poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski jeszcze w korku postoi. Znowu opóźnienie

Dodano: 4 września 2016, 20:04

W piątek, na specjalnie zwołanym w tej sprawie briefingu prasowym, wojewoda lubelski (po prawej) tłumaczył skąd wynika opóźnienie (fot. Maciej Kaczanowski)
W piątek, na specjalnie zwołanym w tej sprawie briefingu prasowym, wojewoda lubelski (po prawej) tłumaczył skąd wynika opóźnienie (fot. Maciej Kaczanowski)

O kolejny rok przesuwa się termin rozpoczęcia prac przy budowie obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. 20 tysięcy aut, jakie codziennie przejeżdża przez centrum miasteczka, zostanie skierowane na obwodnicę najwcześniej w 2021 r.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Na tę inwestycję Tomaszów Lubelski czeka od kilkunastu lat. Ciągnący się przez całe miasto korek, w większości złożony z tirów, to tutaj codzienność. Przez ul. Lwowską, która jest główną arterią blisko 20-tysięcznej miejscowości, biegnie droga krajowa nr 17 prowadząca do przejścia granicznego w Hrebennem. Mieszkańcy skarżą się nie tylko paraliżujący miasto sznur aut. Z powodu wysokiego natężenia ruchu pękają mury stojących przy ulicy budynków.

– To jest też kwestia braku możliwości przeprowadzenia kompleksowej rewitalizacji. Nie możemy niczego planować, jeżeli przez sam środek miasta biegnie trakt komunikacyjny, którym w ciągu doby przejeżdża ok. 20 tysięcy samochodów – tłumaczy Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. – To blokuje nam także możliwości rozwoju.

Jeszcze rok temu wydawało się, że wszystko zmierza ku szczęśliwemu końcowi. We wrześniu 2015 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie inwestycji. Zgłosiło się 16 firm. Wykonawca miał zostać wyłoniony do końca tego roku, a obwodnica oddana do użytku w 2020 r. Takie terminy potwierdził wiceminister infrastruktury i budownictwa w odpowiedzi na pytanie posła PiS Sławomira Zawiślaka. Ale na kolejne pytanie, przesłane w lipcu, odpowiedź była już inna: podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi dopiero w październiku 2017 r., a zakończenie inwestycji jest planowane na 2021 r.

W piątek, na specjalnie zwołanym w tej sprawie briefingu prasowym, wojewoda lubelski tłumaczył skąd wynika opóźnienie.– Pojawiły się informacje, że inwestycja została zablokowana, albo przedłużona o kilka lat. Nie jest to prawdą. Jedyny problem, jaki się pojawił, dotyczy wydania nowej decyzji środowiskowej, która będzie uwzględniałaj nowe przepisy dotyczące ekranów dźwiękochłonnych – tłumaczy Przemysław Czarnek.

W drugiej połowie września do Tomaszowa ma przyjechać Jerzy Szmit – w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odpowiedzialny za drogi, transport drogowy i lotniczy. Lokalni politycy PiS liczą, że wiceminister obejmie inwestycję specjalnym nadzorem i nowa decyzja środowiskowa zostanie wydana szybko.

Inny pomysł ma natomiast poseł Zawiślak. Według niego rozwiązaniem problemu byłoby ogłoszenie nowego przetargu.

– Będę zachęcał, aby sprawdzić, czy jest możliwe unieważnienie obecnego przetargu w trybie „zaprojektuj-wybuduj” i ogłoszenia nowego, w trybie „wybuduj”, w którym można by wykorzystać istniejącą dokumentację. W mojej ocenie to przyspieszyłoby prace – przekonuje parlamentarzysta.

Ale okazuje się, że zwycięzca przetargu ma skorzystać z gotowego już projektu.

– Wykonawca będzie miał za zadanie zoptymalizować dokumentację dostosowując ją do obecnych przepisów – tłumaczy Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA.

Obwodnica Tomaszowa

Jednojezdniowa droga ma mieć ok. 9,6 km długości. Powstanie po wschodniej stronie Tomaszowa Lubelskiego. Nad doliną rzeki Sołokiji trasa pobiegnie estakadą. Zbudowane zostaną również drogi dojazdowe (o łącznej długości 13,8 km) przeznaczone do obsługi ruchu lokalnego.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 września 2016 o 07:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pis nie rozstrzygnął żadnego przetargu od przejęcia władzy. Oni potrafią tylko robic pogrzeby "patriotyczne". Nie ma co liczyc na drogi
Rozwiń
Gość
Gość (5 września 2016 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawda jest taka niestety, że pieniądze poszły na 500 plus, a na drogi zabrakło !!! Taka jest prawda skoro Pisiory w swoim bastionie jakim jest Tomaszow już nie mają na drogi.
Rozwiń
Gość
Gość (5 września 2016 o 07:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jerzego Szmita zapraszamy także do Janowa Lubelskiego wcześniej na ZOOM NATURY a następnie na miasto niech przejdzie z jednej strony ulicy na drugą, to dopiero się dowie jak ważna jest dla Janowa obwodnica. A może tak jeszcze na kawę z Panem Burmistrzem, może się w filiżance na ławie utrzyma.
Rozwiń
Gość
Gość (5 września 2016 o 05:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To i tu nie działa dobra zmiana?
Rozwiń
Gość
Gość (4 września 2016 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nawet ONR nie zmieni C na A -jestem realistą
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!