Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

16 lutego 2017 r.
16:18

Radni nie chcieli żeby sprzedawać alkohol blisko urzędu. Sprawą zajął się sąd

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
Radni chcieli, by handel trunkami nie mógł odbywać się bliżej niż 100 m od obiektów chronionych, w tym budynku... Urzędu Gminy
Radni chcieli, by handel trunkami nie mógł odbywać się bliżej niż 100 m od obiektów chronionych, w tym budynku... Urzędu Gminy

Trochę za daleko poszli radni ustalając zasady sprzedaży alkoholu w gminie Wyryki - uznał lubelski sąd. Radni uchwalili, że nie wolno handlować procentami blisko ich siedziby. Sąd unieważnił ten przepis (i nie tylko ten), a z uchwały mało co zostało, bo to kolejny wyrok w jej sprawie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Każda gmina ma prawo określić na swoim terenie „zasady usytuowania” punktów sprzedaży alkoholu. Ale każda musi przy tym działać zgodnie z prawem. Wyryki w powiecie włodawskim też.

To, że prawo zostało złamane, orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Skargę złożył tam sklepikarz, któremu gmina odmówiła pozwolenia na sprzedaż alkoholu, a odmowę tłumaczyła właśnie uchwałą radnych z jesieni 2015 roku.

W uchwale zapisano, że handel trunkami (na miejscu lub na wynos) nie może się odbywać bliżej niż 100 m od obiektów chronionych, w tym np. szkół, przedszkoli, kościołów. To nic dziwnego, podobnie jest w wielu gminach. Ale niecodzienne było to, że do obiektów chronionych zaliczono w Wyrykach także... budynek Urzędu Gminy.

Niecodzienny był też wskazany przez radnych sposób pomiaru minimalnej odległości od „obiektu chronionego”. W uchwale zapisano, że 100 m mierzy się od „linii wyznaczającej środek wejścia do placówki handlowej” do „wskazanego przez administratora budynku” wejścia do obiektu chronionego, czyli na przykład Urzędu Gminy.

Przepis ten powodował, że losy koncesji na sprzedaż alkoholu mogły zależeć od tego, które drzwi wójt lub proboszcz wskaże jako początek pomiaru 100 metrów. – Błędne jest uzależnianie pomiaru od wskazań jakiegoś podmiotu trzeciego – mówiła w uzasadnieniu wyroku Iwona Tchórzewska, sędzia WSA w Lublinie. Sąd orzekł nieważność tego przepisu.

Tak się składa, że przedsiębiorca, który zaskarżył uchwałę ma sklep niedaleko Urzędu Gminy. Jeśli odległość między drzwiami jego sklepu a głównym wejściem do urzędu mierzy się wzdłuż drogi, to dystans jest większy od 100 metrów. Jeżeli mierzy się w linii prostej, to 100 metrów nie ma.

Co ważne sąd unieważnił też zaliczenie budynku Urzędu Gminy do obiektów chronionych, od których sklepy z alkoholem muszą się trzymać z daleka. – Trudno ocenić, jakie względy powodowały, iż budynek Urzędu Gminy został zakwalifikowany do miejsc chronionych – stwierdziła sędzia Tchórzewska.

Za niezgodne z prawem sąd uznał też zaliczenie do obiektów chronionych „placówek kulturalnych”. – To określenie mało precyzyjne – mówiła sędzia. – Rodzajów placówek kulturalnych może być wiele. Mogą być takie, których te ograniczenia powinny dotyczyć lub takie, co do których taki wymóg może nie byłby konieczny.

To już drugi wyrok w sprawie tej uchwały. Wcześniejszym orzeczeniem Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił paragraf mówiący, że minimalna odległość od obiektów chronionych nie obowiązuje w przypadku jednorazowych pozwoleń na handel podczas imprez na świeżym powietrzu. Nawet tych odbywających się blisko Urzędu Gminy, choćby i przed samymi drzwiami.

Czytaj więcej o:

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 lutego 2017 o 19:27
Brawo SĄD !!! Brawa należa sie sklepikarzowi, za to ze osmielil sie poddac w watpliwosc dobre intencje lokalnych radnych
Avatar
Gość / 19 lutego 2017 o 19:25
Bezmyslnosc urzednikow lub zlosliwosc w tym wypadku nie ma granic
Avatar
Czytenik / 19 lutego 2017 o 11:15
Brawo! Buble prawne i dziwne zapisy rady gminy nie moga być w obiegu prawnym. Dbajmy o swoje prawa, o równości obywatelskie. Nie dajmy się uwieść bezmyslności urzedniczej!!!. Uwierzmy sądom.
Avatar
babcia Józia / 18 lutego 2017 o 16:05
Łoj to we Wyrykach już  nie bedom pić.Posucha.
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 13:25
pomijam ta uchwałę bo nie znam sprawy jednak znając poczynania wielu radnych brzydzę się tymi osobnikami sa wybierani zęby służyć społeczeństwu a tak naprawdę maja nas gdzieś liczy się własny interes i powiązania a co najgorsze niesamowite kacykostwo i w większości brak kręgosłupa moralnego - masakra
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 13:21
Chciałbym, żeby jeszcze tak władze ochoczo egzekwowały zakaz używania wulgaryzmów i palenia papierosów w miejscach niedozwolonych. Dlaczego w Niemczech to się udało? Bo tam patrol na ulicy to normalność, a u nas święto narodowe :( A cennik za wulgaryzmy są wszystkim dobrze znane do 2500€, a za pokazanie środkowego palca to od 600 do 4000€. Ktoś ma odwagę za Odrą użyć tradycyjnego "ku..."?
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 10:12
Hm. Sklep graniczy bezpośrednio z placem zabaw dla dzieci, który z kolei graniczy z przedszkolem. Jeszcze kilka miesięcy temu naprzeciwko sklepu mieściła się Gminna Biblioteka. A uchwałę podjęli radni, zaopiniował radca prawny a nadzór wojewody przyklasnął, że jest ok. Polska jakość stanowienia prawa. Ale pani Sędzia jest chyba z poza układów i takie "kwiatki" demaskuje. Brawo. Oby więcej takich akcji.
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 09:58
Patologia samorządów szczególnie gminnych jest niewyobrażalna. Zero kompetencji, arogancja, nieznajomość prawa ...
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 21:42
Handlować 100 metrów od kościoła nie wolno, a pić alkohol w obecności dzieci przy ołtarzu już tak? Polska to dziwny kraj ;)
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 20:35
Wiadomo. Wyryki i już jest kabaret.
Avatar
Gość / 19 lutego 2017 o 19:27
Brawo SĄD !!! Brawa należa sie sklepikarzowi, za to ze osmielil sie poddac w watpliwosc dobre intencje lokalnych radnych
Avatar
Gość / 19 lutego 2017 o 19:25
Bezmyslnosc urzednikow lub zlosliwosc w tym wypadku nie ma granic
Avatar
Czytenik / 19 lutego 2017 o 11:15
Brawo! Buble prawne i dziwne zapisy rady gminy nie moga być w obiegu prawnym. Dbajmy o swoje prawa, o równości obywatelskie. Nie dajmy się uwieść bezmyslności urzedniczej!!!. Uwierzmy sądom.
Avatar
babcia Józia / 18 lutego 2017 o 16:05
Łoj to we Wyrykach już  nie bedom pić.Posucha.
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 13:25
pomijam ta uchwałę bo nie znam sprawy jednak znając poczynania wielu radnych brzydzę się tymi osobnikami sa wybierani zęby służyć społeczeństwu a tak naprawdę maja nas gdzieś liczy się własny interes i powiązania a co najgorsze niesamowite kacykostwo i w większości brak kręgosłupa moralnego - masakra
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 13:21
Chciałbym, żeby jeszcze tak władze ochoczo egzekwowały zakaz używania wulgaryzmów i palenia papierosów w miejscach niedozwolonych. Dlaczego w Niemczech to się udało? Bo tam patrol na ulicy to normalność, a u nas święto narodowe :( A cennik za wulgaryzmy są wszystkim dobrze znane do 2500€, a za pokazanie środkowego palca to od 600 do 4000€. Ktoś ma odwagę za Odrą użyć tradycyjnego "ku..."?
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 10:12
Hm. Sklep graniczy bezpośrednio z placem zabaw dla dzieci, który z kolei graniczy z przedszkolem. Jeszcze kilka miesięcy temu naprzeciwko sklepu mieściła się Gminna Biblioteka. A uchwałę podjęli radni, zaopiniował radca prawny a nadzór wojewody przyklasnął, że jest ok. Polska jakość stanowienia prawa. Ale pani Sędzia jest chyba z poza układów i takie "kwiatki" demaskuje. Brawo. Oby więcej takich akcji.
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 09:58
Patologia samorządów szczególnie gminnych jest niewyobrażalna. Zero kompetencji, arogancja, nieznajomość prawa ...
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 21:42
Handlować 100 metrów od kościoła nie wolno, a pić alkohol w obecności dzieci przy ołtarzu już tak? Polska to dziwny kraj ;)
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 20:35
Wiadomo. Wyryki i już jest kabaret.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Malwina Kopron (AZS UMCS): Na swojej ziemi chcę powalczyć o złoto

Malwina Kopron (AZS UMCS): Na swojej ziemi chcę powalczyć o złoto 0 0

ROZMOWA Z Malwiną Kopron, zawodniczką AZS UMCS Lublin

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo]
film

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo] 2 2

Dzisiaj Polska gra swój pierwszy mecz na mundialu 2018. Przeciwnikiem będzie Senegal. Osoby, które zapytaliśmy dzisiaj w centrum Lublina o to, jak skończy się to spotkanie, w większości typują zwycięstwo Polaków. - Mamy zaufanie do naszych piłkarzy - mówią.

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego 2 23

Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Piotrowi Olszówce z Biłgoraja. To skutek śledztwa, dotyczącego handlu prawami jazdy. Materiały zebrane przez prokuraturę wskazują, że parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości mógł kupić swoje uprawnienia

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach 1 0

Zagraniczne wakacje mają to do siebie, że pozwalają spojrzeć z dystansem na świat, w którym żyjemy na co dzień. Nagle się okazuje, że na całym globie istnieją różne style życia, różne modele pracy i spędzania czasu wolnego, a my – korzystając z urlopu – możemy wreszcie przetestować je na własnej skórze. Zobacz, jakie możliwości daje Ci urlop na Zanzibarze, jakie zaś w Turcji.

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców 1 0

Utrudnienia na drodze krajowej nr 82 po wypadku w Zofiówce (pow. łęczyński). Samochód zjechał tam do rowu.

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP
19 czerwca 2018, 0:00

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP 18 0

O reformie nauki i szkolnictwa wyższego, protestach przeciwko ustawie 2.0 oraz zamieszaniu wokół jej uchwalenia rozmawiamy z Panem Tomaszem Tokarskim, studentem i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wjechał dacią w słup energetyczny

Wjechał dacią w słup energetyczny 0 3

Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w słup energetyczny

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem 16 6

Wiele szczęścia miał 48-letni mężczyzna, którego w poniedziałek potrącił pociąg

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje 7 1

ROZMOWA Z Arturem Bożykiem, trenerem Chełmianki Chełm

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia 0 16

Posłowie PO Joanna Mucha, Stanisław Żmijan i Wojciech Wilk twierdzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie kupi żadnych śmigłowców dla polskiej armii. Ich zdaniem maszyny definitywnie odleciały z Polski, a repolonizacja Świdnika, o której mówił poseł Artur Soboń z PiS, to wprowadzanie helikopterów na plakaty wyborcze

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 20 8

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 1

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 44 28

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.