Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

23 lutego 2018 r.
20:43

Wydał pół miliona na dawną kopalnię piachu. Liczył na zyski, a ma duży problem

0 31 A A
W ciągu pięciu lat wyrobisko zaczęło zarastać drzewami i krzakami
W ciągu pięciu lat wyrobisko zaczęło zarastać drzewami i krzakami (fot. Jacek Barczyński)

Firma „Trans Maj” od 5 lat zabiega o zgodę na rekultywację dawnej kopalni piachu przy użyciu 1 mln ton łupka. Burmistrz, starosta i miejscowe organizacje ekologiczne są temu przeciwne. W tej sytuacji inwestor zaproponował im, aby odkupili od niego wyrobisko i zagospodarowali tak, jak im się spodoba.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ciągu ostatnich lat Józef Majewski, właściciel „Trans-Maj”  kilkakrotnie występował do starosty o wydanie decyzji rekultywacyjnej. Ten konsekwentnie odmawiał, a inwestor odwoływał się Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które przesłało sprawę do ponownego rozpatrzenia. W końcu starosta bez porozumienia z właścicielem wydał zgodę na rekultywację polegającą już nie na wypełnieniu wyrobiska łupkiem z Bogdanki, ale na urządzeniu tam ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej.

Majewski znowu się odwołał. Tym razem SKO też uchyliło tę decyzję, ale już nie skierowało jej do ponownego rozpatrzenia. Wyznaczyło rolny kierunek rekultywacji poprzez wypełnienie wyrobiska łupkiem.  Starosta nie może się już odwołać. W ciągu 30 dni ostateczną decyzję SKO może jeszcze zaskarżyć tak zwany czynnik społeczny, czyli organizacje pozarządowe.

– Czy kupując dom można pozwolić, żeby ktoś inny ustawiał w nim meble lub decydował, że ma to być na przykład restauracja bądź inny przybytek? – pyta Majewski.

Kiedy kupował kopalnię nawet mu do głowy nie przyszło, że jego kosztem ktoś będzie oczekiwał, że zamiast wypełnić założony biznes plan, urządzi tam przyrodniczy zakątek.

Majewski zapłacił za dawna kopalnię pół miliona złotych. Od początku nie ukrywał, przy użyciu jakiego materiału zamierza ją zrekultywować. Odbierając łupek z Bogdanki miał na tym zarabiać, utrzymując firmę i pracowników. Poprzedni burmistrz, który mu tę działkę sprzedał miał poręczyć słowem honoru, że będzie to możliwe. Później zmienił front i negatywnie zaopiniował plany przedsiębiorcy. Rzecz w tym, że wydanie zgody na rekultywację należało nie do niego, lecz do starosty. Tak poprzedni, jak i obecny nie wyrazili na to zgody. Tym bardziej, że perspektywa zwiezienia do wyrobiska w granicach miasta 1 mln ton łupka przestraszyła włodawian. Miejscowe stowarzyszenia proekologiczne, w tym Społeczny Komitet Mieszkańców Miasta „Stop dla łupka we Włodawie” pod petycją przeciwko temu przedsięwzięciu zebrały 1250 podpisów (Włodawa ma ok. 13 tysięcy mieszkańców). Burmistrz i starosta nie mogli tego zbagatelizować.

– Nie dziwię się, że mieszkańcy boją się kopalnianych odpadów – powiedział nam już wcześniej Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Tym bardziej, że wyrobisko znajduje się w sąsiedztwie ujęcia wody dla całego miasta.

„Jeśli rzeczywiście jesteście zatroskani o ochronę środowiska, zdrowie i życie mieszkańców, lecz macie nieuzasadnione obawy przed złym wpływem łupka, rozumiem to i proponuję odsprzedanie Państwu nieruchomości. Jeśli natomiast pobudki Państwa są inne, to ja nie mam na to wpływu. (…) Niestety, wszystko wskazuje na to, że łupek we Włodawie wykorzystywany jest jedynie do walki politycznej. To przykre i godne pożałowania” – napisał Majewski w liście otwartym adresowanym do burmistrza Włodawy, starosty oraz Komitetu Społecznego „Stop dla Łupka we Włodawie”.

– Chciałbym uniknąć wszelkich konfliktów i podziałów w społeczeństwie Włodawy – mówi szef firmy Trans-Maj”. – Ja nie muszę za wszelką cenę rekultywować wyrobiska. Niech miasto i powiat staną się właścicielami tego terenu i zaplanują tam każdą inwestycję, która w ocenie samorządowców przysłuży się środowisku. Gotów jestem to z nimi negocjować jeśli rzeczywiście zależy im na dobru mieszkańców.

Starosta włodawski wychodzi z założenia, że skoro nie on sprzedał działkę Majewskiemu, to i nie on ma ją teraz odkupywać. Spodziewa się, że zanim decyzja SKO się uprawomocni, zostanie zaskarżona przez jedno ze stowarzyszeń. Na uprawomocnienie się decyzji czeka również Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy.

– Kiedy to się stanie ewentualne odkupienie działki skonsultuję z włodawianami – mówi burmistrz. – To nie może być tylko moja decyzja, ale również całej naszej społeczności i reprezentujących ją radnych.

Pozostałe informacje

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium