sobota, 24 lutego 2018 r.

Tomaszów Lubelski

Lubycza Królewska: Barszcz sosnowskiego zarasta gminę

Dodano: 29 lipca 2016, 17:54

fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum<br />
fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum

Nawet kilkadziesiąt hektarów gminy może być porośniętych barszczem Sosnowskiego. Samorządowcy przyznają, że skala problemu jest ogromna i zapowiadają pospolite ruszenie, czyli koszenie.

Nie przeprowadzaliśmy szczegółowego audytu mówiącego o tym, jak duży teren jest opanowany przez barszcz, ale to naprawdę ogromny obszar, głównie w okolicach Machnowa Starego, Machnowa Nowego i Kornie – przyznaje Marek Kellner, sekretarz gminy Lubycza Królewska. – Z tym problemem borykamy się już od kilkunastu lat, ale mimo działań doraźnych z roku na rok ten obszar jest coraz większy. Odnotowujemy wiele przypadków oparzeń spowodowanych przez tę roślinę. Przychodzą do nas ludzie pokazujący pęcherze i bąble. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to śmiertelne niebezpieczeństwo.

Od wielu lat gmina walczy z barszczem Sosnowskiego mechanicznie. Niektóre rośliny są tak wielkie, że nie można ich skosić w tradycyjny sposób. Potrzebna jest piła mechaniczna. Prowadzone są także opryski.

– Żeby walka była skuteczna musi być dwutorowa, a to wymaga dużych środków finansowych – tłumaczy Kellner. I dodaje, że to nie jedyny problem. – Barszcz Sosnowskiego to roślina niezwykle inwazyjna. Nawet jeśli zniszczymy ją na naszym terenie to i tak rozprzestrzeni się z sąsiednich działek. Dlatego żeby działania przynosiły wymierny efekt muszą być prowadzone jednocześnie na całym zainfekowanym obszarze. Tymczasem barszcz porasta nieużytki rolne, rowy melioracyjne i pasy dróg. To zarówno działki komunalne, jak i należące do starostwa powiatowego, Agencji Nieruchomości Rolnych czy osób prywatnych.

– Całkowite pozbycie się rośliny może zająć nawet kilka lat – przyznaje prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, szefowa Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie, który zajmuje się przygotowaniem mapy występowania rośliny w całym kraju. – Należy też pamiętać, że walka z barszczem może też nigdy nie przynieść oczekiwanego efektu jeśli zostanie przeprowadzona w sposób niewłaściwy. Przykładowo pracownicy gminy fachowo usuwają barszcz rosnący na jednej z gminnych posesji. Rok później pojawiają się tam jednak kolejne rośliny, bo trafiły w to miejsce nasiona z roślin niewłaściwie usuniętych kilka kilometrów dalej na działce prywatnej. To przypomina walkę z wiatrakami.

Dlatego samorządowcy napisali do właścicieli zainfekowanych barszczem nieruchomości prosząc o podjęcie wspólnych działań.

– Potrzebne jest porozumienie z wszystkimi podmiotami i pospolite ruszenie. Musimy do tego doprowadzić, bo skala problemu jest ogromna. Nie wolno nam czekać aż dojdzie do tragedii – podkreśla sekretarz gminy Lubycza Królewska.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Z jakimi roślinami jest mylony?

RichardmibJW
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

RichardmibJW
RichardmibJW (2 sierpnia 2016 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Провод нагревательный - это стальная, медная или алюминиевая жила или несколько жил, заключенных в оболочку из полимера. Варианты здесь ******profmetiz.ru Применяется, в основном, в строительстве. При помощи таких проводов осуществляется подогрев бетона при монолитном строительстве, обустройство теплых полов, крыш, теплиц и т.д. Предлагаем следующие типы проводов: провод ПНСВ нагревательный, провод ПТПЖ 2,0х1,2; 2,0х0,6 и 2,0х1,8. (4862)301-015, 307-018
Rozwiń
Gość
Gość (29 lipca 2016 o 18:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedyś ludzie sami kosili pobocza , łąki, rowy melioracyjne które przebiegały przez posesje prywatne lub przylegały do granic od wczesnej wiosny i to zielsko nie miało jak rosnąć dziś jadąc widzę piękne okazy zaraz obok domostw, wjazdu na pole uprawne dosłownie parę centymetry od miedzy z poboczem i nikt tego nie niszczy jak jest jeszcze małe bo to nie na moim i nie mój problem mieszkańca tylko gminy, starostwa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!