niedziela, 18 marca 2018 r.

Świdnik

Uczą się w dawnej stajni: Po 16 latach będą mieli szkołę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2011, 17:14

Gmina znalazła kolejnego wykonawcę i wyłożyła 3,4 mln zł na dokończenie budowy. Na zdjęciu wójt Miro
Gmina znalazła kolejnego wykonawcę i wyłożyła 3,4 mln zł na dokończenie budowy. Na zdjęciu wójt Miro

Dworek, dawna wozownia i stajnia – w takich miejscach uczą się dzieci z Zespołu Szkół w Rybczewicach. Ale od września przeniosą się do nowej szkoły.

– Wykonawca musi zakończyć wszelkie prace do 15 maja, a miesiąc później nadzór inwestorski ma nam przekazać klucze do obiektu – mówi Mirosław Kwiatosz, wójt Rybczewic od 2006 roku.

Budowa szkoły w Rybczewicach trwa blisko 16 lat. Rozpoczęła się w 1995 roku. Firma, która wtedy wygrała przetarg, wzięła podwykonawcę i to on faktycznie te roboty prowadził. Po kilku latach firma ogłosiła upadłość. Wtedy podwykonawca przejął inwestycję bez przetargu. A to było niezgodne z prawem. Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej wykazała także szereg nieprawidłowości na budowie. Nie przeszkodziło to wykonawcy podać samorząd do sądu.

– Wyrokiem z czerwca 2010 roku powództwo zostało oddalone – wyjaśnia wójt Kwiatosz. Gmina znalazła kolejnego wykonawcę i wyłożyła 3,4 mln zł na dokończenie budowy.

Obiekt, według planów sprzed 16 lat, miał pomieścić 600 uczniów. Obecnie w całej gminie jest ich niewiele ponad 300. – Dlatego chcemy, by do tego budynku przenieść wszystkie szkoły. Od września będzie tam siedziba Zespołu Szkół z Rybczewic i Szkoły Podstawowej w Pilaszkowicach. W przyszłości przeniesiemy tam również szkołę ze Stryjna – zapowiada wójt. – Wszystkie szkoły mieszczą się obecnie w byłych dworkach, od lat nieremontowanych. W szkole w Pilaszkowicach, którą zamykamy w czerwcu, w każdej sali są piece kaflowe na węgiel.

Również uczniowie Zespołu Szkół w Rybczewicach, który ma siedzibę w dawnym zespole pałacowym, nie mają najlepszych warunków do nauki. Dzieci z podstawówki uczą się w dworku, gimnazjaliści w dawnej stajni, a licealiści w wozowni. Toaleta jest tylko w dworku.

W nowym budynku uczniowie będą mieli do dyspozycji przestronne sale lekcyjne z pełnym wyposażeniem, bibliotekę, czytelnię, stołówkę z jadalnią. Jeszcze w tym roku przy szkole powstanie Orlik.

W szkole już nie mogą doczekać się przeprowadzki. – Cieszymy się z przenosin do nowego budynku. Będziemy mieć lepsze warunki, w szkole wszystko będzie nowe. Nie możemy się już doczekać – mówi Joanna Zalewa, uczennica I klasy LO w Zespole Szkół.

W likwidowanej w tym roku Szkole Podstawowej w Pilaszkowicach uczucia mają mieszane. – Dzieci się cieszą, że pójdą do nowej szkoły. Warunki lokalowe będą miały na pewno lepsze, będzie ogrzewanie. Ale będą musiały dojeżdżać do szkoły ponad 7 km. Przykro nam również, że szkoła została zamknięta – kwituje dyr. Anna Ryś.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pbrus
uczennica
JA
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pbrus
pbrus (22 września 2012 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żal szkoły w Pilaszkowicach. Powstała tuż przed II wojną światową przy znacznym wkładzie sił miejscowej społeczności. Chodził do tej szkoły mój ojciec i jego rodzeństwo, mama, jej siosta, jej brat, ja, mój brat i ... żal...
Jednak dobrze że wreszcie uruchomiono normalną współczesną szkołę.
Rozwiń
uczennica
uczennica (20 czerwca 2011 o 18:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepraszam bardzo, ale większość tego tekstu jest błędem i nieprawdą! W budynku liceum (stajnia) jest łazienka nawet podzielona na chłopców(2 kabiny) i dziewczyny(3 kabiny), w budynku pałacu czyli w gimnazjum jest łazienka (2 kabiny) natomiast w budynku podstawówki nie ma łazienki ale obok jest budynek w którym są 4 kabiny. Dlaczego nie umieszczone są pytania które zadawała pani Joannie Zalewie? Fakt warunki nie są za dobre, ale bez przesady sanepid już tyle lat jakoś nie zamknął!!!!
SPROSTOWANIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
JA
JA (8 kwietnia 2011 o 10:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nareszcie!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!