niedziela, 18 lutego 2018 r.

Włodawa

Włodawa: Poklasztorna kuchnia prosi się o remont

Dodano: 24 stycznia 2018, 16:10
Autor: bar

(fot. Jacek Barczyński)

Skarb Państwa sprzedał prywatnym osobom działkę z XVIII-wiecznym budynkiem, w którym prawdopodobnie mieściła się klasztorna kuchnia jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Chociaż nowi właściciele porządnie ogrodzili nieruchomość, to sam remont od lat stoi w miejscu.

Zabytkowa kuchnia została sprzedana zanim Paulini odzyskali swój włodawski klasztor. Wcześniej mieściły się w nim urzędy administracji państwowej i samorządowej. Zakonnicy z całą pieczołowitością przywrócili budynkowi pierwotny wygląd. Tym bardziej kontrastuje z nim ich dawna kuchnia.

– Wielokrotnie kontrolowaliśmy tę budowę – mówi Krzysztof Wojtal, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. – Za sprawą błędu w sztuce budowlanej uszkodzeniu uległa tam ściana ganku. Sama skarpa z widokiem na Białoruś, na której stoi budynek jest jednak stabilna i obiekt sam z siebie się nie zawali. Na szczęście jest zadaszony i pomijając względy estetyczne w obecnym stanie może przetrwać jeszcze długi czas.

Wojtal zastrzega się, że dopóki w rachubę nie wchodzi zagrożenie katastrofą budowlaną niewiele może zrobić. Większe możliwości ma natomiast konserwator zabytków.

– Z naszych ustaleń wynika, że kiedy wydawano pozwolenie na remont zabytkowej kuchni było czterech właściciel – mówi Paweł Wira, p.o. kierownika chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Problem w tym, że dwóch zmarło. Nieuregulowane sprawy spadkowe są teraz barierą w wydaniu aktualnego pozwolenia na budowę.

Wira zamierza skontrolować plac budowy 2 lutego. Ma zapewnienie ze strony pozostałych inwestorów, że tego dnia się stawią, aby wspólnie wypracować dalszy tok postępowania.

– Stawka jest przede wszystkim powstrzymanie destrukcji budynku – dodaje Wira. – Prawdopodobnie w wyniku kontroli wydam decyzję w sprawie nie tyle wznowienia remontu, co zabezpieczenia obiektu do czasu uporządkowania spraw własnościowych.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!