niedziela, 18 lutego 2018 r.

Świdnik

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdniku: Mniejsza rada, więcej pieniędzy w kasie

Dodano: 5 września 2016, 10:49
Autor: aa

Zmniejszenie liczby członków rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku sposobem na oszczędności? Tak uważają nie tylko niektórzy spółdzielcy, ale też członkowie samej rady.

Projekt dotyczący zmniejszenia liczby członków rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku z 15 do 9 osób został zgłoszony przez grupę członków tej spółdzielni. Temat pojawił się na walnym zgromadzeniu w czerwcu.

– Skutki tego były takie, że została podjęta uchwała zobowiązująca radę nadzorczą i zarząd do powołania komisji statutowej, jak też do zwołania kolejnego walnego zgromadzenia członków, które ma się odbyć w listopadzie – mówi Konrad Sawicki, członek Rady Nadzorczej SM w Świdniku, radny miejski, który ten pomysł popiera.

Zdaniem Sawickiego, jest to sposób na oszczędności. – Obowiązki, które mają członkowie rady nadzorczej są absolutnie do udźwignięcia przez mniejszą liczbę osób w radzie – argumentuje Sawicki. – Widać to w codziennych pracach rady nadzorczej. Poza tym koszty ponoszone w związku z funkcjonowaniem tak licznej rady nadzorczej są naprawdę wysokie. Jedno posiedzenie kosztuje bowiem ok. 11 tysięcy złotych. Jeśli zmniejszylibyśmy liczbę członków, to w skali roku mamy oszczędności rzędu co najmniej 40 tysięcy złotych.

A to oznacza, że zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inwestycje. – Ostatnio mowa była chociażby o przygotowaniu podjazdów dla osób niepełnosprawnych w bloku przy ulicy Racławickiej 28 – podaje przykład Sawicki.

Do końca sierpnia można było zgłaszać propozycje zmian w statucie. Od członków spółdzielni wpłynęło pięć propozycji – większość dotyczy zmian „kosmetycznych”. Najważniejsza to ta mówiąca o zmniejszeniu liczby członków rady nadzorczej. Teraz komisja statutowa zajmie się formalnym przygotowaniem zaproponowanych zmian.

Dla porównania: w Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec” w Kraśniku, największej w tym mieście, rada nadzorcza liczy 10 osób.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mieszkaniec
Mieszkaniec (11 września 2016 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Do rady mogą być wybierani wyłącznie członkowie spółdzielni (chyba że członkiem spółdzielni jest osoba prawna). Pełnią one swoje funkcje społecznie, z tym, że statut może przewidywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach, które jest wypłacane w formie miesięcznego ryczałtu bez względu na ich liczbę. Nie może ono być wyższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę." Ustawa z grudnia 2000 r. Proponuję zmienić Statut i oczekiwać tabuny chętnych  do pracy w RN.
Rozwiń
Mieszkaniec
Mieszkaniec (11 września 2016 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wykonywanie pracy członka RN ( odprowadza się składki) to przyspożenie  SM  korzysci od których SM i tak odprowadzi podatek mimo ze nie otrzymują wynagrodzenia.Wlasciciele lokali mieszkalnych nie płacą "czynszu" tylko opłaty za lokal mieszkalny ( gdy są właścicielami )tych lokali.Warto przeczytać o odpowiedzalnośći członków RN za błędne decyzje, za które odpoiwadają swoim prywatnym majątkiem.
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2016 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i nie ktoś tak co ukrywa związek żeby pobierać świadczenia.
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2016 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"bardzo dobry pomysł dużo jest matek samotnych których nie stać na mieszkanie a to by pomogło im też" Jest. Ale na papierze. Samotna matka to chyba o wdowę chodzi. Bo chyba nie o kogoś kto rozkłada nogi bez zastanowienia z kim a potem zmienia wybranka co kilka miesięcy.
Rozwiń
Gość
Gość (5 września 2016 o 17:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oszczędności trzeba zacząć od prezesa SM który zarabia więcej niż burmistrz Miasta Świdnika
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!