Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 grudnia 2016 r.
20:04

Stan wojenny w PZL Świdnik. Pałkami odpowiedzieli na kwiaty

0 29 A A
13 grudnia w Świdniku znów pojawi się zomo (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej)/ Tym razem w rekonstrukcji wydarzeń sprzed 35 lat
13 grudnia w Świdniku znów pojawi się zomo (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej)/ Tym razem w rekonstrukcji wydarzeń sprzed 35 lat

Kobieta wychodzi do zomowców z kwiatami i zostaje przez nich pobita – m.in. taką scenę odtworzą 13 grudnia rekonstruktorzy i pracownicy PZL-Świdnik przed bramą zakładu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Pamiętam atak i desperację uczestników strajku. Ludzie śpiewali, trzymali się za ręce – opowiada radny miejski ze Świdnika Alfred Bondos, były pracownik zakładu, który 35 lat temu brał udział w strajku pracowników WSK PZL-Świdnik, członek NSZZ „Solidarność”, organizator audycji związkowych w fabrycznym radiowęźle. – O tym wszystkim, co się działo w ciągu trzech pierwszych dni stanu wojennego trzeba było na bieżąco informować i ja to robiłem. Poza tym niejako „przekomarzałem się” ze stroną przeciwną. Przed bramą zakładu były głośniki. To, co mówiłem, słyszeli też żołnierze i zomowcy. Kiedy przez megafon nawoływali, aby strajkujący opuścili zakład, ja odpowiadałem, że stan wojenny jest nielegalny i że z tych działań zostaną rozliczeni.

W dniach 13–16 grudnia 1981 r. w WSK PZL-Świdnik trwał strajk okupacyjny Zakład stał się siedzibą regionalnego komitetu strajkowego, przeciwstawiając się wojsku i milicji.

– Grudzień 1981 był czasem trudnym i niezwykle smutnym – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Znowu przyszło nam walczyć o Polskę i w imię wolności sprzeciwiać się władzy, która nie zawahała się wystąpić przeciwko rodakom. To była kolejna lekcja i zadanie, któremu jako patrioci winniśmy byli sprostać. I sprostaliśmy, pomimo represji, których doznaliśmy. Znalazłem się wówczas w grupie internowanych.

W 35. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i pacyfikacji WSK PZL, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku wspólnie z NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego i lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizują we wtorek w mieście obchody. Ich głównym punktem będzie rekonstrukcja strajku – przed bramą PZL-Świdnik.

– To będzie pierwsza tak duża rekonstrukcja historyczna w mieście – przyznaje Karol Falenta z MOK w Świdniku.

Będzie w niej uczestniczyć około 100 osób, m.in. pracownicy świdnickiego zakładu. – Staniemy za bramą firmy – mówi Andrzej Kuchta, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w PZL-Świdnik.

Do inscenizacji zostaną wykorzystane również samochody, w tym star hydromil, czyli „polewaczka” i BRDM – opancerzony samochód rozpoznawczy. – Będą dwa gaziki milicyjne, nysa, „duży” fiat i polonez – wylicza Jarosław Antoszewski, koordynator rekonstrukcji, która rozpocznie się od przemówienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego. – Będzie to pierwsze 8 minut tego przemówienia – dodaje Antoszewski. – Sam dźwięk, bez wizji.

W trwającej około 30–40 minut rekonstrukcji będą dwie symboliczne sceny. – Pierwsza, kiedy w stronę protestujących zostaje rzucony gaz łzawiący. Druga, kiedy do milicjantów pochodzi młoda dziewczyna z kwiatami. Zostaje spałowana – zapowiada Antoszewski.

Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 15. – Wcześniej będzie można wysłuchać koncertu zespołu Forteca – zaprasza do udziału w obchodach rocznicowych Adam Żurek, dyrektor MOK.

Wstęp jest wolny. Koncert w Centrum Kultury rozpocznie się o godz. 13. Pół godziny wcześniej zostanie otwarta wystawa ze zbiorów IPN dotycząca stanu wojennego. Zaplanowano również prelekcję na temat wydarzeń sprzed 35 lat. Uroczystości zakończy o godz. 18 msza w kościele pw. NMP Matki Kościoła.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 16:38
W Świdniku powstaje nowy Urzad Miasta. Nowy duzo wiekszy i prawdopodobnie bedą tu nowe miejsca pracy. Nie dodałem ze przyjecia bedą niestety bez rozpisywania konkursów.
Avatar
Stary wiarus / 13 grudnia 2016 o 09:06
Zamiast  dużo gadać - to może zrobić coś - pożytecznego ?? Wybudować i zorganizować miejsca pracy dla ludzi !!! Realne u nas a nie wirtualne !!! Nie dla urzędników,pośredników - łapówkarzy i cwaniaków  bo ci już mają  - ale dla ludzi !!! Może naprawić drogę na której resztkowy  asfalt -to zabytek jeszcze z czasu stanu wojennego? A ludzie śmieja się z gadania bez pokrycia. Wieci nasi drodzy gospodarze jaką - oj wiecie ! A wtedy to sobie ględzić możecie ile chcecie. Czy wiadomo żyjącym że czas życia ludzkiego  jest ograniczony? A to znaczy - gdy zajmujesz się tylko historią to tak jakbyś marnował czas nie tworząc konstruktywnie przyszłości. Nie  czcze, puste słowa ale czyny aktualne przemawiają do człowieka ! A dzisiaj jest ogromny krzyk milczenia - czy to słyszą ci co walczyli wtedy ??? Co zatem z tym zrobią ? Poza ewentualnymi następnymi pomnikami ? Może jeszcze jest czas aby coś prawdziwego zrobić dla ludzi tutaj zanim nie będzi już dla kogo? To tak przy okazji wyjść z limuzyny może i rozejrzeć się ? Poużywać rozumu dokąd jeszcze funkcjonuje? Ja rozumiem że można sie bać - ale cały czas ??? To jest już wtedy żałosne.
Zamiast  dużo gadać - to może zrobić coś - pożytecznego ?? Wybudować i zorganizować miejsca pracy dla ludzi !!! Realne u nas a nie wirtualne !!! Nie dla urzędników,pośredników - łapówkarzy i cwaniaków  bo ci już mają  - ale dla ludzi !!! Może naprawić drogę na której resztkowy  asfalt -to zabytek jeszcze z czasu stanu wojennego? A ludzie śmieja się z gadania bez pokrycia. Wieci nasi drodzy gospodarze jaką - oj wiecie ! A wtedy to sobie ględzić możecie ile chcecie. Czy wiadomo żyjącym że czas życia ludzkiego  jest ograniczony? A to... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2016 o 13:41
Generał Jaruzelski to był bohater. Starjkowali, strajkowali i co wystrajkowali? Ludzią na chleb nie starcza. Kombinatoży sie bogaco, ale zwykłym szarym ludzią za Komuny było lepiej. Taka prawda.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2016 o 12:13
....skoro to jest rekonstrukcja , to zapewne oparta na autentycznych wydarzeniach.....ciekawe jak nazywała się ta spałowana dziewczyna z kwiatami?
Avatar
pracujaca biedota / 11 grudnia 2016 o 15:12
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ludzie...w Polsce NIGDY nie bedzie dobrze bo nie ma jednosci w narodzie.Tak bylo,jest i bedzie.Ot i cala polityka.Wystarczy na historie Polski spojrzec i wszystko uklada sie w jedna calosc.Co sie teraz widzi?Politycy klóca sie,oplówaja jadem nienawisci jak by mogli to by sobie gardla poprzegryzali.Kiedys tez szlachta wojowala i klócila sie miedzy soba a zaborcy powolutku rozbierali Polske na czesci.Teraz to samo sie dzieje z tym,ze zaborców nie trzeba,bo Polacy sami zniszcza swój kraj i siebe jako naród.Wstd i hanba...'Miales chamie zloty róg...ostal ci sie ino sznur....' Tyle w temacie.
jaka ma byc jedność jak ja zapieprzam 40 lat za jałmużnę mając jedno dziecko bo mnie nie stać na więcej a wałęsa mają ich 8 jest w stanie ich utrzymać i jeszcze dodatkowo wnuki, także on jest w stanie utrzymać cały pluton w postaci rodziny tj. dzieci i wnuków  a my sie cieszymy, że mamy na chleb i miskę zupy pomimo, że parcujemy. Wuj z takim krajem.
jaka ma byc jedność jak ja zapieprzam 40 lat za jałmużnę mając jedno dziecko bo mnie nie stać na więcej a wałęsa mają ich 8 jest w stanie ich utrzymać i jeszcze dodatkowo wnuki, także on jest w stanie utrzymać cały pluton w postaci rodziny tj. dzieci i wnuków  a my sie cieszymy, że mamy na chleb i miskę zupy pomimo, że parcujemy. Wuj z takim krajem. rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2016 o 11:46
Ludzie...w Polsce NIGDY nie bedzie dobrze bo nie ma jednosci w narodzie.Tak bylo,jest i bedzie.Ot i cala polityka.Wystarczy na historie Polski spojrzec i wszystko uklada sie w jedna calosc.Co sie teraz widzi?Politycy klóca sie,oplówaja jadem nienawisci jak by mogli to by sobie gardla poprzegryzali.Kiedys tez szlachta wojowala i klócila sie miedzy soba a zaborcy powolutku rozbierali Polske na czesci.Teraz to samo sie dzieje z tym,ze zaborców nie trzeba,bo Polacy sami zniszcza swój kraj i siebe jako naród.Wstd i hanba...'Miales chamie zloty róg...ostal ci sie ino sznur....' Tyle w temacie.
Ludzie...w Polsce NIGDY nie bedzie dobrze bo nie ma jednosci w narodzie.Tak bylo,jest i bedzie.Ot i cala polityka.Wystarczy na historie Polski spojrzec i wszystko uklada sie w jedna calosc.Co sie teraz widzi?Politycy klóca sie,oplówaja jadem nienawisci jak by mogli to by sobie gardla poprzegryzali.Kiedys tez szlachta wojowala i klócila sie miedzy soba a zaborcy powolutku rozbierali Polske na czesci.Teraz to samo sie dzieje z tym,ze zaborców nie trzeba,bo Polacy sami zniszcza swój kraj i siebe jako naród.Wstd i hanba...'Miales chamie zloty ró... rozwiń
Avatar
złodziejstwo na każdym kroku / 10 grudnia 2016 o 16:14
za komuny jak sąsiadka miała bardzo chore dziecko i poszła do parti po pomoc to ją zaraz dostała, w partii był wykonany telefon do odpowoednich władz i nie została sama z tym problemem,  a teraz prosze, jaworowicz pokazuje reportaże skrzywdzonych ludzi, którzy umieją walczyć  i to jest ułamek tego co sie dzieje naprawdę. Ja teraz jak wpuszczam do domu ksiedza z wizytą duszpasterką to sie zastanawiam czy czasem złodzieja nie wpuściłam.
Avatar
taka prawda / 10 grudnia 2016 o 16:08
1972 napisał:
A co Wy wszyscy możecie tutaj komentować. Jak mój Ojciec poszedł do pracy 14 grudnia do WSK PZL Świdnik i nie wrócił do domu do Lublina, to wieczorem zebrali się wszyscy sąsiedzi i przynosili co mieli, ktoś puszkę mięsną, ktoś wędzony boczek. Następnego dnia z moim 15 letnim bratem pojechaliśmy autobusem zawieźć Ojcu to co przynieśli i jedyną puszkę z mielonką, którą mieliśmy w domu.  Wokół zakładu było pełno milicji i wojska. Ale pogadać jak ma się pełną michę i wszystko w sklepie, ponarzekać to teraz każy może...Trzeba przeżyć to wtedy zmieni się i światopogląd i nabierze się szacunku,  w tym do zdrowia i życia.
pracowałam i też dojeżdzałam i nikt mnie za niewinność nie zamykał. Jak ojciec chciał rozrabiać bo go energia rozpierała no to go zamknęli. Teraz też jak zaczniesz rozrabiać to ciebie zamkną. A jak nie miałam miesa to miałam mąkę i jadłam kluski, które sobie sama zrobiłam albo placki z mąki, ziemniaczane, kopytka, pyzy. Tylko to trzeba było sobie zrobić a nie czekać jak wy na gotowe. Sąsiedzi umieli o sobie zadbać, zrobić a wy co, lewe ręce, tylko umiecie rozrabiać. Owszem nie było wtedy tyle zywności, bo  była na kartki, ale to była specjalna zagrywka polityczna, bo zakłady normalnie pracowały i wytwarzały. To było specjalnie po to aby zrobić przewrót w kraju i go móc roztwonić, bo teraz nic nie ma z tego co za komuny ludzie wypracowali, wszystko rozgrabione. Mlodym tylko wpajają jak to było wszystko zle itp. za komuny. A to nie jest prawda. Komuna była owszem zł,ale trzeba było naprawiać to co złe, a teraz co mamy, karzą mi zapieprzać na jakiego bałwana co nic nie umie ale "dorobił" sie majątku tego wypracowanego za komuny, bo miał dostę do "koryta"  i udaje wielkiego pana
pracowałam i też dojeżdzałam i nikt mnie za niewinność nie zamykał. Jak ojciec chciał rozrabiać bo go energia rozpierała no to go zamknęli. Teraz też jak zaczniesz rozrabiać to ciebie zamkną. A jak nie miałam miesa to miałam mąkę i jadłam kluski, które sobie sama zrobiłam albo placki z mąki, ziemniaczane, kopytka, pyzy. Tylko to trzeba było sobie zrobić a nie czekać jak wy na gotowe. Sąsiedzi umieli o sobie zadbać, zrobić a wy co, lewe ręce, tylko umiecie rozrabiać. Owszem nie było wtedy tyle zywności, bo  była na kartki, ale ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 grudnia 2016 o 13:44
Juz nie dużo brakuje i sytuacja się powtórzy zamiast ZOMO jest Obrona Terytorialna szkolona przez Zandarmerię .ONR zamiast ORMO nic dodać nic ująć historia jest przwrotna jak miniówki lubi się powtarzac lada chwila nie potrzebne będą grupy rekonstrukcyjne
Avatar
kola / 10 grudnia 2016 o 12:32
precz ze swidnikiem, zmieść z ziemi zakłady lotnicze, bo im przeszkadzało jak kotlet zdrożał o parę groszy raz na 5-10 lat, to teraz niech nie żrą tego kotleta. To przez nich inni klepią biedę, nie mają co jeśc, oby ich Bozia pokarała i to dobrzeeeeeee
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 16:38
W Świdniku powstaje nowy Urzad Miasta. Nowy duzo wiekszy i prawdopodobnie bedą tu nowe miejsca pracy. Nie dodałem ze przyjecia bedą niestety bez rozpisywania konkursów.
Avatar
Stary wiarus / 13 grudnia 2016 o 09:06
Zamiast  dużo gadać - to może zrobić coś - pożytecznego ?? Wybudować i zorganizować miejsca pracy dla ludzi !!! Realne u nas a nie wirtualne !!! Nie dla urzędników,pośredników - łapówkarzy i cwaniaków  bo ci już mają  - ale dla ludzi !!! Może naprawić drogę na której resztkowy  asfalt -to zabytek jeszcze z czasu stanu wojennego? A ludzie śmieja się z gadania bez pokrycia. Wieci nasi drodzy gospodarze jaką - oj wiecie ! A wtedy to sobie ględzić możecie ile chcecie. Czy wiadomo żyjącym że czas życia ludzkiego  jest ograniczony? A to znaczy - gdy zajmujesz się tylko historią to tak jakbyś marnował czas nie tworząc konstruktywnie przyszłości. Nie  czcze, puste słowa ale czyny aktualne przemawiają do człowieka ! A dzisiaj jest ogromny krzyk milczenia - czy to słyszą ci co walczyli wtedy ??? Co zatem z tym zrobią ? Poza ewentualnymi następnymi pomnikami ? Może jeszcze jest czas aby coś prawdziwego zrobić dla ludzi tutaj zanim nie będzi już dla kogo? To tak przy okazji wyjść z limuzyny może i rozejrzeć się ? Poużywać rozumu dokąd jeszcze funkcjonuje? Ja rozumiem że można sie bać - ale cały czas ??? To jest już wtedy żałosne.
Zamiast  dużo gadać - to może zrobić coś - pożytecznego ?? Wybudować i zorganizować miejsca pracy dla ludzi !!! Realne u nas a nie wirtualne !!! Nie dla urzędników,pośredników - łapówkarzy i cwaniaków  bo ci już mają  - ale dla ludzi !!! Może naprawić drogę na której resztkowy  asfalt -to zabytek jeszcze z czasu stanu wojennego? A ludzie śmieja się z gadania bez pokrycia. Wieci nasi drodzy gospodarze jaką - oj wiecie ! A wtedy to sobie ględzić możecie ile chcecie. Czy wiadomo żyjącym że czas życia ludzkiego  jest ograniczony? A to... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2016 o 13:41
Generał Jaruzelski to był bohater. Starjkowali, strajkowali i co wystrajkowali? Ludzią na chleb nie starcza. Kombinatoży sie bogaco, ale zwykłym szarym ludzią za Komuny było lepiej. Taka prawda.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2016 o 12:13
....skoro to jest rekonstrukcja , to zapewne oparta na autentycznych wydarzeniach.....ciekawe jak nazywała się ta spałowana dziewczyna z kwiatami?
Avatar
pracujaca biedota / 11 grudnia 2016 o 15:12
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ludzie...w Polsce NIGDY nie bedzie dobrze bo nie ma jednosci w narodzie.Tak bylo,jest i bedzie.Ot i cala polityka.Wystarczy na historie Polski spojrzec i wszystko uklada sie w jedna calosc.Co sie teraz widzi?Politycy klóca sie,oplówaja jadem nienawisci jak by mogli to by sobie gardla poprzegryzali.Kiedys tez szlachta wojowala i klócila sie miedzy soba a zaborcy powolutku rozbierali Polske na czesci.Teraz to samo sie dzieje z tym,ze zaborców nie trzeba,bo Polacy sami zniszcza swój kraj i siebe jako naród.Wstd i hanba...'Miales chamie zloty róg...ostal ci sie ino sznur....' Tyle w temacie.
jaka ma byc jedność jak ja zapieprzam 40 lat za jałmużnę mając jedno dziecko bo mnie nie stać na więcej a wałęsa mają ich 8 jest w stanie ich utrzymać i jeszcze dodatkowo wnuki, także on jest w stanie utrzymać cały pluton w postaci rodziny tj. dzieci i wnuków  a my sie cieszymy, że mamy na chleb i miskę zupy pomimo, że parcujemy. Wuj z takim krajem.
jaka ma byc jedność jak ja zapieprzam 40 lat za jałmużnę mając jedno dziecko bo mnie nie stać na więcej a wałęsa mają ich 8 jest w stanie ich utrzymać i jeszcze dodatkowo wnuki, także on jest w stanie utrzymać cały pluton w postaci rodziny tj. dzieci i wnuków  a my sie cieszymy, że mamy na chleb i miskę zupy pomimo, że parcujemy. Wuj z takim krajem. rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2016 o 11:46
Ludzie...w Polsce NIGDY nie bedzie dobrze bo nie ma jednosci w narodzie.Tak bylo,jest i bedzie.Ot i cala polityka.Wystarczy na historie Polski spojrzec i wszystko uklada sie w jedna calosc.Co sie teraz widzi?Politycy klóca sie,oplówaja jadem nienawisci jak by mogli to by sobie gardla poprzegryzali.Kiedys tez szlachta wojowala i klócila sie miedzy soba a zaborcy powolutku rozbierali Polske na czesci.Teraz to samo sie dzieje z tym,ze zaborców nie trzeba,bo Polacy sami zniszcza swój kraj i siebe jako naród.Wstd i hanba...'Miales chamie zloty róg...ostal ci sie ino sznur....' Tyle w temacie.
Ludzie...w Polsce NIGDY nie bedzie dobrze bo nie ma jednosci w narodzie.Tak bylo,jest i bedzie.Ot i cala polityka.Wystarczy na historie Polski spojrzec i wszystko uklada sie w jedna calosc.Co sie teraz widzi?Politycy klóca sie,oplówaja jadem nienawisci jak by mogli to by sobie gardla poprzegryzali.Kiedys tez szlachta wojowala i klócila sie miedzy soba a zaborcy powolutku rozbierali Polske na czesci.Teraz to samo sie dzieje z tym,ze zaborców nie trzeba,bo Polacy sami zniszcza swój kraj i siebe jako naród.Wstd i hanba...'Miales chamie zloty ró... rozwiń
Avatar
złodziejstwo na każdym kroku / 10 grudnia 2016 o 16:14
za komuny jak sąsiadka miała bardzo chore dziecko i poszła do parti po pomoc to ją zaraz dostała, w partii był wykonany telefon do odpowoednich władz i nie została sama z tym problemem,  a teraz prosze, jaworowicz pokazuje reportaże skrzywdzonych ludzi, którzy umieją walczyć  i to jest ułamek tego co sie dzieje naprawdę. Ja teraz jak wpuszczam do domu ksiedza z wizytą duszpasterką to sie zastanawiam czy czasem złodzieja nie wpuściłam.
Avatar
taka prawda / 10 grudnia 2016 o 16:08
1972 napisał:
A co Wy wszyscy możecie tutaj komentować. Jak mój Ojciec poszedł do pracy 14 grudnia do WSK PZL Świdnik i nie wrócił do domu do Lublina, to wieczorem zebrali się wszyscy sąsiedzi i przynosili co mieli, ktoś puszkę mięsną, ktoś wędzony boczek. Następnego dnia z moim 15 letnim bratem pojechaliśmy autobusem zawieźć Ojcu to co przynieśli i jedyną puszkę z mielonką, którą mieliśmy w domu.  Wokół zakładu było pełno milicji i wojska. Ale pogadać jak ma się pełną michę i wszystko w sklepie, ponarzekać to teraz każy może...Trzeba przeżyć to wtedy zmieni się i światopogląd i nabierze się szacunku,  w tym do zdrowia i życia.
pracowałam i też dojeżdzałam i nikt mnie za niewinność nie zamykał. Jak ojciec chciał rozrabiać bo go energia rozpierała no to go zamknęli. Teraz też jak zaczniesz rozrabiać to ciebie zamkną. A jak nie miałam miesa to miałam mąkę i jadłam kluski, które sobie sama zrobiłam albo placki z mąki, ziemniaczane, kopytka, pyzy. Tylko to trzeba było sobie zrobić a nie czekać jak wy na gotowe. Sąsiedzi umieli o sobie zadbać, zrobić a wy co, lewe ręce, tylko umiecie rozrabiać. Owszem nie było wtedy tyle zywności, bo  była na kartki, ale to była specjalna zagrywka polityczna, bo zakłady normalnie pracowały i wytwarzały. To było specjalnie po to aby zrobić przewrót w kraju i go móc roztwonić, bo teraz nic nie ma z tego co za komuny ludzie wypracowali, wszystko rozgrabione. Mlodym tylko wpajają jak to było wszystko zle itp. za komuny. A to nie jest prawda. Komuna była owszem zł,ale trzeba było naprawiać to co złe, a teraz co mamy, karzą mi zapieprzać na jakiego bałwana co nic nie umie ale "dorobił" sie majątku tego wypracowanego za komuny, bo miał dostę do "koryta"  i udaje wielkiego pana
pracowałam i też dojeżdzałam i nikt mnie za niewinność nie zamykał. Jak ojciec chciał rozrabiać bo go energia rozpierała no to go zamknęli. Teraz też jak zaczniesz rozrabiać to ciebie zamkną. A jak nie miałam miesa to miałam mąkę i jadłam kluski, które sobie sama zrobiłam albo placki z mąki, ziemniaczane, kopytka, pyzy. Tylko to trzeba było sobie zrobić a nie czekać jak wy na gotowe. Sąsiedzi umieli o sobie zadbać, zrobić a wy co, lewe ręce, tylko umiecie rozrabiać. Owszem nie było wtedy tyle zywności, bo  była na kartki, ale ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 grudnia 2016 o 13:44
Juz nie dużo brakuje i sytuacja się powtórzy zamiast ZOMO jest Obrona Terytorialna szkolona przez Zandarmerię .ONR zamiast ORMO nic dodać nic ująć historia jest przwrotna jak miniówki lubi się powtarzac lada chwila nie potrzebne będą grupy rekonstrukcyjne
Avatar
kola / 10 grudnia 2016 o 12:32
precz ze swidnikiem, zmieść z ziemi zakłady lotnicze, bo im przeszkadzało jak kotlet zdrożał o parę groszy raz na 5-10 lat, to teraz niech nie żrą tego kotleta. To przez nich inni klepią biedę, nie mają co jeśc, oby ich Bozia pokarała i to dobrzeeeeeee
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP
19 czerwca 2018, 0:00

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP 0 0

O reformie nauki i szkolnictwa wyższego, protestach przeciwko ustawie 2.0 oraz zamieszaniu wokół jej uchwalenia rozmawiamy z Panem Tomaszem Tokarskim, studentem i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wjechał dacią w słup energetyczny

Wjechał dacią w słup energetyczny 0 3

Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w słup energetyczny

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem 9 4

Wiele szczęścia miał 48-letni mężczyzna, którego w poniedziałek potrącił pociąg

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje 6 0

ROZMOWA Z Arturem Bożykiem, trenerem Chełmianki Chełm

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia 0 12

Posłowie PO Joanna Mucha, Stanisław Żmijan i Wojciech Wilk twierdzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie kupi żadnych śmigłowców dla polskiej armii. Ich zdaniem maszyny definitywnie odleciały z Polski, a repolonizacja Świdnika, o której mówił poseł Artur Soboń z PiS, to wprowadzanie helikopterów na plakaty wyborcze

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 16 7

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 1

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 3 15

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.