sobota, 22 lipca 2017 r.

Świdnik

Świdnik: Piłsudski za Kruczkowskiego

Dodano: 17 lipca 2017, 14:15
Autor: aa

Leon Kruczkowski nie może być już patronem ulicy w Świdniku. To wynik o tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Burmistrz Świdnika zaproponował na nowego patrona ulicy – marszałka Józefa Piłsudskiego.

– W związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Urząd Wojewódzki wystąpił do wszystkich gmin województwa z przypomnieniem o terminie zmian nazewnictwa – informuje Karol Łukasik z Urzędu Miasta w Świdniku. – Ostateczna data wprowadzenia zmian upływa 2 września 2017 r. Z oceny Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że na terenie Gminy Miejskiej Świdnik znajduje się tylko jedna ulica – Leona Kruczkowskiego (chemika, pisarza i publicysty, członka organów PZPR-red.), której nazwa podlega zmianie. Jednym z punktów obrad najbliższej sesji Rady Miasta będzie podjęcie stosownej uchwały.

Burmistrz Świdnika na patrona ulicy proponuje marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Na przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy upamiętnić jeden z największych symboli II Rzeczpospolitej, wielkiego patriotę i męża stanu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

– Zgodnie z ustawą zmiana nazwy ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów, a osoby dokonujące ich wymiany są zwolnione z opłaty – dodaje Łukasik.

Obecnie przy ul. Kruczkowskiego w Świdniku jest zameldowanych 159 osób. Jest też zarejestrowanych 31 działalności gospodarczych. 

Czytaj więcej o: Świdnik
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 dni temu o 18:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kuźwa ,mamy już rondo przeklętych na które i tak każdy mówi "przy Kauflandzie". Po jakiego ptola marnować kasę na debilne zmiany ulic co do których nikt nie przywiązuje wagi ?
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sami pomyślcie, czy to jest mądre. Niemniej za kilka lat będą następne uliczne "dekomunizacje". Wszystkie ulice Kaczyńskiego, Kaczyńskiej, Kaczyńskich itp. podlegną dekomunizacji. Tak, dekomunizacji, dobrze przeczytaliście.
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ulice w Świdniku miały się nie dublować z ulicami w Lublinie. Pan burmistrz chyba ma świadomość, że niezależność Świdnika, to nieuchronna kwestia czasu. Chyba nie chcemy powtarzać kazusa Lesotho...
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja bym dał Bol.Bieruta i Q.NarwI
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piłsudski stwierdził, że "religia jest dla ludzi bez rozumu" i rozmodlone prawactwo, które go proponuje i wychwala na różne sposoby, tylko to potwierdza :) A ja czytam i mam bękę z tych idiotów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!