czwartek, 22 lutego 2018 r.

Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski: Miasto chce kupić zabytkową Czajnię

Dodano: 7 marca 2017, 15:46
Autor: ask

Samorząd Tomaszowa Lubelskiego planuje kupić Czajnię, czyli zabytkowy budynek w centrum miasta
Samorząd Tomaszowa Lubelskiego planuje kupić Czajnię, czyli zabytkowy budynek w centrum miasta (fot. Google Street View)

Samorząd Tomaszowa Lubelskiego planuje kupić Czajnię, czyli zabytkowy budynek w centrum miasta. Dzisiejsi właściciele wycenili go na milion złotych.

Piętrową herbaciarnię (Czajnię) wybudowano na tomaszowskim rynku u wylotu ulicy prowadzącej do cerkwi w 1895 r. z okazji koronacji cara Mikołaja II. Budynek wykonany z drewnianych bali był wzorowany na budowlach wznoszonych w północnej Rosji. Podczas wielokrotnych remontów stracił jednak swój pierwotny charakter. Wielokrotnie zmieniał się też sposób jego użytkowania. Przez lata mieścił się tam teatr, a potem kino, świetlica i dom ludowy, dworzec autobusowy, szwalnia, restauracja oraz sklepy. O przejęcie budynku przez lata zabiegało Stowarzyszenie „Czajnia”.

– Próbowaliśmy porozumieć się z właścicielami Czajni i wydzierżawić budynek na czas określony, by stworzyć tam herbaciarnię w stylu ukraińskim – wspomina jeden z członków Stowarzyszenia. – W tej sprawie interweniowali nawet posłowie, którzy apelowali do przedsiębiorców, tłumacząc, że w tym przypadku ważny jest wizerunek miasta, a nie tylko pieniądze. Zabytek powinien zostać odnowiony, a nie zakrywany reklamami. Te działania nie przyniosły jednak skutku. Teraz, gdy oferta sprzedaży trafiła na wolny rynek, nie możemy pozwolić sobie na jego kupno. Nieruchomość wyceniono na milion złotych, a my nie dysponujemy takim majątkiem. Otrzymywane przychody nie pozwoliłyby nam nawet na spłacanie rat kredytu zaciągniętego na zkupn.

Ofertę kupna wystosował natomiast burmistrz Tomaszowa. – Obecni właściciele kupili Czajnię od miasta w 1992 r. na bardzo preferencyjnych zasadach. Na podobnych moglibyśmy teraz przejąć od nich budynek – mówi Wojciech Żukowski. – Gdyby transakcja doszła do skutku, stosunkowo szybko przystąpilibyśmy do renowacji obiektu, który zostałby przekazany na cele społeczne. Mogłyby być w nim prezentowane np. zbiory Muzeum Regionalnego. Podczas rozmów z właścicielami ustaliliśmy, że jeśli nie powiedzie się próba sprzedaży na wolnym rynku i nie znajdzie się indywidualny nabywca, to wrócą oni do rozmów z miastem na temat przejęcia.

Czy jest na to szansa? – Zainteresowanie kupnem Czajni jest spore, bo cena nie jest oczywiście ostateczna. Jesteśmy otwarci na negocjacje – usłyszeliśmy od właściciela nieruchomości. – Na tym etapie nie wykluczamy jednak, że budynek wróci do samorządu. 

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 marca 2017 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....zniszczone dziedzictwo narodowe państwo musi odebrać od kapitalistów którym tylko mamona w głowach. Słowa chrystusa Pana winne bez ważniejsze od prywaty i społecznej straty jaka powstała. macie przykład jak tusk wyprzedawał to co naród wybudował dla chwały nas wszystkich. Niemcy nie zmarnowali za okupacji ale za pomoc Tuska teraz maja szansę ... Polska z kolan i zabrać się za lichwiarzy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!