piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Świdnik

Uczniowie XXII wieku ze Świdnika. Opracowują zdalne serwisowanie statku

Dodano: 14 marca 2015, 20:45

Zdalne serwisowanie statku powietrznego. Nad takim innowacyjnym projektem pracują uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Niebawem zaczną się próby systemu, który młodzi ludzie chcą opatentować.

Jest to system, który ma zapewnić możliwość serwisowania statku powietrznego - mówi Wiktor Kruk, jeden z czterech uczniów Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku, którzy pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami.

- Chodzi np. o sprawdzenie, jakie parametry mogły zostać przekroczone i kiedy - dodaje Paweł Orłowski, kolejny z uczniów.

Świdnickie PCEZ jest jedną z dwóch szkół w Polsce, które mają certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. System elektroniczny, nad którym pracują młodzi ludzie, może być pomocny w szkoleniu mechaników lotniczych.

- Pozwala on nam bezpiecznie zarządzać śmigłowcem. Uczeń nie ma możliwości niczego zepsuć, bo system kontroluje jego czynności i powiadamia, gdy coś pójdzie nie tak - opisuje Witold Reszka, kierownik warsztatów szkolnych w PCEZ. -System, który chłopcy montują w śmigłowcu jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo sprzętu.

Z samego uruchamiania statku powietrznego pomysłodawcy chcą zrezygnować. - Nie byłoby dobre ze względów bezpieczeństwa, gdyby ktoś mógł się włamać do systemu i wdrożyć procedurę rozruchu silników - mówi Wiktor Kruk.

Zarówno Wiktor, jak i Paweł pochodzą z Chełma, w szkole podstawowej zajmowali się modelarstwem zdalnie sterowanym. - Później wybraliśmy tę szkołę - mówi Wiktor. - Spotkaliśmy jeszcze Patryka Drewniaka i Mikołaja Sawkę. Zajęliśmy się śmigłowcami, stwierdziliśmy, że to jest super sprawa.

Paweł, Wiktor i Mikołaj kształcą się w zawodzie technika mechanika lotniczego, zaś Patryk - technika awionika.

Młodzi ludzie przyznają, że nad innowacyjnym systemem pracują od pewnego czasu. - Najpierw była burza mózgów. Później podzieliliśmy się pracami. Najtrudniej było zebrać to wszystko w całość i ze sobą zgrać - przyznaje Wiktor.

System, nad którym pracuje czwórka uczniów PCEZ w Świdniku ma być jak najbardziej uniwersalny. - Chcemy, aby dało się założyć go na każdym statku powietrznym - mówi Paweł.

- Choć np. w szybowcach nie ma aż takiej awioniki, która wymagałaby naszego systemu - dodaje Wiktor.

Projekt jest już gotowy. Teraz będą testy. - Próby chcemy zacząć w przyszłym tygodniu i zobaczyć, jak to wszystko działa - zapowiada Paweł.

Nad wszystkim czuwają instruktorzy i nauczyciele PCEZ. Opiekunem i osobą prowadzącą cały projekt jest Tadeusz Żebrowski. - Jest nauczycielem przedmiotów zawodowych i opiekuje się tym projektem od strony merytorycznej - mówi Reszka.

- Jako szkoła chcemy pomóc uczniom uzyskać patent, a później pomóc im ten ich pomysł rozwijać - mówi Anna Goral, dyrektorka Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku.
Michał
MM
Red
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Michał
Michał (18 marca 2015 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja skończyłem tę szkołę i dostałem się na polibudę. Przedmioty mechaniczne mam w paluszku; w przeciwieństwie do kolesi z LO. Szkołę bardzo miło wspominam i polecam.
Rozwiń
MM
MM (18 marca 2015 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

GETTO 

Rozwiń
Red
Red (17 marca 2015 o 17:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

tez skończyłam tą szkołę, tyle nabiecywali tyle planów tyle och ach a co do czego to woda w usta. dno totalne. każdemu odradzam tą szkołę , bo człowiek zamiast się nauczyć czegoś to się daje zwieść obiecankom, ale co się dziwić... post-komunistyczna szkoła, żadna innowacja. stracone 4 lata, mogłam iść do liceum, miałabym ten sam efekt.

Rozwiń
ZOFIA
ZOFIA (16 marca 2015 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pasja, nauka i zaangażowanie - rokuje godziwą i sensowną przyszłośc tych młodych ludzi - pozostaje im gratulować i życzyć wytwałości w realizowanou coraz to nowych ambitnych pomysłów

Rozwiń
arkadiusz
arkadiusz (14 marca 2015 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Hahahah PCEZ to zwykła farsa, kilka lat temu konczyłem tą szkołe jako technik mechanik. Przez cały okres kształcenia jak i przed wmawiano nam ze nacisk kładziony będzie na obsługę i programowanie maszyn cnc. Dwie godziny tygodniowo z programowania w 4 klasie i to przed maturą? Tyle nam zaoferowali. Zawiodłem się bardzo, o maszynach cnc dowiedziałem sie tyle ze są i nauczyli nas pisac programy na proste detale na tokarki,4 lata zmarnowane bo nawet żadnego papierka o cnc nie dostałem. Bez poważania

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!