środa, 21 lutego 2018 r.

Świdnik

Świdnik: Mieszkańcy "zniknęli" po reformie śmieciowej. Będą kontrole w domach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2014, 15:30

Ponad 3,5 tysiąca mieszkańców ubyło w Spółdzielni Mieszkaniowej po "reformie śmieciowej. Magistrat zapowiada kontrole w domach. Rozpoczną się jeszcze w tym roku

- Rzecz dotyczy wyłącznie spółdzielni mieszkaniowej, gdzie jest zameldowanych ok. 22,3 tysiąca osób - podkreśla Artur Soboń, sekretarz miasta Świdnik. - Za śmiecie płaci zaś 18,6 tysiąca osób. Część z brakujących mieszkańców jest faktycznie nieobecna z różnych powodów, m.in. wyjechały w celach zarobkowych. Natomiast od ludzi wiemy, że część z nich mieszka i nie płaci.

Po wejściu w życie tzw. ustawy śmieciowej - 1 lipca 2013 r. cena za wywóz i zagospodarowanie odpadów w Świdniku wynosi 11 zł od osoby za śmieci segregowane i 14 zł od osoby za nieposegregowane. - Ta cena jest niewiele wyższa od tej, która obowiązywała przed zmianami - mówi Soboń.

- Cenę tę udało się skalkulować w oparciu o daną liczbę mieszkańców. Kiedy część z tych osób nie płaci, to tak, jakby w ogóle ich nie było w systemie. Spowoduje to, że opłatę trzeba będzie podnieść. Ale nie planujemy tego robić w 2015 roku - uspokaja sekretarz miasta. - Jednak dla dobra wszystkich chcemy zweryfikować zaistniałą sytuacją. Sprawdzić czy dane osoby faktycznie mieszkają.

Sytuacja ta dotyczy m.in. najemców.

- My tylko zbieramy deklaracje od mieszkańców i przekazujemy je do urzędu miasta - tłumaczy Wiesława Wypchło, wiceprezes zarządu ds. techniczno-eksploatacyjnych Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. - To urząd porównuje tę ilość do zameldowania.

Miasto liczy i dłużej czekać nie zamierza, bo już mu brakuje około 3,7 tysiąca osób.

- Jak na nasze warunki to jest duża skala - podkreśla Soboń. - Tego manka nie będziemy mogli wiecznie pokrywać środkami z budżetu miasta. Razem ze spółdzielnią mieszkaniową i Strażą Miejską przeprowadzimy takie kontrole.

Celem ich będzie skłonienie osób, które nie płacą by zmieniły swoje decyzje. - Jeśli kilka osób dostanie decyzje z naliczoną opłatą na przykładowo 12 miesięcy do tyłu, razem z odsetkami to informacja rozejdzie się po mieście - przewiduje Soboń. - Może to nauczy przestrzegania przepisów tych, którzy tego nie robią.
A jak podkreśla sekretarz miasta urząd otrzymał wystarczająco dużo informacji, żeby urzędnicy wiedzieli w jakie miejsca się udać.

Kto nie płacił ma czas, aby nadrobić zaległości. Na razie nie poniosą konsekwencji. - Jeśli ktoś przyjdzie do urzędu i zgłosi np. dwie nowe osoby i zapłaci, to już nas nie interesuje czy płacił za ubiegły rok - dodaje Soboń.

Kraśnik nie oszukuje

Władze największej spółdzielni mieszkaniowej przyznają, że po zmianie przepisów obawiały się sytuacji, że część mieszkańców nie będzie za śmieci płacić.

- Nic takiego się jednak nie stało - mówi Małgorzata Szwedz zastępca prezesa d.s. technicznych Spółdzielni "Metalowiec” w Kraśniku. - Jeśli chodzi o opłatę za odpady to liczba mieszkańców nie zmniejszyła się a nawet trochę wzrosła.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Świdnik śmieci
licznik
Anka
lolo
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

licznik
licznik (25 października 2014 o 01:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dobra dobra,tylko co my mieszkańcy mamy z tego segregowania? :(

Rozwiń
Anka
Anka (24 października 2014 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Dzienniku Gazecie Prawnej z dnia 23 października 2014 r. jest informacja o kosztach prowadzenia systemu gospodarowania odpadami m. in. w Świdniku, z której wynika konieczność podniesienia opłaty od osoby miesięcznie do wysokości 18 zł, żeby zbilansować system. Miasto jak na razie naciąga wspólnoty mieszkaniowe na dzierżawę nieruchomości gruntowych przeznaczonych na pojemniki na odpady komunalne, tym samym już podnosząc opłaty za śmieci. Nie dajmy się!!!!!!!!!

Niech się włodarze miasta pochwalą podniesieniem cen za śmieci jeszcze przed wyborami samorządowymi, a nie trzymają to w tajemnicy.

Rozwiń
lolo
lolo (8 października 2014 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

prawdziwy patriota, katolik, obywatel walczy z państwem bo państwo to wróg i powinno być wszystko za darmo bo jesteśmy biedni i na nic nas nie stać a dzieci chodzą głodne do szkoły?

Rozwiń
GOŚĆ
GOŚĆ (7 października 2014 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Będą napierdalać z karabinów jak w Kapitanie Bąba, tępe chuje.

Rozwiń
hehehehehe
hehehehehe (3 października 2014 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

będą wchodzić z antyterrorystami?! czy tylko z nakazem?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!