czwartek, 22 marca 2018 r.

Włodawa

Punkty za dziadków. Kto łatwiej dostanie się do przedszkola?

Dodano: 8 marca 2018, 07:34

Miasto zapewnia, że wszystkie podania o przyjęcie dzieci do przedszkoli zostaną rozpatrzone pozytywnie
Miasto zapewnia, że wszystkie podania o przyjęcie dzieci do przedszkoli zostaną rozpatrzone pozytywnie (fot. Jacek Barczyński)

Włodawa. Studiując regulamin przyjęć do miejskiego przedszkola pani Marta zauważyła, że jej córeczka ma mniejsze szanse niż dzieci, które mają w mieście dziadków.

Ojciec pani Marty już nie żyje, a mama jest zameldowana w innej miejscowości. Gdyby babcia mieszkała we Włodawie, to w ramach rekrutacji do przedszkola jej wnuczka otrzymałoby dodatkowe trzy punkty. Bo tak wynika z Karty zgłoszenia dziecka do Przedszkola Miejskiego nr 1 we Włodawie na rok szkolny 2018/2019.

– To niesprawiedliwe – zżyma się pani Marta. – Wydaje się logiczne, że specjalnymi względami powinni cieszyć się ci rodzice, którzy wychowują swoje pociechy nie mając oparcia w dziadkach. A jest odwrotnie!
Wszystkie uwagi pani Marty sprowadzają się do punktu czwartego Karty, część B, która obejmuje drugi etap rekrutacji. W tym przypadku kryteria ustalił organ prowadzący, czyli miasto. Zadaniem wypełniającego Kartę rodzica jest potwierdzenie bądź zanegowanie, że „w obwodzie jednostki (czytaj przedszkola – dop. red.) zamieszkują krewni dziecka (babcia, dziadek), wspierający rodziców/opiekunów prawnych w zapewnieniu mu należytej opieki”. Jeśli zamieszkują, kandydat do przedszkola jest premiowany owymi 3 punktami.

Pani Marta o ten zapis pytała w przedszkolu, w którym chce umieścić swoją córkę. Usłyszała, że Karta zgłoszenia została opracowana w Urzędzie Miejskim. Sprawą zainteresowała także jedną z włodawskich radnych, która obiecała wyjaśnić sprawę i w razie potrzeby interweniować u burmistrza.

Sam burmistrz, Wiesław Muszyński przyznał, że aż tak szczegółowo nie pochylał się nad treścią Karty, by móc odpowiedzieć na szczegółowe pytania. W związku z tym odesłał nas do Agaty Zakrzewskiej, kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji UM.

– Zapewniam, że tak jak w ubiegłym roku szkolnym, tak i w przyszłym wszystkie podania o przyjęcie dzieci do przedszkoli zostaną rozpatrzone pozytywnie – zapewnia Agata Zakrzewska. – Sam punkt czwarty jest z naszej strony jedynie swoistym ukłonem w stronę seniorów. Chodzi o to, aby wnuki, którymi razem z rodzicami się opiekują, otrzymały miejsce w przedszkolnym obwodzie stanowiącym miejsce zamieszkania dziadków. Po to, aby starsi ludzie mieli jak najbliżej do przedszkola.

Ta interpretacja nie przekonuje pani Marty. – Rozwiązanie, którego broni pani kierownik Zakrzewska, promuje wnuki seniorów kosztem na przykład dzieci wychowywanych przez samotne matki – mówi pani Marta. Jej zdaniem to krzywdzące i niesprawiedliwe.

Użytkownik niezarejestrowany
Asferiusz
osc
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 marca 2018 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podobno czlowiek na starość dziecinnieje....ale rekrutacja dziadków do przedszkola....teo jeszcze nie bylo!!!
Rozwiń
Asferiusz
Asferiusz (9 marca 2018 o 18:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale za to Bajm bedzie we włodawie,może i na grochówke po występie się załapią:)
Rozwiń
osc
osc (9 marca 2018 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedyś byly pkt za pochodzenie....czyżby wracaly czasy komunistyczne????
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego dziadkowie powinni przeszkadzać w przyjęciu do przedszkola. Ci ludzie już swoje w życiu w polu wyrobili. Przecież obecnie to dziadkommtrzeba pomagać, a nie zwalać im na łeb własnych problemów. Mój ojciec po wylewie. Ledwo sam chodzi i ma się opiekować wnukami? To ja potrzebuję czasu, by zrobić mu zakupy i jedzenie. Może jeszcze pradziadków wprowadzić do tej gry. Będzie zabawnie. Dziadkowie to nie odciążenie dla rodziny, lecz dodatkowy obowiązek. To nie PRL, gdzie ludzie szli na emerytury żeścy i zdrowi. Obecnie człowiek na starość to wyeksploatowany wrak. No, chyba że ktoś robił całe życie za biurkiem.
Rozwiń
Olga
Olga (8 marca 2018 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A u nas w pod lubelskim miasteczku :) normalni pracujący rodzice nie mają szansy żeby ich dziecko  dostało się normalnie do przedszkola bo pierszeństwo m.in. mają "samotne matki"  . Tylko ,że ja sama znak kilka takich mateczek co normalnie z facetem mieszkają tylko ślubu nie mają. Są też inne przekręty wyśrubowane wymagania a dostają się te dzieci , które mają się dostać :). Jedna wielka obłuda. 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!