poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Świdnik

"Szkoła przy lotnisku" dla mechaników lotniczych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 marca 2011, 18:57

Uczniowie klasy maturalnej o specjalności technik-mechanik lotniczy. Ich młodsi koledzy będą mieli u
Uczniowie klasy maturalnej o specjalności technik-mechanik lotniczy. Ich młodsi koledzy będą mieli u

Osoby z licencją mechanika lotniczego mogą dostać pracę na całym świecie. Taki dokument niedługo będzie można zdobyć w świdnickiej szkole. Dzięki unijnej dotacji uczniowie nie będą musieli zdawać dodatkowego egzaminu w Warszawie.

W ramach projektu "Szkoła przy lotnisku” Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku otworzy Ośrodek Szkoleniowy dla Personelu Lotniczego. Będzie on kształcił licencjonowanych mechaników lotniczych. Programem zostaną objęci uczniowie klas o profilu technik-mechanik lotniczy. Szkoła dostała na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej – 573 tys. zł. Cały projekt będzie kosztował 672 tys. zł.

– Mamy bazę i wykładowców. Na przełomie marca i kwietnia powinniśmy dostać już certyfikat. Wtedy od września zacznie działać ośrodek szkoleniowy – mówi Anna Goral, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku.

– To prekursorski projekt na skalę kraju, bo do tej pory żadnej średniej szkole nie udało się zdobyć certyfikatu na wydawanie licencji. Jesteśmy pewni, że nam się uda, i będzie to z korzyścią dla naszych uczniów – zapewnia Alina Grochowicz, wicedyrektor PCEZ. – Ten zawód jest bardzo atrakcyjny dla młodych ludzi, zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę bliskość budowanego lotniska.

Obecnie po ukończeniu PCEZ uczniowie, by zdobyć licencję mechanika musieli opłacić dodatkowe zajęcia w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, a następnie zdać egzamin państwowy.

– Chcemy im ułatwić tę drogę. W warunkach szkoły będzie można uzyskać licencję, bez wyrównywania różnic programowych, bez jeżdżenia do Warszawy – wyjaśnia wicedyrektor Grochowicz.
Młodzi ludzie będą uczyć się przedmiotów, których do tej pory nie było. Zapoznają się m.in. z prawem lotniczym, będą mieć więcej zajęć z języków obcych i zajęcia w modelarni.

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej chce planuje kupić wycofany z eksploatacji śmigłowiec. Dzięki temu uczniowie będą mieli okazję zbadać jego wnętrze. – Liczymy, że to się uda, ale jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze. Śmigłowiec przydałby nam się także dla klasy szybowcowej, która zacznie działać od września – dodaje Alina Grochowicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
justys
Tomek
Kamil www.smlpoland.eu
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

justys
justys (6 maja 2011 o 02:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w jakim wieku osoby moga skladac papiery.Czy wymagana jest matura i czy osoby zamieszkale na terenie swidnika i okolic tylko moga skladac potrzebne dokumenty?
Rozwiń
Tomek
Tomek (22 marca 2011 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super sprawa,szkoda tylko że ja się nie załapię bo jestem w IV kl i niedługo skończę szkołę.
Rozwiń
Kamil www.smlpoland.eu
Kamil www.smlpoland.eu (22 marca 2011 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja bym się nie rozpędzał z ta wyjątkowością bo to nie prawda. W Warszawie jest technikum z certyfikatem PART 147, po za tym uczelnie wyższe już od dawna mają takie certyfikaty. Czy PCEZ ma taki certyfikat?
Co do egzaminu przed komisją to takiego już nie ma, teraz są przepisy PART według, których egzamin po za kończeniu szkolenia z modułu (jest ich 17) jest egzaminem końcowym, pod warunkiem, że organizacja szkoląca ma certyfikat PART 147.
Mam pytanie, jak PCEZ rozwiązał problem minimum 12 miesięcznej praktyki obsługowej w organizacjach PART145? Zajęcia w modelarni raczej na to się nie łapią.
Tak po za tym Gratuluję pomysłu! Wschodnia część Polski ma doskonałe perspektywy na rozwój w lotnictwie.
Powodzenia
Rozwiń
malgorzata
malgorzata (21 marca 2011 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Państwowy egzamin zawodowy to jedno (był i jest on nadal częścią nauczania w zawodzie technik mechanik lotniczy), a licencja Part 66 (uznawana w całej Europie, i wymagana w pracy mechanika lotniczego w jednostkach obsługowych Part 145) to kwestia odrębna. Realizując program nauczania, uczniowie równocześnie zaliczają kolejne moduły tematyczne wymagane dla uzyskania licencji. W szkołach bez certyfikacji nie jest to możliwe - to odróżnia PCEZ od innych szkół i czyni klasę mechanika lotniczego wyjątkową!
Rozwiń
adampolek
adampolek (21 marca 2011 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Madzia Mizeracka opiera się na własnej wiedzy, czy na bajkach opwiadanych przez dyrektor szkoły? W celu uzyskania licencj personelu lotniczego (w tym mechanika)TREBA zdać egzamin przed komisją państwową. Czasem zdarza się sesja wyjazdowa ale to nie ozacza "licencji bez egzaminu".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!