niedziela, 18 lutego 2018 r.

Włodawa

Radni nie chcieli żeby sprzedawać alkohol blisko urzędu. Sprawą zajął się sąd

Dodano: 16 lutego 2017, 16:18
Autor: Dominik Smaga

Radni chcieli, by handel trunkami nie mógł odbywać się bliżej niż 100 m od obiektów chronionych, w tym budynku... Urzędu Gminy
Radni chcieli, by handel trunkami nie mógł odbywać się bliżej niż 100 m od obiektów chronionych, w tym budynku... Urzędu Gminy

Trochę za daleko poszli radni ustalając zasady sprzedaży alkoholu w gminie Wyryki - uznał lubelski sąd. Radni uchwalili, że nie wolno handlować procentami blisko ich siedziby. Sąd unieważnił ten przepis (i nie tylko ten), a z uchwały mało co zostało, bo to kolejny wyrok w jej sprawie

Każda gmina ma prawo określić na swoim terenie „zasady usytuowania” punktów sprzedaży alkoholu. Ale każda musi przy tym działać zgodnie z prawem. Wyryki w powiecie włodawskim też.

To, że prawo zostało złamane, orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Skargę złożył tam sklepikarz, któremu gmina odmówiła pozwolenia na sprzedaż alkoholu, a odmowę tłumaczyła właśnie uchwałą radnych z jesieni 2015 roku.

W uchwale zapisano, że handel trunkami (na miejscu lub na wynos) nie może się odbywać bliżej niż 100 m od obiektów chronionych, w tym np. szkół, przedszkoli, kościołów. To nic dziwnego, podobnie jest w wielu gminach. Ale niecodzienne było to, że do obiektów chronionych zaliczono w Wyrykach także... budynek Urzędu Gminy.

Niecodzienny był też wskazany przez radnych sposób pomiaru minimalnej odległości od „obiektu chronionego”. W uchwale zapisano, że 100 m mierzy się od „linii wyznaczającej środek wejścia do placówki handlowej” do „wskazanego przez administratora budynku” wejścia do obiektu chronionego, czyli na przykład Urzędu Gminy.

Przepis ten powodował, że losy koncesji na sprzedaż alkoholu mogły zależeć od tego, które drzwi wójt lub proboszcz wskaże jako początek pomiaru 100 metrów. – Błędne jest uzależnianie pomiaru od wskazań jakiegoś podmiotu trzeciego – mówiła w uzasadnieniu wyroku Iwona Tchórzewska, sędzia WSA w Lublinie. Sąd orzekł nieważność tego przepisu.

Tak się składa, że przedsiębiorca, który zaskarżył uchwałę ma sklep niedaleko Urzędu Gminy. Jeśli odległość między drzwiami jego sklepu a głównym wejściem do urzędu mierzy się wzdłuż drogi, to dystans jest większy od 100 metrów. Jeżeli mierzy się w linii prostej, to 100 metrów nie ma.

Co ważne sąd unieważnił też zaliczenie budynku Urzędu Gminy do obiektów chronionych, od których sklepy z alkoholem muszą się trzymać z daleka. – Trudno ocenić, jakie względy powodowały, iż budynek Urzędu Gminy został zakwalifikowany do miejsc chronionych – stwierdziła sędzia Tchórzewska.

Za niezgodne z prawem sąd uznał też zaliczenie do obiektów chronionych „placówek kulturalnych”. – To określenie mało precyzyjne – mówiła sędzia. – Rodzajów placówek kulturalnych może być wiele. Mogą być takie, których te ograniczenia powinny dotyczyć lub takie, co do których taki wymóg może nie byłby konieczny.

To już drugi wyrok w sprawie tej uchwały. Wcześniejszym orzeczeniem Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił paragraf mówiący, że minimalna odległość od obiektów chronionych nie obowiązuje w przypadku jednorazowych pozwoleń na handel podczas imprez na świeżym powietrzu. Nawet tych odbywających się blisko Urzędu Gminy, choćby i przed samymi drzwiami.

Czytaj więcej o: sąd radni Wyryki
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Czytenik
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 lutego 2017 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo SĄD !!! Brawa należa sie sklepikarzowi, za to ze osmielil sie poddac w watpliwosc dobre intencje lokalnych radnych
Rozwiń
Gość
Gość (19 lutego 2017 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bezmyslnosc urzednikow lub zlosliwosc w tym wypadku nie ma granic
Rozwiń
Czytenik
Czytenik (19 lutego 2017 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo! Buble prawne i dziwne zapisy rady gminy nie moga być w obiegu prawnym. Dbajmy o swoje prawa, o równości obywatelskie. Nie dajmy się uwieść bezmyslności urzedniczej!!!. Uwierzmy sądom.
Rozwiń
babcia Józia
babcia Józia (18 lutego 2017 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łoj to we Wyrykach już  nie bedom pić.Posucha.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lutego 2017 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pomijam ta uchwałę bo nie znam sprawy jednak znając poczynania wielu radnych brzydzę się tymi osobnikami sa wybierani zęby służyć społeczeństwu a tak naprawdę maja nas gdzieś liczy się własny interes i powiązania a co najgorsze niesamowite kacykostwo i w większości brak kręgosłupa moralnego - masakra
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!