sobota, 24 lutego 2018 r.

Świdnik

Zaczynają projektować lotnisko

  Edytuj ten wpis

Ponad 11 mln zł będzie kosztował projekt portu lotniczego w Świdniku. Dziś władze spółki podpisały umowę z polsko-hiszpańskim konsorcjum,

którego koncepcja architektoniczna zwyciężyła w rozstrzygniętym miesiąc temu konkursie.

Negocjacje toczyły się w 5 rundach, każda po 5 godzin. I dziś zakończyły się sukcesem. - Efektem tych trudnych i twórczych rozmów jest umowa, na podstawie której powstanie projekt budowlany i techniczny lotniska - mówi Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa.

Zwycięskie konsorcjum, które zaprojektuje lotnisko w Świdniku skupia firmy Sener Ingenierria and Sistemas z Hiszpanii oraz warszawski Polconsult i Are. Architekci dostaną 11,61 mln zł za wykonanie pełnej dokumentacji i 1,29 mln zł za nadzór autorski.

Na wykonanie wielobranżowej koncepcji mają czas do 29 listopada, zaś ostateczny projekt będący podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę ma być gotowy 20 kwietnia 2009 roku.

- To daje nam szansę na wmurowanie kamienia węgielnego 3 maja. A po 18 maja planujemy ogłosić przetarg na wykonawstwo - zapowiada Sobczak.

Przedstawiciele konsorcjum obiecują, że terminy zostaną dotrzymane. - Choć nie ukrywam, że są bardzo napięte - mówi Lope Saco Gonzalez, prezes firmy Sener.

Zapewniają też, że wizja architektoniczna, którą zaprezentowali w pracy konkursowej znajdzie odzwierciedlenie w ostatecznym projekcie.

- Zaproponowaliśmy coś, co miało zawładnąć wyobraźnia ludzi. Chcieliśmy, żeby to lotnisko miało duszę, było obdarzone pewną poetyką - opowiada Grzegorz Stiasny z firmy Are, autor koncepcji architektonicznej. - Mogę zapewnić, że ostateczny projekt nie zatraci ducha, będzie wierny tej wizji, zachowa jej lekkość i otwartość.

Konkursowy projekt od początku budził wiele emocji. Mówiono o nim, że jest oryginalny i niepowtarzalny. Pojawiały się też głosy, że to projekt zbyt odważny i nowoczesny, a tym samym kontrowersyjny.

Do tych opinii odniósł się przy podpisywaniu umowy Jacek Sobczak wręczając prezesowi portu Grzegorzowi Muszyńskiemu... radio-budzik nawiązujący do kształtu terminala.

- To mój wyraz sympatii dla tej oryginalnej koncepcji i odejście od pompatyczności z jaką ją traktujemy - mówił z uśmiechem Sobczak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gosc~
Gość
itt
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gosc~
~gosc~ (14 października 2008 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kornik napisał:
11 mln za projekt?? nie znam sie ale jak dla mnie to kosmiczna suma... mozliwe to??
poza tym moze dajmy spokoj z lotniskiem, linie lotnicze, tanie i drogie bankrutuja...
moze jakis Shinkansen??


Przecież to nie projekt stodoły tylko lotniska. Tyle to kosztuje. Budowa takiego lotniska pewnie z 10x tyle
Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2008 o 01:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wygląda na to że Sobczakowi się kadencja kończy i szykuje sobie ciepłą posadkę w portach lotniczych. Na miejscu Muszyńskiego już bym szukał pracy bo w końcu marionetka przestanie być potrzebna. A swoją drogą ktoś tu wspominał o jakiejś aferze - to lotnisko to jedna wielka afera. I mimo tych propagandowych tekstów pani Bożko, to korupcja aż bije po oczach. A reszta to kwestia czasu, tylko że jeszcze nie widziałem żeby któryś z aferzystów odpowiedział za swoje czyny!
Rozwiń
itt
itt (7 października 2008 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to teraz zacznie się biznes, na siłę muszą kupić tę resztę działek. I dzięki temu cena wzrośnie kilku krotnie. To się nazywa biznes, trzeba tylko sprawdzić czy w tym biznesie nie są przypadkiem osoby związane z tym lotniskiem. A co z oprotestowaniem tej inwestycji przez sąsiadujące gminy, podobno po decyzji wojewody sprawa trafiła do sądu?
Rozwiń
Alojzy
Alojzy (7 października 2008 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ktosik napisał:
Mam wrażenie "dar", że projektować to sobie każdy może, gdy robi to za własna kasę i by sie dowartościować, wybudować raczej sie nie da by aktu własności bądź użytkowania. Projektować lotnisko i wydawać nasze pieniądze gdy się nie jest właścicielem gruntu to już chyba nadużycie, by nie powiedzieć przestępstwo.

To się nazywa dzieleniem skóry na niedzwiedziu biegającym w lesie. Byłoby zabawne gdyby tak wielu nie traktowało sprawy tak poważnie. No bo jak można nazwać robienie projektów, konkursów itp nie mając terenów? A i z forsą też raczej krucho. Wcześniej czy póżniej przy okazji PLL wyniknie jakaś afera. Wszystko wskazuje, że tak musi się stać.
Rozwiń
ktosik
ktosik (7 października 2008 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dar napisał:
Jak dobrze pamiętam to projekt lotniska w Niedzwiadzie kosztował około 2 mil.złotych i wszyscy byli oburzeni że tak drogo.
A tutaj trzeba wydac 11 mil. i wszystko OK.
Czy ktoś policzył ile naprawde będzie kosztowało to lotnisko?
I jeszcze jedno pytanie :Czy można coś projektować na gruntach które nie należą do nas ?

Mam wrażenie "dar", że projektować to sobie każdy może, gdy robi to za własna kasę i by sie dowartościować, wybudować raczej sie nie da by aktu własności bądź użytkowania. Projektować lotnisko i wydawać nasze pieniądze gdy się nie jest właścicielem gruntu to już chyba nadużycie, by nie powiedzieć przestępstwo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!