wtorek, 20 lutego 2018 r.

Świdnik

Radny nie dostał informacji od wójta. Poszedł do sądu i wygrał. "To wszystko jest celowo robione"


Bezczynność wójta gminy Mełgiew (powiat świdnicki) miała miejsce z rażącym naruszaniem prawa – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Stało się tak po skardze mieszkańca gminy i zarazem radnego powiatowego, który chciał, ale nie uzyskał informacji publicznej w określonym prawem czasie. Wójt Mełgwi tłumaczy, że nie odpowiedział na czas, bo w błąd wprowadzili go prawnicy.

– Miałem pewne informacje dotyczące rzekomych nieprawidłowości urzędzie. W zawiązku z tym jako mieszkaniec gminy Mełgiew wystąpiłem – w trybie udzielania informacji publicznej – o pewne dane – opowiada Łukasz Reszka, który jest również radnym powiatu świdnickiego. – Chciałem uzyskać informacje na temat zawartych przez Urząd Gminy w Mełgwi umów cywilnoprawnych za okres od 1 grudnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.

Swój wniosek Reszka złożył za pośrednictwem e-skrzynki. Było to 25 lutego. – W sprawie nic się nie działo, a wójt powinien odpowiedzieć na mój wniosek w ciągu 14 dni – wskazuje Reszka.

Ostatecznie sprawa trafiła do WSA w Lublinie. – Skarga, którą złożyłem 19 maja do sądu, dotyczyła bezczynności wójta – opisuje Reszka. – 16 września, kiedy był już wyznaczony termin rozprawy w sądzie, dostałem z urzędu gminy informację publiczną, o którą wcześniej prosiłem.

W miniony wtorek sąd stwierdził, że „bezczynność wójta Gminy Mełgiew miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa”. Ryszard Podlodowski, wójt gminy Mełgiew przyznaje, że rzeczywiście odpowiedzi Reszka nie uzyskał w terminie. – Wszystko przez to, że zostałem wprowadzony w błąd przez kancelarię prawną – broni się Podlodowski. – Już z tą kancelarią nie współpracujemy. Ze względu na inne sprawy zmieniliśmy prawników w maju. Po zmianie kancelarii usłyszałem, że jednak mam obowiązek takiej informacji udzielić. A że sprawa w międzyczasie trafiła do sądu, to udzieliliśmy jej później.

Wójt w całej tej sprawie widzi jednak drugie dno: politykę. – To wszystko jest celowo robione. Walczy z nami człowiek, który jest z innej bajki i po to są te podchody – twierdzi wójt gminy Mełgiew.

– Nie mam tutaj żadnego drugiego dnia. Wójt musi odpowiadać na wnioski mieszkańców – odpowiada Reszka. – Ja na swoją odpowiedź czekałem 7 miesięcy.

Wójt gminy Mełgiew w wyborach startował z poparciem PSL. Łukasz Reszka jest przewodniczącym Klubu Radnych PiS – Porozumienie Prawicy w Radzie Powiatu w Świdniku. W powiecie świdnickim rządzi koalicja PO-PSL-Świdnik Wspólna Sprawa.

HUC
niePiS
Użytkownik niezarejestrowany
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

HUC
HUC (5 października 2016 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co nie wystarczą wam "wieści z gminy"?????????? :) :) :) :)
Rozwiń
niePiS
niePiS (4 października 2016 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
INFORMACJA PUBLICZNA TO ŚWIĘTOŚĆ!!! SĄ GMINY GDZIE LISTA UMÓW CYWILNOPRAWNYCH JEST DOSTĘPNA NA STRONIE I CO MIESIĄC UAKTUALNIANA
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2016 o 07:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie jest prawda, mówi się że Kołodziejczyk ma na wójta w Mełgwi startować, a razem z Podlodowskim piją.
Rozwiń
obywatel
obywatel (4 października 2016 o 06:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co wójt nazywa "podchodami"? Konstytucyjne prawo obywatelskie do informacji o podpisanych umowach? "walczy z nami człowiek który jest z innej bajki" - co to ma znaczyć? gdzie my żyjemy???
Rozwiń
EMIL
EMIL (3 października 2016 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Redaktor, złapie Pani byka za rogi i napisze coś dla ludzi wreszcie! Szlak Sobieskiego, ten wzniosły projekt niech w końcu uzmysłowi ludziom na co się wydaje pieniądze :) dość już o tych przaśnych pomysłach samorządowców które w większości kończą się na niczym NAPISZE PANI COŚ DLA ZWYKŁYCH LUDZI
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!