piątek, 23 marca 2018 r.

Świdnik

Rada Miasta w Świdniku przeciwko rektywacji "Świdnickich Spacerów"

Dodano: 11 lutego 2017, 17:11
Autor: aa

Radni miejscy ze Świdnika sprzeciwiają się wykorzystaniu idei „Świdnickich Spacerów” przy „antyrządowej manifestacji”. Protest wystosowali też represjonowani w stanie wojennym świdniczanie. Reaktywujący spacery nie pozostają dłużni i na głosy krytyki równie dobitnie odpowiadają.

Sprawa dotyczy manifestacji zorganizowanej przez stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa, która miała miejsce w Świdniku 5 lutego br., dokładnie w 35. rocznicę „Świdnickich Spacerów”. To właśnie 5 lutego 1982 roku, po raz pierwszy mieszkańcy Świdnika wyszli z domów w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego i spacerowali główną ulicą miasta. W ten sposób protestowali przeciwko kłamstwom komunistycznej propagandy. Do tego wątku nawiązali właśnie reaktywujący spacery, którzy wskazują, że obecnie telewizja publiczna także jest narzędziem propagandy partii rządzącej.

W miniony czwartek Rada Miasta w Świdniku w stanowisku, przegłosowanym przez większościowy klub radnych Rodzina i Prawo wyraziła „sprzeciw wobec fałszowaniu historii”. Radni w podjętym stanowisku potępiają „przewrotną próbę wykorzystania idei wolnościowej zawartej w nazwie „Świdnickie Spacery” do walki politycznej środowisk tzw. opozycji z demokratycznie wybraną reprezentacją Narodu Polskiego”.

„Zorganizowanie antyrządowej manifestacji 5 lutego 2017 roku w naszym mieście, pod nazwą Świdnickie Spacery, jest nadużyciem i fałszowaniem historii – czytamy w podjętym przez Radę Miasta w Świdniku stanowisku.

Protest dotyczący reaktywacji „Świdnickich Spacerów” wystosowało też świdnickie koło Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. „Nie sposób w żadnym aspekcie ówczesnej sytuacji politycznej szykan wobec opozycji czy pracy mediów porównać do dzisiejszych rządów, opartych na prawie, prawdzie i dążeniu do sprawiedliwości” – czytamy w proteście członków tego stowarzyszenia, uczestników "Świdnickich Spacerów". 

W ostrych słowach członkowie tego koła piszą też o organizatorach reaktywacji „Świdnickich Spacerów”. „Nasz sprzeciw budzi to, że wśród takich graczy są polityczni spadkobiercy reżimu PRL-u i jego monopartii PZPR czyli partyjniacy z SLD oraz dzieci ZOMO-wców, wyjątkowo niechlubnej formacji milicyjnej, uprzywilejowani karierowicze III RP oraz importowani z innych miejscowości osobnicy o zaKODowanych umysłach.” – czytamy w proteście podpisanym przez Tadeusza Zimę, przewodniczącego świdnickiego koła Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Organizatorzy niedzielnego zgromadzenia nie pozostają dłużni. „Rada Miasta zdominowana przez PiS i jego przystawki uważa, że był to protest antyrządowy” – piszą członkowie stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa. „Co ciekawe Rada Miasta nie uważa w swoim stanowisku, że TVP jest obiektywna. I dodają: „Potępienia tego rodzaju mają w naszym kraju długą historię, kilku z radnych miejskich uczestniczyła w latach PRL czynnie w organizacjach komunistycznych czy socjalistycznych potępiających tzw. warchołów. Dziś robi to samo pod sztandarami PiS, co dobitnie świadczy o hipokryzji tego środowiska i o tym, że jedynym celem takiego stanowiska jest obrona własnych interesów.”

Tymczasem miejskie obchody „Świdnickich Spacerów”, które są organizowane co roku, zaplanowano na 14 lutego. Rozpoczną się o godz. 10. od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym „Świdnickie Spacery” (ul. Niepodległości).

Organizatorzy niedzielnego zgromadzenia nie pozostają dłużni. „Rada Miasta zdominowana przez PiS i jego przystawki uważa, że był to protest antyrządowy” – piszą członkowie stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa. „Co ciekawe Rada Miasta nie uważa w swoim stanowisku, że TVP jest obiektywna.

I dodają: „Potępienia tego rodzaju mają w naszym kraju długą historię, kilku z radnych miejskich uczestniczyła w latach PRL czynnie w organizacjach komunistycznych czy socjalistycznych potępiających tzw. warchołów. Dziś robi to samo pod sztandarami PiS, co dobitnie świadczy o hipokryzji tego środowiska i o tym, że jedynym celem takiego stanowiska jest obrona własnych interesów.”

Tymczasem miejskie obchody „Świdnickich Spacerów”, które są organizowane co roku, zaplanowano na 14 lutego. Rozpoczną się o godz. 10. od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym „Świdnickie Spacery” (ul. Niepodległości).

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 lutego 2017 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po Świdniku należy obnośić się z kotletem aby wszyscy wiedzieli od czego się zaczęło , niech przyznają się bohaterowie
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spacery świdnickie to nie jest własność radnych tylko społeczeństwa miasta Świdnika. Brawo Świdniczanie, znowu widać Was w całej Polsce. Jesteście przykładem dla innych.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2017 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam protest nie wystarczy! Trzeba pogonic to zaklamane towarzystwo podczas wyborow. Moim zdaniem obecnie jest jescze gorzej niz za komuny.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2017 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko proszę nie pisać, że TVP i TVN są obiektywne. Propaganda jak za PRL. Stąd też protest.
Rozwiń
davidbołi
davidbołi (12 lutego 2017 o 17:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie Sobole pogryzły
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!