piątek, 23 marca 2018 r.

Włodawa

Co pływa w jeziorze Białym? Nurkowie wydobyli górę śmieci

Dodano: 20 września 2016, 19:41

Nurkowie z Hydrozagadki wyciągali z wody także… pełne butelki alkoholu
Nurkowie z Hydrozagadki wyciągali z wody także… pełne butelki alkoholu

Butelki, puszki, ręczniki, podpaski, a nawet kompletne stroje kąpielowe. Całą górę takich i innych rzeczy wydobyli nurkowie podczas dorocznego sprzątania dna Jeziora Białego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Niestety po każdym sezonie dno jeziora, nazywanego perłą Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, zalegają śmieci. Po rocznej przerwie nurkowie z bazy Hydrozagadka w Okunince i ich przyjaciele z całej Lubelszczyzny wzorem poprzednich lat znowu je pozbierali.

– W sobotę pod wodę po dwa razy schodziło na ponad 20 nurków – mówi Robert Jaroszewicz, inicjator akcji z Hydrozagadki. – Poza dnem jeziora sprzątaliśmy także jego brzegi. Uczestniczyli w tym uczniowie szkół w Orchówku i Hańsku, włodawscy wędkarze związani z klubem „Sieja” nasi strażacy, grupa skazanych z włodawskiego Zakładu Karnego, którzy uczestniczą w programie ekologicznym oraz miłośnicy sztuk walki z klubu Eko Różanka Pankration.

– Dzieciaki włączyły się do akcji z całym właściwym ich wiekowi entuzjazmem – mówi Marcin Poźniak, trener MMA i nauczyciel w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w podwłodawskiej Kolorówce. – Cieszę się, że doceniają walory Jeziora Białego i jego znaczenie dla naszej Małej Ojczyzny. W końcu przecież to ich jezioro.

Do akcji przyłączyli się także żołnierze ze stacjonującego w Hrubieszowie 2 Pułku Rozpoznawczego. – Ci żołnierze mają specjalny powód, aby Jezioro Białe było czyste – mówi Marta Wawryszuk z Urzędu Gminy Włodawa, który wraz ze Starostwem Powiatowym również stanął do akcji. – Co roku ćwiczą u nas skoki do wody ze śmigłowców. Ostatni taki trening mieli w lipcu.

Tym razem żołnierze z Hrubieszowa nie skakali do wody. Prezentowali natomiast zainteresowanym, których nie brakowało, sprzęt do skoków spadochronowych. Można się było także przejechać sprowadzonym przez nich sprzętem bojowym, w tym opancerzonym samochodem. Terenówką z logo Zakładu Karnego we Włodawie dzieciaków obwozili po okolicy jeziora także funkcjonariusze Służby Więziennej.

Sami nurkowie są zaskoczeni coraz większą ilością śmieci pozostawianych przez letników w wodzie. – Na szczęście z wody nie wydobywamy już na przykład telewizorów, czy samochodowych opon – dodaje Jaroszewicz. – Przed laty jeden z nurków znalazł nawet granat. Prawdopodobnie ktoś cisnął go do wody, aby ogłuszyć ryby. Teraz zaskakujące jest chociażby to, że nurkowie podejmują z dna jeziora pełne butelki z alkoholem.

Dla wszystkich uczestników akcji organizatorzy przygotowali gorący posiłek, a dla najmłodszych także upominki. Oryginalnym tłem dla całego przedsięwzięcia były zorganizowane w tym samym czasie regaty o puchar burmistrza Włodawy.

Czytaj więcej o: Okuninka śmieci jezioro Białe
atlas
Chełmianin N
???
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

atlas
atlas (26 września 2016 o 20:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Encyklopedia PWN ,mapa regionów etnograficznych,wymienia się w obrębie granic woj.lubelskiego:[Lubelszczyzna,Ziemia Chełmska,Ziemia Łukowska,Polesie].
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (25 września 2016 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ustawa z dnia 24 lipca z 1998r. nie wprowadziła takiej nazwy jak woj. Lubelszczyzna!
Rozwiń
???
??? (25 września 2016 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A to Ustawa czy uchwała?
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (25 września 2016 o 22:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
HISTORIA SIĘ NIE LICZY! Żyjemy w nowej Polsce, to się zgadza, ale póki co, uczonych wsparła władza, a komu nie odpowiada, niech napisze i udowodni jej, iż uczony przeszkadza, gdyż lubelszczyzna, to woj. Lubelskie, i nie uznać historyczne nazwy Polskie. Polskę nazwę zmienić na Polszczyznę, a Polak zaś zostanie Polszczyźnakiem. Morał: demokrację i swobodę mamy, a zatem wprowadzajmy nazw zmiany! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW  pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:  " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. > Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
Rozwiń
serdecznie pozdrawiam
serdecznie pozdrawiam (25 września 2016 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie a co to za uczeni określili,że to nie "lubelszczyzna",bo obecnie TK zastrzegł kilka Ustaw,że niezgodne z Konstytucją i co, na jakie autorytety Pan sie powołuje?ŻYJEMY W NOWEJ POLSCE tamto sprzed kilku,kilkunastu lat nie ma ważności,zejdź Pan na ziemię i nie męcz Pan Ludzi swoimi wiadomościami.Od nowego roku szkolnego 1917/18 może będzie w historii napisane,że Niemcy się poddali w 1940r i nikt nie musiał nas wyzwalać.Albo,że wyzwolił nas no "wiadomo kto"?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!