poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Świdnik

Świdnik: Piłsudski za Kruczkowskiego

Dodano: 17 lipca 2017, 14:15
Autor: aa

Leon Kruczkowski nie może być już patronem ulicy w Świdniku. To wynik o tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Burmistrz Świdnika zaproponował na nowego patrona ulicy – marszałka Józefa Piłsudskiego.

– W związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Urząd Wojewódzki wystąpił do wszystkich gmin województwa z przypomnieniem o terminie zmian nazewnictwa – informuje Karol Łukasik z Urzędu Miasta w Świdniku. – Ostateczna data wprowadzenia zmian upływa 2 września 2017 r. Z oceny Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że na terenie Gminy Miejskiej Świdnik znajduje się tylko jedna ulica – Leona Kruczkowskiego (chemika, pisarza i publicysty, członka organów PZPR-red.), której nazwa podlega zmianie. Jednym z punktów obrad najbliższej sesji Rady Miasta będzie podjęcie stosownej uchwały.

Burmistrz Świdnika na patrona ulicy proponuje marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Na przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy upamiętnić jeden z największych symboli II Rzeczpospolitej, wielkiego patriotę i męża stanu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

– Zgodnie z ustawą zmiana nazwy ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów, a osoby dokonujące ich wymiany są zwolnione z opłaty – dodaje Łukasik.

Obecnie przy ul. Kruczkowskiego w Świdniku jest zameldowanych 159 osób. Jest też zarejestrowanych 31 działalności gospodarczych. 

Czytaj więcej o: Świdnik
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 stycznia 2018 o 14:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale niektóre wypowiedzi są debilne, bezmyślne i prostackie, ludzie kto was spłodził? pewnie jakiś prostycham komuszy...
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 19:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O tym Piłsudskim, to też różne legendy były. To że bił swoją żonę przeważyło, że go nie "lubię " . Przegonił niby tych komuchów z Polski, ale pozostawił przy życiu choć mógł ich zniszczyć.Jak było dalej wiemy.Strategiem wojennym był wyśmienitym co jednak uchroniło wiele kobiet chociażby, przed gwałtami a i dało całkiem niezłe dwudziestolecie międzywojenne. Szkoda że i wtedy politycy wszystko spaprali, patrząc na to jacy byliśmy słabi, wiedząc że się ma z jednej strony psychola Hitlera a z drugiej, jeszcze większego psychola Stalina.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 18:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kuźwa ,mamy już rondo przeklętych na które i tak każdy mówi "przy Kauflandzie". Po jakiego ptola marnować kasę na debilne zmiany ulic co do których nikt nie przywiązuje wagi ?
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sami pomyślcie, czy to jest mądre. Niemniej za kilka lat będą następne uliczne "dekomunizacje". Wszystkie ulice Kaczyńskiego, Kaczyńskiej, Kaczyńskich itp. podlegną dekomunizacji. Tak, dekomunizacji, dobrze przeczytaliście.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ulice w Świdniku miały się nie dublować z ulicami w Lublinie. Pan burmistrz chyba ma świadomość, że niezależność Świdnika, to nieuchronna kwestia czasu. Chyba nie chcemy powtarzać kazusa Lesotho...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!