piątek, 24 marca 2017 r.

Świdnik

Świdnik ma być odnowiony. Co jest w planach rewitalizacji?

Dodano: 20 marca 2017, 07:38

Remont placu Konstytucji 3 Maja, przebudowa targowiska miejskiego, śmigłowce w szklanych gablotach i przebudowa obiektów Avii – między innymi to znalazło się w projekcie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świdnika. W piątek prace na 140-stronicowym dokumentem zostały podsumowane. Dziś ruszają konsultacje społeczne.

– Program jest pewnego rodzaju mapą – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Pokazuje, w których kierunkach iść. Wskazuje słabe obszary, bo w tym dokumencie jest ta przestrzeń ukazana.

Celem Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świdnika jest m.in. ograniczenie niekorzystnych zjawisk społecznych na terenie miasta. Ma on także wpłynąć na ożywienie społeczno-gospodarcze obszaru rewitalizacji, jak też dostosować przestrzeń publiczną do potrzeb mieszkańców. Świdnicki program będzie obowiązywać do 2023 roku. Prace nad jego powstaniem zaczęły się jesienią. Były m.in. spotkania z mieszkańcami, a w ramach konsultacji można było zgłaszać swoje propozycje. W miniony piątek prace, których efektem jest dokument liczący 140 stron zostały podsumowane.

Wśród projektów znalazły się m.in. przebudowa obiektów Avii, czyli budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Fabrycznej. – Drugi projekt to rewitalizacja obszarów przy ul. Stefana Wyszyńskiego. Jest to powiązane z tym, żeby ta przestrzeń była odnowiona, ale przede wszystkim ożywiona – wyjaśnia Artur Kubica ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych „Delta Partner”. – Jest też kwestia targowiska miejskiego, czyli poprawa jego estetyki i funkcjonalności.

Czwarty projekt jest takim trochę spajającym wiele elementów, które w tym dokumencie zostało zawartych czyli aktywności społecznej. Chodzi o powołanie Centrum Aktywności Społecznej pod hasłem „Świdnik motorem przedsiębiorczości społecznej”. To jest ten silny element społecznym, który został wypracowany.

Projekt jest już po wstępnych konsultacjach z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, który przygotowany dokument będzie opiniować. – Opinia nam przekazana jest pozytywna – zaznacza Kubica.
Natomiast dzisiaj ruszają konsultacje społeczne. – Będzie można dokonać swojej analizy i weryfikacji – podkreśla Kubica. I dodaje: Po okresie konsultacji dokument będzie przekazany do Urzędu Marszałkowskiego i, jak zakładamy, będzie wpisany do wykazu (programów rewitalizacji województwa lubelskiego - przyp. aut.). Kolejnym krokiem będzie przyjęcie go przez Radę Miasta.
Wpisanie danego programu do wykazu wojewódzkiego umożliwi staranie się o unijne środki na poszczególne projekty.

Przykłady innych projektów zgłoszonych do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świdnika
miejskie projekty:

• „Poznaję-Badam-Wiem”, który jest skierowany do uczniów szczególnie uzdolnionych • Rozbudowa systemu oczyszczania i odprowadzania wód deszczowych w mieście • Bezemisyjny transport publiczny, w ramach którego mają został utworzone m.in. miejskie linie autobusowe i kupione autobusy

Projekty zgłoszone przez inne instytucje:

• Artystyczny Ogród, którego celem jest modernizacja terenu przyległego do budynku Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, m.in. przebudowa muszli koncertowej

• Świdnicka Strefa Kultury i Sztuki „W14” to głównie remont pomieszczeń w budynku przy ul. Wyszyńskiego 14

• Helikopter za szybą, którego celem jest uliczna ekspozycja helikopterów SM-1 i SM-2 w przeszklonych gablotach

• Remont hangaru drewnianego Aeroklubu Świdnik

• Rewitalizacja terenu między budynkami przy ul. Spółdzielczej 1 i ul. Spółdzielczej 3

• Pobudzenie świadomości społeczności lokalnej w obszarze ochrony przeciwpożarowej. To projekt zgłoszony przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku. Zakłada m.in. powstanie stanowiska demonstracyjno-ćwiczebnego dla strażaków

Jeden z helikopterów, który miałby być eksponowany w gablotach wystawowych w centrum Świdnika
Jeden z helikopterów, który miałby być eksponowany w gablotach wystawowych w centrum Świdnika (fot. MOK w Świdniku)
Czytaj więcej o: Świdnik rewitalizacja
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Olga
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 dni temu o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Osina trockisto do roboty a nie tu farmazony prawisz
Rozwiń
Gość
Gość (2 dni temu o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sadlo i osina dwa nieroby i złodzieje żyjący na koszt podatników. Drogi powiatowe w mieście katastrofa a oni tylko jedno dorwać się do koryta.
Rozwiń
Olga
Olga (3 dni temu o 23:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Sadło Pan sobie daruje. Jakson przez lata zbudował tak silne finanse w Świdniku, że może zarówno budować urząd, baseny i drogi. Do tego bez Jaksona nie zrobilibyście Lotników Polskich. Wy za to przejedliście wspólnie z Osiną 6 milionów złotych i to w 2 lata. Musicie brać kredyt na kolejne 5 milionów. I to nie wy go będziecie spłacać ale my, mieszkańcy powiatu. I to Ty i Twój szef Osina jesteście za to odpowiedzialni. Przestańcie mydlić ludziom oczy! Zaufaliśmy Wam a wy z poódek osobistych blokujecie wszystkie miejskie inwestycje, was interesuje tylko koryto. Lewicowe ideały dawno odrzuciliście. Żałujemy z rodziną, że na Was głosowaliśmy. Oszukaliście nas. Nie damy się oszukać w 2018r!
Rozwiń
Gość
Gość (3 dni temu o 23:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Osina w swoim hejcie juz dawno odleciał, nie pomoże zatrudnianie kolejnych kolesi w powiecie. Zamiast hejtu jakieś konkrety, Kusocińskiego sponsoruje ci Jackson a ty nie potrafisz nawet tego dobrze zrobić. Wykaz się chociaż jedna rzeczą bo sam krytyka pisu to duzomza malo
Rozwiń
Gość
Gość (3 dni temu o 23:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy wy calkiem juz powiariowaliscie z tymi przepychanakami powiat - miasto i odwrotnie? Dogadajcie sie wreszcie w sprawie tej nieszczesnej ulicy Kusocinskiego i bedzie po sprawie, a i te miliony nie przepadna dla dobra ogolu!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24