beaty Szydło.

>>>

W Świdniku jest już premier Beata Szydło. W ostatnim pożegnaniu Zyty Gilowskiej biorą udział także m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister ochrony środowiska Jan Szyszko, wiceminister kultury Jarosław Sellin i prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski

>>>

W Świdniku jest już minister finansów Paweł Szałamacha, parlamentarzysci, samorządowcy, rektor KUL i przedstawiciele środowiska akademickiego. Asystę honorową podczas pogrzebu pełni Służba Celna i Policja.

Na zakończenie nabożeństwa laudację ma wygłosić prezydent RP Andrzej Duda. W trakcie uroczystości na cmentarzu głos zabierze premier Beata Szydło.

Taki ekran został ustawiony przed kościołem  pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku (fot. Tomasz Maciuszczak)
Taki ekran został ustawiony przed kościołem pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku (fot. Tomasz Maciuszczak)

>>>

Po nabożeństwie uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego w Świdniku.

Przed oraz w trakcie uroczystości, zamknięta będzie dla ruchu samochodów ulica kard. Wyszyńskiego (przy kościele).

Zyta Gilowska zmarła we wtorek 5 kwietnia. Gilowska była wicepremierem i ministem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Miała 66 lat. Od kilku lat chorowała na serce.

W uroczystości pogrzebowej udział weźmie premier Beata Szydło.

Czytaj także: Wspomnienia o premier ze Świdnika

WIDEO

Wideo: TVN24

 
Gość
siro
sobuń
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 kwietnia 2016 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prezydent andrzej duda odznaczyl zyte gilowska po smierci bo [redzej nie zasluzyla -po co todal teraz to jej niepotrzebne---hehe --normalne kpiny
Rozwiń
siro
siro (12 kwietnia 2016 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kaczyński i wiara ! Chyba ktoś postradał rozum ! Wyobraź sobie wiernego katolika, który gdy wypadł z polityki w wieku 40 lat  - ?????? ochrzścił się ! I to ten wierny Kościoła ! Nie OBŁUDNIK I ZDRAJCA !!!!!!

I sie zrobił katolikiem !! hahahahah

Rozwiń
sobuń
sobuń (12 kwietnia 2016 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A Pan prezes J.Kaczyński...??? No tak , on ma szacunek dla ludzi , którzy są poddanymi , a pani wicepremier -a co tam ...Ten człowiek nie potrafi chyba mieć uczuć wyższych ...;-((( Dokładnie tak samo , jak poddana jemu i klerowi gawiedź ...

Kaczyński i wiara ! Chyba ktoś postradał rozum ! Wyobraź sobie wiernego katolika, który gdy wypadł z polityki w wieku 40 lat  - ?????? ochrzścił się ! I to ten wierny Kościoła ! Nie OBŁUDNIK I ZDRAJCA !!!!!!

Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2016 o 07:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zjawiła się cała sekta z guru i głównym fałszerzem, kłamcą, obłudnikiem i nikczemnikami ! Do piekła zakłamana bando oszustów i niszczycieli Polski !!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2016 o 23:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie. Panie prezesie pan jesteś następny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!