czwartek, 22 marca 2018 r.

Świdnik

Pustoszeją działki, na których powstanie lotnisko

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 grudnia 2008, 19:01

Ponad 80 proc. nieruchomości od prywatnych właścicieli jest już w rękach Portu Lotniczego Lublin. Ci, którzy nie chcieli sprzedać swoich działek, zostaną wywłaszczeni.

W poniedziałek odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Port Lotniczy Lublin. Jednogłośnie przegłosowano uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości pod lotnisko na terenie gmin Świdnik i Wólka Lubelska.

A to oznacza, że spółka stała się właścicielem ponad 80 proc. nieruchomości, znajdujących się dotąd w rękach osób prywatnych, a potrzebnych pod budowę lotniska dla Lubelszczyzny.

Pieniądze na wykup gruntów i domów pochodzą z zawartego w ubiegłym tygodniu kontraktu dla województwa. - To kwota 20 mln zł, którą w całości przeznaczyliśmy na transakcje - informuje Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Domy, które przeszły na własność portu, a ich właściciele wyprowadzili się, spółka szykuje do rozbiórki. Trzy budynki (w tym dwa domy) już wyburzono. Trwają przygotowania do rozbiórki kolejnych siedmiu domów, które stoją na planowanym lotnisku. 4 z nich położone są w Świdniku Dużym II, a 3 w Janowicach, gm.
Mełgiew. Rozbiórki rozpoczną się w styczniu 2009 r. , a odzyskane materiały spółka będzie sukcesywnie sprzedawać.

A co z tymi, którzy nie zdecydowali się na sprzedaż swoich działek? - Te osoby zostaną wywłaszczone - zapowiada Jankowski. - Czekamy na wejście specustawy, która przyspieszy te procedury.

Lotnisko ma kosztować 350 mln zł. Spółka twierdzi, że jest przygotowana na taki wydatek. Dodatkowym kosztem będzie budowa dróg dojazdowych do portu. W RPO na rozbudowę drogi Lublin-Port Lotniczy w Świdniku zapisano 48 mln zł.

Zapewnione jest też prawie 20 mln zł dla 3 kolejnych projektów obejmujących przebudowy dróg powiatowych i gminnych w Wólce.

Z dodatkowymi kosztami na budowę dróg liczą się władze Świdnika. - Oczywiście na miarę naszych możliwości - mówi Artur Soboń, rzecznik UM Świdnik. - A w tej chwili wykupujemy już grunty na ul. Solidarności, która będzie jedną z dróg dojazdowych do lotniska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
echmea
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

echmea
echmea (24 grudnia 2008 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli aktualna wycena kosztów budowy wynosi 350 mln to w rzeczywistości poniżej pół miliarda (500 mln) nie będzie. Idę z każdym o zakład.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!