niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Świdnik

Rosną ceny za grób na cmentarzu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2011, 19:05

Podwyżkę opłat miasto tłumaczy wzrostem kosztów utrzymania cmentarza (Maciej Kaczanowski)
Podwyżkę opłat miasto tłumaczy wzrostem kosztów utrzymania cmentarza (Maciej Kaczanowski)

W Świdniku po 13 latach zmieniono opłaty za miejsca pochówku. Od stycznia, w zależności od wielkości grobu, zapłacimy od 50 do 100 proc. więcej.

Obecnie za grób 4-miejscowy trzeba będzie zapłacić 500 zł plus VAT. Do tej pory opłata wynosiła 200 zł. Grób 3-miejscowy to teraz koszt 300 zł plus VAT (przed podwyżką 200 zł). Miejsce pochówku na 2 miejsca kosztuje 250 zł plus VAT (wcześniej 100 zł), a na 1 miejsce – 200 zł plus VAT (wcześniej 100 zł). Można też dodatkowo za 300 zł plus VAT wykupić grób przy alei głównej.

– To są opłaty jednorazowe za korzystanie z grobu przez 25 lat. Podwyższona zostanie także opłata za wjazd na teren cmentarza z 10 zł do 30 zł – mówi Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji w Urzędzie Miasta Świdnik.
Poprzednie opłaty zostały ustalone 13 lat temu.

– Do tej pory były one wystarczające, ale cmentarz bardzo się powiększył. A to spowodowało, że jest coraz więcej nieczystości, więc koszt utrzymana cmentarza znacznie wzrósł – wyjaśnia naczelnik Kurowska. – Do tego należy doliczyć energię elektryczną, bo cmentarz jest oświetlony oraz zużycie wody, z której korzystają osoby odwiedzające groby bliskich.

Z tego powodu dotychczasowe opłaty przestały być wystarczające. Poza tym gmina planuje rozbudowę cmentarza i w tym celu dokupiła kolejne działki, co również rodzi dodatkowe koszty.

– W 2010 roku zleciliśmy wykonanie dokumentacji projektowej na zagospodarowanie tego terenu. W tym roku wykonamy m.in. kosztorys, żeby w kolejnych latach rozpocząć budowę – podkreśla Kurowska. – Musimy to zrobić, bo zaczyna brakować miejsc pochówku. Do końca 2011 roku są one zabezpieczone, później może być problem.

Tereny, o które zostanie poszerzony cmentarz, znajdują się tuż za nim. Jest to niecka, którą trzeba będzie wypełnić ziemią. Później konieczne będzie wykonanie kanalizacji deszczowej.

– Zostanie wybudowany niewielki budynek administracyjny. Cmentarz zostanie odwodniony i ogrodzony. Powstanie sieć wodociągowa – mówi naczelnik Kurowska. Będą też dojazdy do kwater i alejki. Główne ciągi zostaną oświetlone.

W koncepcji zagospodarowania tego terenu znajdzie się na pewno kolumbarium. – Miejsca na urny zostaną wyznaczone w kilku miejscach – dodaje Kurowska.

– Bardzo dobry pomysł z tym kolumbarium. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele miejsca. Poza tym, obecnie coraz więcej osób wybiera ten sposób pochówku – uważa pani Monika ze Świdnika.
Na razie nie wiadomo, ile rozbudowa cmentarza będzie kosztować. Dowiemy się tego, gdy powstanie kosztorys.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
doris1
pablo
Wiesława
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

doris1
doris1 (5 stycznia 2011 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jedzie trupem!!!
ekipy zamykające groby powinny robić to staranniej!!!
w lecie, jak są upały to na cmentarzu czuć trupi odór!!!!!
powinna być spalarnia ciał!!!
kto jest za?????
Rozwiń
pablo
pablo (3 stycznia 2011 o 22:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan sekretarz Rady Miasta Artur Soboń na pytanie dlaczego drożeją opłaty za cmentarz błysnął odpowiedzią cytuję: [size="7"]"bo rośnie popyt"[/size]. Gratuluję wyborcom świetnego wyboru
Rozwiń
Wiesława
Wiesława (3 stycznia 2011 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jeszcze nie jest drogo. W Lubartowie na cmentarzu parafialnym 3 lata temu zapłaciłam 3000 zł.
Rozwiń
luiza
luiza (3 stycznia 2011 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od dawna ten temat mnie frapuje . Mam na myśli stale rosnące koszty pochówku .I tak się jakoś dzieje , że zawsze
dziwnym trafem te koszty są wprost proporcjonalne do wysokości aktualnego zasiłku pogrzebowego .
Tak się pechowo składa , że na przestrzeni minionych kilkunastu lat odeszło parę bardzo bliskich mi osób .
Koszty tych pogrzebów musiałam pokryć w całości , lub w znacznej wysokości .
I wiecie co zauważyłam ? Zasiłek pogrzebowy NIGDY nie wystarczał mi /czy nam/ na pokrycie tych kosztów .
A w tym czasie były 3 czy 4 różne - rosnące - stawki .
Zwiększony zasiłek NATYCHMIAST powodował wzrost cen pochówku .
No i teraz zastanawiam się jak te koszty będą się kształtowały ?
Czy też dopasują się do wysokości zasiłku ????????
Rozwiń
kubeba
kubeba (3 stycznia 2011 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Rosną ceny za grób na cmentarzu"...a zasiłki pogrzebowe zmalały niemal że o połowę.
Nie zdziwmy się jeżeli w lesie znajdziemy już nie tylko starą zużytą pralkę ale i zużytego dziadka.POlityka w odPOwiednim wydaniu może zmienić nasze całe dotychczasowe życie; obyczaje,świętości,zachowania i tradycje.Bez wybuchu armat możemy przestać być właścicielami ojcowizn. Wystarczy,że nam ustanowią odpowiednie stawki podatkowe i płace minimalne. Wyrzekniemy się posiadania nawet "malucha"-wystarczy ,że wzrosną koszty paliwa i ubezpieczeń a zarabiać będziemy jak do tej pory 350 € /mc.Dziadzio z babcią już nie przepiszą w spadku mieszkania wnuczkowi bo będą go musiały oddać bankom aby nie umrzeć z głodu.Wnuczek z kolei nie kupi mieszkania za zarobione 1500 PLN. I koło się zamyka.Pytanie....czy trzeba;armat,bomb,samolotów,atomów aby kogoś pozbawić ojczyzny ? Nieeeee,wystarczy mieć trochę pieniędzy aby przekupić sprzedajnych POlityków a ci uchwalą odpowiednie prawo które takimi mechanizmami pozwoli diasporom przejąć ich kraj.("co nam hańba gdy talary mają większy kurs od wiary")
Szymon Peres dobrze wiedział co mówi w 2007 r na Forum Ekonomicznym w Tel Awivie, a to czym zastąpili napis POLSKA na mapie urzednicy Urzędu Marszalkowskiego w Lublinie to wcale nie było pozbawione sensu.
I jeszcze jedno -nikt kto umie trzeźwo patrzeć nie ptępi Putina za to jak postąpił z Chodorkowskim...pokumajcie.
Polska 40 mln.kraj i nie stać jej na zakup odpowiedniego samolotu dla rządu-chociaż mamy
miedź,węgiel,urodzajne gleby ?.A taki Izrael który ma jedynie zielone grejfruty...połowa ludzi służy w armii a druga bezustannie czyta torę,kupuje całą eskadrę najnowocześniejszych samolotów bojowych ? No a teraz POdopieczni Tuska,Rostowskiego,Kopaczowej,Fedakowej i Boniego POdumajcie o perspektywie -eutanazja i BAKUTIL ,bo z Życimskim nie potargujecie i cena pod M-1 lub rodzinne M-2 będzie wysoka. Tak na marginesie -ciekawy jestem ile Ratuszowi płaci podatku Litman Roman za "latyfundia" w obrębie ulic;Unickiej,Walecznych,Podmiejskiej i za wiele jeszcze takich miejsc gdzie gojom wstęp wzbroniony ? .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!