sobota, 17 marca 2018 r.

Świdnik

Przenoszą cmentarz z powodu lotniska (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2008, 13:38

Ruszyły prace związane z ekshumacją i przeniesieniem mogił wojennych z cmentarza, który koliduje z planowanym lotniskiem. Jeśli pogoda dopisze, wykonawcy uporają się w 2 tygodnie.

Prace rozpoczęły się od rozbiórki ogrodzenia. Lada moment przyjdzie pora na ekshumacje szczątków żołnierzy. Wszystkim, za kwotę 94 tys. zł, zajmuje się Zakład Usług Pogrzebowych ze Świdnika. - Mamy nadzieję, że z przeniesieniem mogił uporamy się dwa tygodnie, o ile pogoda nie spłata nam figla - zapowiada Zygmunt Dziurka, szef firmy.

Wojenny cmentarz zajmuje powierzchnię 0,1 ha i leży przy drodze na Mełgiew. Spoczywają na nim szczątki 70 żołnierzy radzieckich i prawdopodobnie 6 polskich z II wojny światowej, a także 180 austro-węgierskich i 15 rosyjskich z I wojny.

Wiosną tego roku, gdy poznaliśmy nową lokalizację portu lotniczego w Świdniku okazało się, że cmentarz znajduje się dokładnie pomiędzy bazą cargo a terminalem planowanego lotniska. Władze Portu Lotniczego Lublin zdecydowały, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie cmentarza w nowe miejsce. Na początku w grę wchodziły lokalizacje w Krzesimowie lub Lublinie. Ostatecznie stanęło na cmentarzu komunalnym w Świdniku.

- To pozwoli nam mieć pieczę nad tymi mogiłami i zachować o nich pamięć w społeczności lokalnej - tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik spółki PLL.

Nadzorem archeologicznym nad ekshumacją zajmie się Muzeum Lubelskie w
Lublinie za 50 tys. zł. Zaś zagospodarowanie nowej kwatery wojennej na cmentarzu komunalnym w Świdniku powierzono Związkowi Polskich Artystów Plastyków z Warszawy za kwotę 90 tys. zł. Władze PLL i Świdnika planują, że na nowym wojennym cmentarzu stanie pomnik-mogiła poświęcony poległym żołnierzom.

- Będą na nim tablice w 4 językach: polskim, niemieckim, rosyjskim i węgierskim. A także 4 krzyże, w tym jeden prawosławny - zapowiada Jankowski. - Jest już gotowy projekt pomnika.

Koszty przenosin, które wyniosą ponad 230 tys. zł pokryją m.in. gmina Świdnik oraz Czarny Austriacki Krzyż. Ekshumacji będą przyglądać się historycy.

- Chcemy ostatecznie zweryfikować liczbę pochowanych żołnierzy i odpowiedzieć sobie na pytanie, co jeszcze może być pod tą ziemią, prócz szczątków ludzkich - mówi Kornel Mareczko, historyk, który od lat bada historię tego cmentarza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mieszkaniec
obserwator
lord
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec
mieszkaniec (28 listopada 2008 o 03:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pamiętam kiedy byłem dzieckiem, jeszcze w szkole podstawowej razem z całą klasą i wychowawczynią sprzątaliśmy ten cmentarz. Zawsze był zarośnięty trawą i krzakami, ale nas, a przed nami naszych rodziców uczono dbać o takie rzeczy. Nawet wtedy jako mały dzieciak miałem więcej szacunku do miejsca pochówku tych ludzi niż obecne władze Lublina. Tyle się ostatnio mówi o przeniesieniu prochów gen. Sikorskiego do Polski, o zabronieniu budowy krematorium na Majdanku, bo to nie wypada. A ja się pytam: czy ludziom którzy leżą na tym cmentarzu nie należy się taki sam szacunek? A teraz widzę: traktor, przyczepa, szpadle i kilofy. Wszystko zniszczone. Oddaję hołd i szacunek tym żołnierzom, ponieważ giną po raz drugi. Najeźdźca zabrał Im życie, żądni pieniędzy biznesmeni zniszczeli ich spokój i pamięć o nich. Ten cmentarz przetrwał wiele, II wojnę światową i długie lata zapomnienia, jednak nie oparł się chorym ambicjom i żądzom zysku. Sztuczne tablice pamiątkowe nigdy nie zastąpią oryginału, to już nie to samo, robicie to tylko po to aby zadowolić opinię publiczną. Nigdy nie sądziłem że dojdzie do niszczenia takich miejsc, w kraju tak mocno dotkniętym tragediami dziejowymi. Nie rozumiem tego............
Rozwiń
obserwator
obserwator (27 listopada 2008 o 16:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ładny widok- mogiły,a na nich ciągnik z przyczepą.
Rozwiń
lord
lord (27 listopada 2008 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tu i basta w tym miejscu ma być lotnisko, koniec i kropka. Jak za Komuny materiał ludzki sobie poradzi, kiedyś wysiedlali i teraz mogą wysiedlać.
Mam nadzieje, że kiedyś rozwiążą się te układy i nie będą bali się rozliczyć tych cwaniaczków, z biegiem czasów więcej rzeczy ujrzy światło dzienne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!