niedziela, 18 lutego 2018 r.

Świdnik

Przebudują główny plac miasta. Co się zmieni? [wizualizacje]

Dodano: 12 lutego 2018, 15:14

Kamienną nawierzchnię zastąpi betonowa. Pojawią się ogródki kawiarniane, fontanny. Będzie też miejsce na scenę. Magistrat szuka firmy, która przebuduje plac Konstytucji 3 Maja w Świdniku. Mieszkańcy powinni zobaczyć efekt prac 11 listopada

– Plac bardzo się zmieni – przyznaje Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Przebudowa umożliwi swobodny dostęp do placu z każdej strony. Łatwiej będzie poruszać się też osobom niepełnosprawnym. Poza tym na całym placu zostanie wymieniona nawierzchnia. Zostaną też ustawione dodatkowe, nowe ławki. Poza tym przeniesiemy pomnik Konstytucji 3 Maja i ustawimy go naprzeciwko pomnika smoleńskiego. Wszystko po to, aby powstało profesjonalne miejsce na scenę, aby można było organizować bez problemów wszystkie uroczystości państwowe. Odświeżymy też zegar i ustawimy tak, aby odbijał się w tafli wody.

Na przebudowanym placu znajdą się dwie fontanny. Ale po kolei. Projekt zakłada podział centralnego placu miasta na trzy strefy. Pierwsza, w północnej części, będzie przestrzenią przeznaczoną do organizacji obchodów państwowych. W tej części znajdzie się zbiornik wodny, w którego tafli będzie odbijać się właśnie wspomniana już wieża zegarowa.

Po zachodniej stronie będzie istniejący już pomnik Nieznanego Żołnierza, zaś po wschodniej zaprojektowano drewniany podest. „Jest to przestrzeń dla ogródków gastronomicznych pobliskiej cukierni” – opisują projektanci.

Do dalszej części placu będą prowadzić zarówno schody, jak też szeroka pochylnia. W drugiej, centralnej części placu znajdzie się druga fontanna. Projektanci zaplanowali tutaj również stoliki szachowe ustawione wśród zieleni. W tej części będą też stały naprzeciw siebie dwa pomniki – smoleński i przeniesiony Konstytucji 3 Maja.

Z kolei koncepcja dotycząca trzeciej strefy zakłada „uformowanie rzeźby terenu w sposób amfiteatralny”. „Tarasowa skarpa zakłada trzy poziomy i zaopatrzona jest w drewniane siedziska, a u jej podnóża zlokalizowano drewniany parkiet” –czytamy w opisie projektu.

Całą tę przestrzeń będzie zamykać szpaler drzew, których zadaniem jest przesłonięcie budynku hotelu.

Urzędnicy ogłosili już przetarg na wykonanie przebudowy centralnego placu miasta. Firmy mogą składać oferty do 23 lutego. Wyłoniona w przetargu firma będzie miała czas na wykonanie zlecenia do końca października.

– Chcielibyśmy tegoroczne Święto Niepodległości uczcić już w nowej scenerii placu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Okazja jest wyjątkowa, bowiem 11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nowoczesny wystrój tego miejsca i jego ekologiczny charakter będzie świadczył o tym, jak wielki postęp poczyniliśmy od 1918 roku, mimo że ostatnich sto lat historii naszej ojczyzny obfitowało w okresy dramatyczne czy wręcz tragiczne.

mieszkaniec
lokalny patriota
świadomy swidniczanin
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec
mieszkaniec (4 dni temu o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W każdej z miejskich gadzinówek podkreśla się (burmistrz też), że zachowana zostanie obecna zieleń. A jak to wygląda w praktyce? W dokumentach przetargowych można przeczytać: Drzewa do usunięcia - 19 szt. Krzew/grupa krzewów do usunięcia - ok. 173 m3. Drzewa do przesadzenia poza terenem inwestycji - 12 szt. Krzewy do przesadzenia poza teren inwestycji - grupa 9 szt. oraz grupa 7 szt. krzewów iglastych. Dodać należy do tego wycięte w ostatnim czasie (z placu i jego najbliższej okolicy) +/- 28 drzew. Powierzchnia zieleni zmniejszy się z obecnych 37% do 21% na rzecz betonu. Tak wygląda dbanie o zieleń miejską i chwalenie się jak to „ekologicznie” podchodzi się do tematu. Druga sprawa - czy plac naprawdę jest w tak złym stanie, że trzeba go całkowicie zmieniać? Te kilka-kilkanaście milionów z naszych kieszeni przydałoby się na inne, bardziej potrzebne inwestycje w mieście. Wystarczyłoby odnowić podłoże z piaskowca a nie zastępować go betonem. Kolejne fontanny – zwiększą liczbę miejsc pracy, poziom życia i zapewnią pełną lodówkę. Fajnie tak wydawać nieswoje pieniądze. No ale wybory niedługo, trzeba sobie zapewnić stołki na kolejne lata...panem et circenses.
Rozwiń
lokalny patriota
lokalny patriota (4 dni temu o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No właśnie. Pani sekretarz (bo chyba ona teraz trzęsie UM) - w czyje prywatne ręce powędruje piaskowiec z placu?
Rozwiń
świadomy swidniczanin
świadomy swidniczanin (5 dni temu o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
piaskowiec z rozbiórki.... ceny wahaja sie od 60 do 100 zł na m3, sądzac po rozmiarze Placu Konstytucji w Świdniku , kamienia tego trochę jest .. Ważne jest aby materiał ten "nie zginał" po drodze , nie pojechał czyjąś działkę jako gruz. Licze ze świdniccy włodarze staną na wysokości zadania i wystawią na sprzedaż.. W końcu kilkaset tysięcy czy nawet i milionik złociszy nawet z odzysku piechotą nie chodzi.
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obecna nawierzchnia to nie zwykły kamień, a piaskowiec. Najdroższy i najbardziej luksusowy obecnie element nawierzchni na który stać teraz tylko bogaczy.Oczyszczony nic nie traci na jakości. Ciekawe, do kogo trafi " gruz" z placu.
Rozwiń
świadomy swidniczanin
świadomy swidniczanin (5 dni temu o 07:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomnik Bolka i Lolka to świdnicka legenda.... Nie można od tak rozebrać historii.. Obecnie jest zaniedbany z winy władz miejskich Świdnika które nie podejmują żadnych działań zmierzających do tego by przywrócić mu należyty wygląd.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!