poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Świdnik

Uczniowie XXII wieku ze Świdnika. Opracowują zdalne serwisowanie statku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 marca 2015, 20:45

Zdalne serwisowanie statku powietrznego. Nad takim innowacyjnym projektem pracują uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Niebawem zaczną się próby systemu, który młodzi ludzie chcą opatentować.

Jest to system, który ma zapewnić możliwość serwisowania statku powietrznego - mówi Wiktor Kruk, jeden z czterech uczniów Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku, którzy pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami.

- Chodzi np. o sprawdzenie, jakie parametry mogły zostać przekroczone i kiedy - dodaje Paweł Orłowski, kolejny z uczniów.

Świdnickie PCEZ jest jedną z dwóch szkół w Polsce, które mają certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. System elektroniczny, nad którym pracują młodzi ludzie, może być pomocny w szkoleniu mechaników lotniczych.

- Pozwala on nam bezpiecznie zarządzać śmigłowcem. Uczeń nie ma możliwości niczego zepsuć, bo system kontroluje jego czynności i powiadamia, gdy coś pójdzie nie tak - opisuje Witold Reszka, kierownik warsztatów szkolnych w PCEZ. -System, który chłopcy montują w śmigłowcu jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo sprzętu.

Z samego uruchamiania statku powietrznego pomysłodawcy chcą zrezygnować. - Nie byłoby dobre ze względów bezpieczeństwa, gdyby ktoś mógł się włamać do systemu i wdrożyć procedurę rozruchu silników - mówi Wiktor Kruk.

Zarówno Wiktor, jak i Paweł pochodzą z Chełma, w szkole podstawowej zajmowali się modelarstwem zdalnie sterowanym. - Później wybraliśmy tę szkołę - mówi Wiktor. - Spotkaliśmy jeszcze Patryka Drewniaka i Mikołaja Sawkę. Zajęliśmy się śmigłowcami, stwierdziliśmy, że to jest super sprawa.

Paweł, Wiktor i Mikołaj kształcą się w zawodzie technika mechanika lotniczego, zaś Patryk - technika awionika.

Młodzi ludzie przyznają, że nad innowacyjnym systemem pracują od pewnego czasu. - Najpierw była burza mózgów. Później podzieliliśmy się pracami. Najtrudniej było zebrać to wszystko w całość i ze sobą zgrać - przyznaje Wiktor.

System, nad którym pracuje czwórka uczniów PCEZ w Świdniku ma być jak najbardziej uniwersalny. - Chcemy, aby dało się założyć go na każdym statku powietrznym - mówi Paweł.

- Choć np. w szybowcach nie ma aż takiej awioniki, która wymagałaby naszego systemu - dodaje Wiktor.

Projekt jest już gotowy. Teraz będą testy. - Próby chcemy zacząć w przyszłym tygodniu i zobaczyć, jak to wszystko działa - zapowiada Paweł.

Nad wszystkim czuwają instruktorzy i nauczyciele PCEZ. Opiekunem i osobą prowadzącą cały projekt jest Tadeusz Żebrowski. - Jest nauczycielem przedmiotów zawodowych i opiekuje się tym projektem od strony merytorycznej - mówi Reszka.

- Jako szkoła chcemy pomóc uczniom uzyskać patent, a później pomóc im ten ich pomysł rozwijać - mówi Anna Goral, dyrektorka Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku.
  Edytuj ten wpis
Michał
MM
Red
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Michał
Michał (18 marca 2015 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja skończyłem tę szkołę i dostałem się na polibudę. Przedmioty mechaniczne mam w paluszku; w przeciwieństwie do kolesi z LO. Szkołę bardzo miło wspominam i polecam.
Rozwiń
MM
MM (18 marca 2015 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

GETTO 

Rozwiń
Red
Red (17 marca 2015 o 17:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

tez skończyłam tą szkołę, tyle nabiecywali tyle planów tyle och ach a co do czego to woda w usta. dno totalne. każdemu odradzam tą szkołę , bo człowiek zamiast się nauczyć czegoś to się daje zwieść obiecankom, ale co się dziwić... post-komunistyczna szkoła, żadna innowacja. stracone 4 lata, mogłam iść do liceum, miałabym ten sam efekt.

Rozwiń
ZOFIA
ZOFIA (16 marca 2015 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pasja, nauka i zaangażowanie - rokuje godziwą i sensowną przyszłośc tych młodych ludzi - pozostaje im gratulować i życzyć wytwałości w realizowanou coraz to nowych ambitnych pomysłów

Rozwiń
arkadiusz
arkadiusz (14 marca 2015 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Hahahah PCEZ to zwykła farsa, kilka lat temu konczyłem tą szkołe jako technik mechanik. Przez cały okres kształcenia jak i przed wmawiano nam ze nacisk kładziony będzie na obsługę i programowanie maszyn cnc. Dwie godziny tygodniowo z programowania w 4 klasie i to przed maturą? Tyle nam zaoferowali. Zawiodłem się bardzo, o maszynach cnc dowiedziałem sie tyle ze są i nauczyli nas pisac programy na proste detale na tokarki,4 lata zmarnowane bo nawet żadnego papierka o cnc nie dostałem. Bez poważania

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!