środa, 21 lutego 2018 r.

Świdnik

Świdnik: Rowerzystom nie po drodze z urzędnikami

Dodano: 21 marca 2017, 14:05
Autor: aa

Stowarzyszenie skupiające rowerzystów wytyka urzędnikom ze Świdnika, że plany związane z zagospodarowaniem terenów zielonych Brzeziny I i II nie ułatwi uczniom dojazdu rowerami do Zespołu Szkół nr 2. Ratusz podkreśla, że musi uwzględnić potrzeby wszystkich, nie tylko rowerzystów, lecz przede wszystkim pieszych.

Urząd Miasta w Świdniku ma przygotowaną koncepcję terenów zielonych między osiedlami Brzeziny I i II. Planowana inwestycja jest częścią projektu Zielony Lubelski Obszar Funkcjonalny.
– Chodzi przede wszystkim o tereny zielone, nowe nasadzenia, zadrzewienia, alejki spacerowe, ciągi pieszo-rowerowe, kładki, pergole, czyli to wszystko co umożliwia nam komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu – wylicza Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – W koncepcji znajdują się głównie takie elementy.

Piotrowicz podkreśla, że w przypadku Zespołu Szkół nr 2 przedsięwzięcie jest bardzo duże. – Ten teren wokół tego zespołu szkół rozpoczyna się już od ul. Kusocińskiego, poprzez całe Brzeziny, ul. Hryniewicza, mija ogrodzenie szkoły, do ul. Wyszyńskiego i dalej wzdłuż zespołu szkół, przychodni, apteki aż do ul. Racławickiej – opisuje Piotrowicz. – To wszystko musi być ze sobą spójne i uwzględniać wszystkich, nie tylko rowerzystów.

Jednak ci ostatni mają pewne zastrzeżenia do zaplanowanych rozwiązań. Chodzi o dojazd do Zespołu Szkół nr 2. – Do ZS codziennie dociera do 200 rowerzystów – mówi Klaudia Waryszak-Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów. – Niestety, wytyczne do projektu na trwałe utrudnią dojeżdżanie dzieci do szkoły od strony wschodniej – osiedla Brzeziny, a także od strony zachodniej (wieżowiec „Rotacyjny”– red.). Dzieci zamiast pokonywać drogę do szkoły krótko i bezpiecznie, będą zmuszone wykonywać drogę dłuższą i bardziej niebezpieczną.

Członkowie Stowarzyszenia przypominają, że już w 2015 r. zwracali uwagę władzom miasta na pewne rozwiązania. – Wytyczne do projektu zakładają dwa przejazdy rowerowe – jeden przy parafii rzymskokatolickiej NMP Matki Kościoła tzw. „Okrąglak” i drugi na ul. Hryniewicza – zwraca dodaje Waryszak-Lubaś. – Tymczasem to co jest najpotrzebniejsze nie odnajduje się w projekcie, czyli wyniesione przejście wraz z przejazdem od strony wieżowców oraz podłączenie drogi rowerowej od osiedla Wschód do bramy wjazdowej do Zespołu Szkół nr 2.

– Z dróg publicznych na terenie Świdnika korzystają nie tylko rowerzyści – komentuje burmistrz Piotrowicz. – Trzeba uwzględnić przede wszystkim pieszych. Większość dzieci chodzi do szkoły pieszo i w pierwszej kolejności trzeba zaspokajać ich potrzeby. Oczywiście mamy świadomość tego, że coraz więcej uczniów dojeżdża do szkół rowerami, stąd też pojawia się infrastruktura towarzysząca, np. wiaty i ścieżki rowerowe, czy też wyniesione przejście w ciągu ulicy Wyszyńskiego.

Urząd podkreśla, że na razie przedstawił koncepcję. – Teraz będziemy przygotowywać szczegółową dokumentację techniczną i rolą projektanta będzie uwzględnienie tych wszystkich potrzeb – dodaje Piotrowicz.

Czytaj więcej o: Świdnik
TRAKTORZYSTA PSL
Fryderyk Kopacz
Mama
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

TRAKTORZYSTA PSL
TRAKTORZYSTA PSL (30 marca 2017 o 00:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TAAAAAAAAAAAKKKK !!!!  LUBAŚ to Przy DU PASSS  BŁAZNA OSINY KUBY ROZPUU WACZA  ze STAROSTWA OD piaseckiego kłoska z PSL KOłODZIEJCZYKA
Rozwiń
Fryderyk Kopacz
Fryderyk Kopacz (28 marca 2017 o 05:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Edukację Rowerową zaczęło nie Lubaś, tylko Świdnik Miasto Dla Rowerów. Lubaś bierze kasę za statystyki? Jeśli tak to niezły dziad z niego że się nie podzielił ze stowarzyszeniem...
Rozwiń
Mama
Mama (27 marca 2017 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież UM za to płaci, a edukację właśnie Lubaś i Lubasiowa 3 lata temu zaczęli, bo moje dziecko brało w tym udział.
Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2017 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świdnik rozsądnie działa! Podczas edukacji rowerowej dzieci uczą się bezpiecznego poruszania się po mieście. Nikt nie wpaja im, że są niezniszczalni. Szkoła i policja uświadamia im zagrożenia i wyczula aby zachowywali rozsądek. To tak boli Lubasia i Lubasiową, że jest to za darmo??
Rozwiń
Polaczek
Polaczek (25 marca 2017 o 16:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to w koncu Lubaś robi to społecznie ? webuje ludzi do robienia statystyk pomiau rucho rowerowego w Świdniku a bierze za to kase  ???, Panie lubaś to tochę nie ferrrr
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!