piątek, 23 marca 2018 r.

Włodawa

Kolejowe stacje na studenckiej drodze turystycznej

Dodano: 13 marca 2018, 17:06

Wyznaczony zabytkowymi stacyjkami szlak kolejowy wiedzie przez tereny o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych i kulturowych
Wyznaczony zabytkowymi stacyjkami szlak kolejowy wiedzie przez tereny o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych i kulturowych

Chociaż włodawskie starostwo ma już gotowy projekt zagospodarowania stacji Sobibór, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby studenci wnieśli do niego nowe, oryginalne elementy

Sezonowy szlak kolejowy z Włodawy do Chełma już cieszy się powodzeniem. Kolejnym turystom chcą pomóc go odkryć studenci architektury z Politechniki Lubelskiej.

– Celem naszej współpracy jest opracowanie przez studentów projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 82 – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski.

Projektanci mają się skupić na stacjach Włodawa-Orchówek, Włodawa-Okuninka, Sobibór i Uhrusk. Poprosili już o materiały pomocnicze i archiwalne dotyczące linii kolejowej i zlokalizowanych przy nich stacji. Chodzi o stare zdjęcia, plany, jak również opracowania naukowe.

– Jeśli chodzi o naszą stację w Uhrusku, to mamy już gotowe plany jej zagospodarowania – mówi Mariusz Jachimczuk, sekretarz gminy Wola Uhruska. – Chcemy natomiast zainteresować studentów takimi obiektami jak zespół dworsko-parkowy w Uhrusku, czy podworski park z ocalałym czworakiem w Majdanie Stuleńskim. Liczymy też, że młodzi ludzie znajdą oryginalne pomysły na zagospodarowanie terenu wokół naszej nowej hali sportowej.

Autorski pomysł na zagospodarowanie stacji Sobibór ma także starostwo. Zgodnie z gotowym projektem, w nawiązaniu do tamtejszego Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady, ma tu powstać Centrum Edukacji Historycznej „Stacja Sobibór”. Studentom pozostaną zatem w pierwszej kolejności stacyjki Włodawa Orchówek i Okuninka. Do wyboru będą mieli także szereg obiektów i zakątków wskazanych im przez gospodarzy.

Wyznaczony zabytkowymi stacyjkami szlak kolejowy wiedzie przez tereny o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych i kulturowych. To odskocznia do takich miejsc, atrakcji i osobliwości, jak Jezioro Białe, Sobiborski Park Krajobrazowy i styk granic Polski, Ukrainy i Białorusi.

Czytaj więcej o: turystyka Sobibór
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!