Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

12 grudnia 2017 r.
21:25

Susły mieszkające koło lotniska mają się dobrze. Jest ich coraz więcej

Autor: Zdjęcie autora aa
0 7 A A

Mimo dość ciężkiej ubiegłorocznej zimy utrzymuje się liczba susłów perełkowanych żyjących w okolicach Portu Lotniczego Lublin. Podczas ostatniej inwentaryzacji w świdnickiej kolonii doliczono się blisko 226 zwierząt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zeszłoroczna zima była bardzo trudna dla susłów – mówi Paweł Duklewski. – Nie było dużych mrozów, ani grubej pokrywy śnieżnej. Sporo było odwilży, więc nie był to najlepszy czas dla tych zwierząt. W koloniach susłów na Zamojszczyźnie odnotowaliśmy spadki. Natomiast w Świdniku populacja tych zwierząt spadła zaledwie o 5 sztuk.

Według danych RDOŚ w Lublinie w ubiegłym roku świdnickich susłów było 231, dwa lata temu – 152, zaś trzy lata temu zalewie 79.

Obecnie najliczniejsze kolonie tych zwierząt żyją w rezerwatach przyrody „Popówka” i „Suśle Wzgórza” na Roztoczu i liczą tysiące sztuk.

Tymczasem jeszcze w 2004 roku świdnicka kolonia susła perełkowanego liczyła ok. 12 tys. sztuk. 

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 19:23
Jeszcze trochę szyszko każe rozstrzeliwać bo będzie za dużo jak lisów,saren,dzików i żubrów.Gryzonie szybko odbudowują populację ,zobaczycie ile dzieci urodzi się w Polsce po reklamie królików,będzie zatrzęsienie dzieci.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 09:08
To może być LIPA pokażcie zdjęcia aktualne z datą na tle zabudowań to zdjęcie susła ma kilkanaście lat nie róbcie z ludzi idiotów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 08:56
Przecież są zdziesiątkowane.Podajcie ile było 10 lat temu. Brawo Szantaż Ludu
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 07:32
KODziarze i UBywatele oraz inna komusza swołocz nie szturmują czołgami dzisiaj WSK ??
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 22:59
O czym ten artykuł?
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 22:02
Podobno KODziarze i POwcy nocami przyjeżdżają z Lublina i mordują te susły,dlatego ich tak mało!
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 21:49
Od kilku lat importują do Świdnika kilkaset sztuk rocznie. W ostatnim roku populacja zmniejszyła się o kolejne 5. szt., a oni mówią i piszą, że susły mają się dobrze.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 19:23
Jeszcze trochę szyszko każe rozstrzeliwać bo będzie za dużo jak lisów,saren,dzików i żubrów.Gryzonie szybko odbudowują populację ,zobaczycie ile dzieci urodzi się w Polsce po reklamie królików,będzie zatrzęsienie dzieci.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 09:08
To może być LIPA pokażcie zdjęcia aktualne z datą na tle zabudowań to zdjęcie susła ma kilkanaście lat nie róbcie z ludzi idiotów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 08:56
Przecież są zdziesiątkowane.Podajcie ile było 10 lat temu. Brawo Szantaż Ludu
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 07:32
KODziarze i UBywatele oraz inna komusza swołocz nie szturmują czołgami dzisiaj WSK ??
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 22:59
O czym ten artykuł?
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 22:02
Podobno KODziarze i POwcy nocami przyjeżdżają z Lublina i mordują te susły,dlatego ich tak mało!
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 21:49
Od kilku lat importują do Świdnika kilkaset sztuk rocznie. W ostatnim roku populacja zmniejszyła się o kolejne 5. szt., a oni mówią i piszą, że susły mają się dobrze.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Już wiadomo kto będzie prowadził kawiarnię na placu Litewskim. Kiedy otwarcie?

Już wiadomo kto będzie prowadził kawiarnię na placu Litewskim. Kiedy otwarcie? 0 0

Będzie kawa, herbata, lody i ciastka – zapowiada stowarzyszenie, które wygrało konkurs na prowadzenie letniej kafejki na pl. Litewskim. Będą tu pracować osoby niepełnosprawne, kawiarnia przyjmie też na staż bezrobotnych. Lokal powinien być otwarty na początku maja, czynny będzie do końca października.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r. 0 0

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield 1 0

Siedem bramek padło w meczu pomiędzy Liverpoolem, a AS Romą w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów. „The Reds” prowadzili w pewnym momencie 5:0, ale w końcówce goście zmniejszyli rozmiary porażki

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo]
film

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo] 1 0

15. Festiwal Książki w Puławach rozpoczął koncert zespołu Plateau oraz spotkania autorskie z Michałem Szulimem i Marzeną Filipczak. Przed nami kolejne - z Anną Brzezińską, plakacistą Dawidem Ryskim i Beatą Gołaszewską, bohaterką książki "Ambasadorowa".

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego
galeria

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego 26 2

Ślizgawki, zjeżdżalnie, hamaki, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy – to tylko niektóre atrakcje, które znajdą się w dwóch strefach zabawy i wypoczynku, które powstaną przy centrum handlowym SKENDE Shopping w Lublinie.

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach
galeria
film

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach 8 25

Rozwój geriatrii, unettowienie emerytur, darmowe badania dla 60-latków, urlop wytchnieniowy, czy zniżki na leki - to część programu "Polska Seniora", o którym we wtorek w Puławach opowiadały posłanki Platformy Obywatelskiej.

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej?

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej? 0 5

Sprzęt za ponad 2 mln zł otrzymał szpital w Białej Podlaskiej na przestrzeni ubiegłego i tego roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafił on do Ośrodka Opieki Medycznej Domowy Szpital oraz na oddziały neonatologiczny i dziecięcy.

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia] 0 0

III Paraolimpiada Przedszkolaków organizowana przez Przedszkole Integracyjnego nr 39 w Lublinie zgromadziła maluchy z 14 ośrodków na całej Lubelszczyźnie. Zawodnicy reprezentowali m.in. Lublin, Łęczną i Krasnystaw.

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku
galeria

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku 17 2

We wtorek zaczęła się nowa wojna ze szkodnikiem niszczącym lubelskie kasztanowce. Na większą skalę stosowane będą w tym roku pułapki feromonowe „udające” samicę. Zwabione nimi samce czeka, ostatnie w ich życiu rozczarowanie. Dzięki tej metodzie mniej będzie postronnych ofiar wśród innych owadów.

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej
galeria
film

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej 0 26

Wejście w życie ustawy degradacyjnej byłoby bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Państwo musi zachować pewną ciągłość - powiedziała w Lublinie Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach 6 2

Nie doszło do zapowiadanego na wtorek zamknięcia przejazdu przed Bramą Krakowską. Bariery na Lubartowskiej oraz Królewskiej mają być ustawione w środę około południa.

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin
27 kwietnia 2018, 19:00

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 kwietnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi grupa L.Stadt.

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie
film

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie 1 10

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie. Zawiera ono między innymi zobowiązanie rządu do podniesienia wysokości renty socjalnej.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września 12 2

Kibice Górnika długo musieli czekać na ten moment, ale wreszcie się doczekali. We wtorek zielono-czarni pokonali na swoim boisku Chrobrego Głogów 2:1. To pierwsza wygrana łęcznian od... 23 września 2017 roku

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty 29 6

W środę prezydent Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wurtu i jego małżonka odwiedzą Zakłady Azotowe „Puławy”. To szansa za pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!