poniedziałek, 11 grudnia 2017 r.

Świdnik

Radny nie dostał informacji od wójta. Poszedł do sądu i wygrał. "To wszystko jest celowo robione"


Bezczynność wójta gminy Mełgiew (powiat świdnicki) miała miejsce z rażącym naruszaniem prawa – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Stało się tak po skardze mieszkańca gminy i zarazem radnego powiatowego, który chciał, ale nie uzyskał informacji publicznej w określonym prawem czasie. Wójt Mełgwi tłumaczy, że nie odpowiedział na czas, bo w błąd wprowadzili go prawnicy.

– Miałem pewne informacje dotyczące rzekomych nieprawidłowości urzędzie. W zawiązku z tym jako mieszkaniec gminy Mełgiew wystąpiłem – w trybie udzielania informacji publicznej – o pewne dane – opowiada Łukasz Reszka, który jest również radnym powiatu świdnickiego. – Chciałem uzyskać informacje na temat zawartych przez Urząd Gminy w Mełgwi umów cywilnoprawnych za okres od 1 grudnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.

Swój wniosek Reszka złożył za pośrednictwem e-skrzynki. Było to 25 lutego. – W sprawie nic się nie działo, a wójt powinien odpowiedzieć na mój wniosek w ciągu 14 dni – wskazuje Reszka.

Ostatecznie sprawa trafiła do WSA w Lublinie. – Skarga, którą złożyłem 19 maja do sądu, dotyczyła bezczynności wójta – opisuje Reszka. – 16 września, kiedy był już wyznaczony termin rozprawy w sądzie, dostałem z urzędu gminy informację publiczną, o którą wcześniej prosiłem.

W miniony wtorek sąd stwierdził, że „bezczynność wójta Gminy Mełgiew miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa”. Ryszard Podlodowski, wójt gminy Mełgiew przyznaje, że rzeczywiście odpowiedzi Reszka nie uzyskał w terminie. – Wszystko przez to, że zostałem wprowadzony w błąd przez kancelarię prawną – broni się Podlodowski. – Już z tą kancelarią nie współpracujemy. Ze względu na inne sprawy zmieniliśmy prawników w maju. Po zmianie kancelarii usłyszałem, że jednak mam obowiązek takiej informacji udzielić. A że sprawa w międzyczasie trafiła do sądu, to udzieliliśmy jej później.

Wójt w całej tej sprawie widzi jednak drugie dno: politykę. – To wszystko jest celowo robione. Walczy z nami człowiek, który jest z innej bajki i po to są te podchody – twierdzi wójt gminy Mełgiew.

– Nie mam tutaj żadnego drugiego dnia. Wójt musi odpowiadać na wnioski mieszkańców – odpowiada Reszka. – Ja na swoją odpowiedź czekałem 7 miesięcy.

Wójt gminy Mełgiew w wyborach startował z poparciem PSL. Łukasz Reszka jest przewodniczącym Klubu Radnych PiS – Porozumienie Prawicy w Radzie Powiatu w Świdniku. W powiecie świdnickim rządzi koalicja PO-PSL-Świdnik Wspólna Sprawa.

HUC
niePiS
Użytkownik niezarejestrowany
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

HUC
HUC (5 października 2016 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co nie wystarczą wam "wieści z gminy"?????????? :) :) :) :)
Rozwiń
niePiS
niePiS (4 października 2016 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
INFORMACJA PUBLICZNA TO ŚWIĘTOŚĆ!!! SĄ GMINY GDZIE LISTA UMÓW CYWILNOPRAWNYCH JEST DOSTĘPNA NA STRONIE I CO MIESIĄC UAKTUALNIANA
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2016 o 07:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie jest prawda, mówi się że Kołodziejczyk ma na wójta w Mełgwi startować, a razem z Podlodowskim piją.
Rozwiń
obywatel
obywatel (4 października 2016 o 06:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co wójt nazywa "podchodami"? Konstytucyjne prawo obywatelskie do informacji o podpisanych umowach? "walczy z nami człowiek który jest z innej bajki" - co to ma znaczyć? gdzie my żyjemy???
Rozwiń
EMIL
EMIL (3 października 2016 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Redaktor, złapie Pani byka za rogi i napisze coś dla ludzi wreszcie! Szlak Sobieskiego, ten wzniosły projekt niech w końcu uzmysłowi ludziom na co się wydaje pieniądze :) dość już o tych przaśnych pomysłach samorządowców które w większości kończą się na niczym NAPISZE PANI COŚ DLA ZWYKŁYCH LUDZI
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!