sobota, 24 lutego 2018 r.

Świdnik

Świdnik: Cmentarz komunalny będzie większy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 lipca 2010, 12:46
Autor: (mm)

Dziś miasto kupiło ostatnią działkę potrzebną do rozbudowy cmentarza komunalnego. Jeszcze w tym roku powstaną nowe groby. Przewidziano również miejsce na kolumbarium.

– Do tej pory nie mieliśmy działek przylegających do cmentarza. Przez kilka lat kupowaliśmy je od właścicieli i teraz ta ostatnia transakcja otwiera drogę do jego rozbudowy – cieszy się Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji w Urzędzie Miasta Świdnik.

Teraz miasto zleci stworzenie projektu na zagospodarowanie terenu cmentarza komunalnego. – W tym roku powstanie cała koncepcja i pierwsze groby, bo kończą nam się już miejsca na pochówek – wyjaśnia M. Kurowska. – Zwykle jesienią administrator cmentarza szykuje około 50 miejsc, bo później kiedy ziemia jest zmarznięta, staje się to niemożliwe. Gdyby nie udało się wykupić tych działek, tej zimy mielibyśmy spory problem.

Tereny, o które zostanie poszerzony cmentarz, znajdują się tuż za nim. Jest to niecka, którą trzeba będzie wypełnić ziemią. Później konieczne będzie wykonanie kanalizacji deszczowej. – Musimy też sprawdzić, na jaką głębokość można kopać groby, by nie były zalewane – mówi naczelnik Kurowska. – Później cmentarz zostanie ogrodzony. Powstaną dojazdy do kwater i alejki.

Na cmentarzu będzie też wreszcie toaleta. To o nią od dłuższego czasu zabiegają mieszkańcy. Miała powstać jeszcze w tamtym roku. – Chcieliśmy postawić gotową toaletę, ale jej koszt był bardzo wysoki. Poza tym baliśmy się, że w tamtym miejscu szybko zostanie zniszczona – podkreśla M. Kurowska. – Teraz myślimy o tym, by po rozbudowie cmentarza postawić na jego terenie budynek administracyjny, w którym znalazłaby się również toaleta.

Nie ma na razie decyzji, czy zostanie wybudowana kaplica. Na pewno jednak w koncepcji zagospodarowania tego terenu znajdzie się kolumbarium.
– Dostrzegamy taką potrzebę. Jest mało miejsca na cmentarzu, przybywa grobów, zmienia się świadomość ludzi. Spora grupa osób chce, by na niewielkiej przestrzeni zmieścić kilka urn – wyjaśnia M. Kurowska.

Potrzebę budowy kolumbarium od dawna sygnalizował jeden ze świdnickich radnych. – Składałem w tej sprawie interpelację. Dostałem wtedy odpowiedź, że będzie to możliwe po rozbudowie cmentarza. I cieszę się, że to się stanie już niedługo – przekonuje radny Jakub Osina. – Zmieniają się obyczaje społeczne, również te dotyczące pochówku i obowiązkiem miasta jest na to zapotrzebowanie odpowiedzieć. Dobrze, że mieszkańcy będą mieli taką możliwość.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Zielony
Piotr
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zielony
Zielony (31 lipca 2010 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam. Wg. zdania P.Osiny, kolumbarium jest potrzebne, gdyż mieszkańcy zgłaszają potrzebę pochówku w ten sposób. Jest to na pewno bardziej ekonomiczne od obecnego grobu ziemnego. Uważam jednak że nie tylko chodzi tu o koszty związane z pogrzebem, utrzymaniem nekropolii, i innymi kosztami które mogą się zdarzyć dla moich potomnych. Biorąc pod uwagę, że po śmierci forma moich szczątków doczesnych będzie mi raczej obojętna, perspektywa upchania z innymi trumnami/urnami i ich zawartością dla moich bliskich może być raczej problematyczna. Dlaczego? Wyobraźmy sobie ścianę podzielona na ładne prostokąty w których znajdują się nasze szczątki, do których nasi bliscy przychodzą się pomodlić/ złożyć hołd/ uczcić pamięć ( nie potrzebne skreślić ).W jaki sposób wnuk/wnuczka ma wiedzieć gdzie jest pochowany dziadek/ babcia kiedy widzi ścianę z równymi prostokątami określające pewnego człowieka dla nich ważnego? W trakcie rozwoju jednostkowego nabędzie w końcu umiejętności myślenia abstrakcyjnego a ale wdrukowane w osobowość obrazy/fakty uprzednio nabyte będą na nią wpływać. Przekazując moim dzieciom wartości dla mnie ważne, mówiąc prościej wychowójąc je, przedstawiam również im ciągłość naszego istnienia kultury, wartości, tradycji. To coś co określa mnie jako człowieka, Polaka, świdniczanina. Dla mnie osobiście jest ważne by moje dzieci, mogły przyjść na cmentarz i pokazać swoim dzieciom że dziadek nie został spalony ( bo tak było taniej) ale leży w tym grobie. Przez to dziecko będzie miało doświadczenie ciągłości pokoleń, wiedzy że nie jest znikąd, nie jest obce.
PS1. Myślę, że Panu Bogu do mojego Zmartwychwstania wystarczy każda materia moich szczątków.
PS2.I mam nadzieję, że będę miał katolicki pogrzeb a nie islamski. Cóż matematyka nie kłamie, można tylko różnie interpretować wynik. Na razie przyrost naturalny w Polsce jest ujemny, i niestety nie uratują go porody kobiet z wyżu demograficznego z lat 1975-1985. Muzułmanie biją nas w tym na głowę. EU Zachodnia już się poddała.
Pzdr.
Rozwiń
Piotr
Piotr (31 lipca 2010 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Potrzebna inwestycja.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!