Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

29 maja 2014 r.
19:15
Edytuj ten wpis

Wielka szansa dla PZL-Świdnik: Miliardowy przetarg dla armii (wideo)

16 11 A A

Jeśli wygramy przetarg na śmigłowce dla armii, to będzie dla nas jak nowe życie - mówią w PZL-Świdnik

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wkrótce firma otrzyma warunki do złożenia oferty w miliardowym przetargu. Jego wynik możemy poznać do końca roku.

- W kwietniu zakończyliśmy negocjacje w sprawie wymagań technicznych. Oczekujemy, że lada dzień dostaniemy ostateczne warunki do złożenia oferty - wyjaśnia Mieczysław Majewski, prezes PZL-Świdnik. - Czeka nas gorące lato. Będzie dużo pracy, żeby sprostać oczekiwaniom postawionym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Nie wiem, czy była bardziej istotna sprawa w historii firmy, dotycząca jej przyszłości - dodaje.

Chodzi o przetarg na dostarczenie 70 śmigłowców do polskiej armii. Gra idzie o ponad 10 miliardów złotych. Według informacji z ministerstwa, wszystko ma się rozstrzygnąć do końca roku. PZL chce dostarczyć AW149, czyli średni śmigłowiec transportowy.

W czwartek władze spółki zaprosiły dziennikarzy na wycieczkę po halach produkcyjnych firmy. PZL oprócz swoich samolotów produkuje także komponenty do Airbusa, Bombardiera i śmigłowców konkurencji, np. dla Bella. - Ok. 60 proc. maszyn użytkowanych w MON pochodzi ze Świdnika: od SW4, przez MI-2 i Sokoły w różnych odmianach - tłumaczy Majewski.

Spółka pochwaliła się nowoczesnymi technologiami, np. maszyną NUSCAN, do sprawdzania jakości klejenia kompozytowych struktur bez ich uszkadzania. - To jedyne takie urządzenie w Polsce wykorzystywane w produkcji - tłumaczy prezes. Dzięki takim badaniom można wykluczyć uszkodzenie samolotu przez wadliwą strukturę.

Sokół bez cokołu

Firma wycofuje się z wcześniejszego pomysłu odrestaurowania Sokoła W-3. Maszyna z 1978 roku miała stanąć na cokole podczas obchodów 60-lecia Świdnika. Konserwator zabytków obawiał się jednak, że śmigłowiec może zostać zniszczony i nakazał wstrzymanie prac. - To trudne do zrozumienia. Na razie wstrzymujemy ten projekt - mówi Nicola Bianco, dyrektor zarządzający i wiceprezes PZL-Świdnik.
Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2014 o 12:54

Fabryka swojego czasu sprzedana za bezcen, a makaroniarzom jakoś nie paliło się do rozwoju firmy przez lata... To zostało wyprodukowane stanowi kiepski produkt o niezadowalającej wartości bojowej. Teraz walczą o kontrakty. I jeśli uzyskają dostęp do tortu to będą wyprowadzać pieniądze za granicę. Zresztą, tak jak to robią inne firmy. Czegoś Polaku bidny? Boś głupi!!!

Już to robią zatrudniając zagraniczne firmy konsultingowe za grube pieniądze:-)

Już to robią zatrudniając zagraniczne firmy konsultingowe za grube pieniądze:-)

rozwiń
Avatar
suse / 10 lipca 2014 o 07:20

Nasza wladza mysli tylko jak ich dobic a nie wskrzesac, wladza i rzadu po sa kamieniem u nogi tonącego, bylo to wyraznie widac na kilku poskich wielkich firmach ktore upadly po cichu bo tak mialo byc, jesli tego nie widzicie to potwierdza sie fakt ze w polsce zostaly same mochery, czasami wstydze sie ze z wami mieszkam....

Avatar
Arek / 4 czerwca 2014 o 21:21

Czy społeczeństwo nie potrzebuje bardziej tych pieniędzy?

Społeczeństwo? Raczej nieroby zasiłków, tak?

Avatar
yzon / 4 czerwca 2014 o 14:41

Czy społeczeństwo nie potrzebuje bardziej tych pieniędzy?

Avatar
Gość / 2 czerwca 2014 o 18:13

Oby się udalo zdobyć ten  kontrakt z całego serca życzę Świdnikowi bo to jest całkowicie Polski produkt ,a władza nasza okrze patriotyzm i udowodni ze na zakładach Polskich im i mieszkańcom zależy

Taki ten produkt polski jak większość rzeczy produkowanych w naszym wspaniałym Kraju.. co najwyżej będzie wyprodukowany przez polskich pracowników za stawki kilkakrotnie mniejsze niż w innych krajach europejskich.

Avatar
Gość / 31 maja 2014 o 17:06

Brawo Dyrektor- śmigłowiec stał ponad 30 lat zapomniany , teraz przypomnieli sobie

nasi konserwatorzy że jest tutaj w Swidniku coś do zakonserwowania !.......

Avatar
Kr / 30 maja 2014 o 10:08

Dziady

Avatar
jon / 30 maja 2014 o 08:14

a jak nie wygramy ?

klepanie blach dla 200 pracowników zostanie

Avatar
Drabik / 30 maja 2014 o 05:54

Fabryka swojego czasu sprzedana za bezcen, a makaroniarzom jakoś nie paliło się do rozwoju firmy przez lata... To zostało wyprodukowane stanowi kiepski produkt o niezadowalającej wartości bojowej. Teraz walczą o kontrakty. I jeśli uzyskają dostęp do tortu to będą wyprowadzać pieniądze za granicę. Zresztą, tak jak to robią inne firmy. Czegoś Polaku bidny? Boś głupi!!!

To czego nie kupiłeś sobie WSK? Boś bidny? Kapitał by został w kraju...

To czego nie kupiłeś sobie WSK? Boś bidny? Kapitał by został w kraju...

rozwiń
Avatar
poznaniak / 29 maja 2014 o 23:48

Oby się udalo zdobyć ten  kontrakt z całego serca życzę Świdnikowi bo to jest całkowicie Polski produkt ,a władza nasza okrze patriotyzm i udowodni ze na zakładach Polskich im i mieszkańcom zależy

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2014 o 12:54

Fabryka swojego czasu sprzedana za bezcen, a makaroniarzom jakoś nie paliło się do rozwoju firmy przez lata... To zostało wyprodukowane stanowi kiepski produkt o niezadowalającej wartości bojowej. Teraz walczą o kontrakty. I jeśli uzyskają dostęp do tortu to będą wyprowadzać pieniądze za granicę. Zresztą, tak jak to robią inne firmy. Czegoś Polaku bidny? Boś głupi!!!

Już to robią zatrudniając zagraniczne firmy konsultingowe za grube pieniądze:-)

Już to robią zatrudniając zagraniczne firmy konsultingowe za grube pieniądze:-)

rozwiń
Avatar
suse / 10 lipca 2014 o 07:20

Nasza wladza mysli tylko jak ich dobic a nie wskrzesac, wladza i rzadu po sa kamieniem u nogi tonącego, bylo to wyraznie widac na kilku poskich wielkich firmach ktore upadly po cichu bo tak mialo byc, jesli tego nie widzicie to potwierdza sie fakt ze w polsce zostaly same mochery, czasami wstydze sie ze z wami mieszkam....

Avatar
Arek / 4 czerwca 2014 o 21:21

Czy społeczeństwo nie potrzebuje bardziej tych pieniędzy?

Społeczeństwo? Raczej nieroby zasiłków, tak?

Avatar
yzon / 4 czerwca 2014 o 14:41

Czy społeczeństwo nie potrzebuje bardziej tych pieniędzy?

Avatar
Gość / 2 czerwca 2014 o 18:13

Oby się udalo zdobyć ten  kontrakt z całego serca życzę Świdnikowi bo to jest całkowicie Polski produkt ,a władza nasza okrze patriotyzm i udowodni ze na zakładach Polskich im i mieszkańcom zależy

Taki ten produkt polski jak większość rzeczy produkowanych w naszym wspaniałym Kraju.. co najwyżej będzie wyprodukowany przez polskich pracowników za stawki kilkakrotnie mniejsze niż w innych krajach europejskich.

Avatar
Gość / 31 maja 2014 o 17:06

Brawo Dyrektor- śmigłowiec stał ponad 30 lat zapomniany , teraz przypomnieli sobie

nasi konserwatorzy że jest tutaj w Swidniku coś do zakonserwowania !.......

Avatar
Kr / 30 maja 2014 o 10:08

Dziady

Avatar
jon / 30 maja 2014 o 08:14

a jak nie wygramy ?

klepanie blach dla 200 pracowników zostanie

Avatar
Drabik / 30 maja 2014 o 05:54

Fabryka swojego czasu sprzedana za bezcen, a makaroniarzom jakoś nie paliło się do rozwoju firmy przez lata... To zostało wyprodukowane stanowi kiepski produkt o niezadowalającej wartości bojowej. Teraz walczą o kontrakty. I jeśli uzyskają dostęp do tortu to będą wyprowadzać pieniądze za granicę. Zresztą, tak jak to robią inne firmy. Czegoś Polaku bidny? Boś głupi!!!

To czego nie kupiłeś sobie WSK? Boś bidny? Kapitał by został w kraju...

To czego nie kupiłeś sobie WSK? Boś bidny? Kapitał by został w kraju...

rozwiń
Avatar
poznaniak / 29 maja 2014 o 23:48

Oby się udalo zdobyć ten  kontrakt z całego serca życzę Świdnikowi bo to jest całkowicie Polski produkt ,a władza nasza okrze patriotyzm i udowodni ze na zakładach Polskich im i mieszkańcom zależy

Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy"

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy" 0 1

Na zdjęciu umieszczonym w popularnym portalu społecznościowym widać, jak po sałacie chodzi robak. Szpital tłumaczy, że to „incydentalny przypadek”. A sanepid uspokaja, że to gąsienica błyszczki jarzeniówki – niegroźna dla ludzi.

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU 0 0

Stanbest jest nowoczesną firmą, która oferuje usługi kompleksowego utrzymania czystości dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jeden z punktów obsługi klienta działa na terenie Lublina i okolic.

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach!

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach! 0 0

Lato to najlepszy czas na wypoczynek i warto wykorzystać go tyle, ile tylko się da. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a mamy możliwość spędzenia weekendu w tak pięknych miejscach, jak polskie góry czy morze, to koniecznie trzeba z tego korzystać. Ile kosztuje taki weekend i co warto wybrać na swoją bazę wypoczynkową?

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko 0 0

Koszykówka uliczna W sobotę w Lublinie odbył się Alco Cup 11. W imprezie rywalizowało blisko 100 zawodników. Zawody odbyły się pod patronatem Dziennika Wschodniego

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat 0 0

Ponad półtora promila alkoholu w organizmie miał motocyklista, który w Klikawie (pow. puławski) zderzył się z samochodem. Trzy osoby trafiły do szpitala.

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym
21 czerwca 2018, 18:00

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym 0 0

Co Gdzie Kiedy. Światowa literatura i intymne, osobiste opowieści. Polski, włoski i francuski, bo „prawdziwa opowieść jest możliwa tylko w języku ojczystym”. Od czwartku do niedzieli „Spotkania z opowiadaczami świata”.

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo]
film

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo] 0 0

Maria Romanek, jako druga w historii "Milionerów", wygrała milion. Jak jej się to udało? - Najważniejsze jest szczęście - powiedziała. Jak przygotowywała się do programu?

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim 0 0

Od wczoraj w muzealnych salach można oglądać obrazy do tej pory zdobiące prywatne mieszkanie. Cenną kolekcję, z zastrzeżeniem by była udostępniona na ekspozycji, przekazali Muzeum Lubelskiemu państwo Iwona i Ireneusz Hofmanowie.

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji"
22 czerwca 2018, 18:00

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji" 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 22 czerwca o godz. 18 w Galerii Wirydarz (ul. Grodzka 19) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Jerzego Marszałka Wariacje. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy z ostatniego okresu twórczości artysty.

KS Drzewce i LKS Stróża walczą o grę w lubelskiej klasie okręgowej

KS Drzewce i LKS Stróża walczą o grę w lubelskiej klasie okręgowej 0 2

Lubelska klasa okręgowa W środę o godz. 18 zmierzą się dwaj najlepsi wicemistrzowie A klasy – KS Drzewce i LKS Stróża. Obie ekipy marzą o awansie do wyższej ligi

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie 3 3

1151 świń trzeba była zabić tylko w jednym gospodarstwie w Świerżach w gminie Dorohusk. W tym roku w powiecie chełmskim wykryto osiem ognisk afrykańskiego pomoru świń. – To jest już stan klęski, a rząd nie ma pomysłu, co z tym zrobić – alarmował wczoraj w Brukseli marszałek województwa Sławomir Sosnowski.

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego 2 0

Boks Na lubelskim Moście Kultury rozegrano XV Memoriał Stanisława Zalewskiego

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej
galeria

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej 1 15

Mieszkańcy Białej Podlaskiej w swoich skrzynkach znaleźli ulotki. Jedna z nich to apel Bezpartyjnych od stowarzyszenia Biała Samorządowa. Do drugiej - "Suwerenie, włącz myślenie" przyznają się członkowie bialskiego KOD.

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje 1 3

Tragiczny wypadek w Ostrowie Lubelskim. Nie żyje 57-latek.

"Manewry miłosne" i "Gurgacz" w Kinie w Bramie
22 czerwca 2018, 21:00

"Manewry miłosne" i "Gurgacz" w Kinie w Bramie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kino w Bramie przy ul. Królewskiej 3 zaprasza na kolejne weekendowe seanse z polskim filmem. W piątek, 22 czerwca o godz. 21 zobaczymy Manewry miłosne, a w sobotę, 23 czerwca o tej samej porze będzie miała miejsce projekcja filmu Gurgacz. Kapelan Niezłomnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!