sobota, 24 marca 2018 r.

Świdnik

Uczniowie z Rybczewic w końcu przeniosą się do nowej szkoły

  Edytuj ten wpis

Nowy budynek wygląda imponująca, trwa jego wyposażanie (Bartek Żurawski)
Nowy budynek wygląda imponująca, trwa jego wyposażanie (Bartek Żurawski)

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach czuć jeszcze zapach farby. Ponad 300 dzieci rozpocznie tu naukę pod koniec miesiąca. Po 17 latach budowy.

– Już byłam w nowej szkole. Jest zupełnie inna niż ta, do której do tej pory chodziliśmy – cieszy się z przenosin Magda Zalewa, uczennica pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Rybczewicach, 35 kilometrów od Lublina.

– Nie możemy się już doczekać przenosin – dodaje Dominika Kwiecień, która uczy w V klasie podstawówki.

Obie już niedługo rozpoczną zajęcia w nowej szkole. Wcześniej uczyły się w zabytkowych budynkach XIX-wiecznego zespołu dworsko-pałacowego w Rybczewicach.

To jedna z najdłużej budowanych szkół, bo trwała w sumie… 17 lat. Firma, która jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku wygrała przetarg, wzięła podwykonawcę. Po kilku latach zbankrutowała. Roboty przejął podwykonawca. Nie ogłoszono jednak – wbrew prawu – nowego przetargu. Kontrolerzy z Regionalnej Izby Obrachunkowej dopatrzyli się też innych nieprawidłowości. Wykonawca podał samorząd do sądu. Efekt? Dopiero w drugiej połowie ub. roku ogłoszono kolejny przetarg i prace ruszyły na nowo.

Gmach miał być oddany do użytku we wrześniu, ale znów nie obyło się bez poślizgu. Tym razem kilkutygodniowego. – Wszystko przez warunki atmosferyczne – tłumaczy Renata Trała, sekretarz gminy Rybczewice. – Prawie dwa miesiące padał deszcz. Dzieci zaczną lekcje w nowej szkole pod koniec października.

W szkole prowadzone są ostatnie prace. – Wczoraj uruchomiliśmy kotłownię – mówi Krzysztof Suszek, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach. – Szkoła jest już ogrzewana. W tym tygodniu chcemy zamontować sieć komputerową. Są już meble, kolejne są na bieżąco przywożone.

Dyrektor też nie może doczekać się pierwszego dzwonka w nowym budynku. – Przez wiele lat na nią czekaliśmy – wspomina Suszek. – Sam jestem absolwentem szkoły w Rybczewicach i kieruję nią od 17 lat.

W nowym gmachu będzie się uczyć w sumie 330 dzieci i młodzieży. To uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum ogólnokształcącego i przedszkolaki. Na zajęcia będą dowożone też dzieci ze zlikwidowanej w tym roku podstawówki w Pilaszkowicach.

Zabytkowe budynki nie będą wystawione na sprzedaż. – Ogłaszaliśmy już przetargi, ale nie znaleźliśmy chętnych na te obiekty. Dlatego chcemy je wynajmować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!