wtorek, 20 lutego 2018 r.

Włodawa

Żurawie niczym jaskółki wiosny. Gęsi też już przyleciały

Dodano: 26 lutego 2017, 16:40

W Poleskim Parku Narodowym słychać już klangor pierwszych żurawi
W Poleskim Parku Narodowym słychać już klangor pierwszych żurawi (fot. Jarosław Kochnio / PPN)

Do Poleskiego Parku Narodowego przyleciały już gęsi. Kilka dni temu pojawiły się też pierwsze żurawie. W parku słychać ich klangor. A park już szykuje się do sezonu, który w tym roku może być wyjątkowo atrakcyjny.

– Jak dotąd ta zima nie była dokuczliwa dla naszej fauny – mówi Marek Tokarzewski z PPN. – Teraz czekamy na więcej słońca. To warunek, żeby przyroda zaczęła budzić się do życia. Miedzy innymi słońce wybudzi z letargu nasze żółwie błotne.

Znakiem zbliżającej się wiosny jest i to, że bociany żyjące w wolierze przy muzeum PPN w Załuczu Starym coraz częściej i na coraz dłużej odlatują. Tylko patrzeć, jak się usamodzielnią. Jak dotąd sprytnie wracają na porę karmienia. Niedługo wypuszczony zostanie też łabędź. W tym przypadku warunkiem jest stopnienie lodu na pobliskich akwenach. W wolierze pozostaną natomiast ptaki trwale okaleczone.

Pracownikom parku wspólnie z wójtem gminy Urszulin udało się rozwiązać problem stada kilkunastu kotów, które od miesięcy wyjadały bocianom mięso. Przytuliły się do obiektów PPN w Załuczu Starym po tym, jak zmarła ich opiekunka.

– Koty po sterylizacji, bądź kastracji trafiły do adopcji – mówi Radosław Olszewski, kierownik Ośrodka Hodowli Zwierząt w PPN. – Spośród 17 zwierząt zostały nam jeszcze dwie kotki, które czekają na nowych opiekunów. Zainteresowanych zapraszam do naszej siedziby w Urszulinie.

Wolności nie może się też doczekać siedem osieroconych sarenek, przyjętych w marcu ubiegłym roku do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Zawadówce. Zostaną wypuszczone w maju lub czerwcu. Do końca życia zostanie tam natomiast jedna sędziwa sarna, która jest już prawie ślepa.

Nowe atrakcje w Poleskim Parku Narodowym

W tym sezonie PPN poza samym zwiedzaniem gotów jest zaoferować miłośnikom przyrody szereg dodatkowych atrakcji. Właśnie pozyskał na ten cel z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko około 800 tys. zł. Po dołożeniu środków własnych pieniędzy w ramach projektu „Aktywna edukacja ekologiczna społeczności Natura 2000 ma wystarczyć na cykl takich imprez, jak konkursy, piesze i rowerowe rajdy, marsze na orientację, podchody przyrody, szkolenia i warsztaty dla dzieci i dorosłych.

– Dzięki dotacji powstanie też nowy film promujący PPN i sąsiadujące obszary Natura 2000 oraz diaporamy, z których najciekawsza poprzez obraz i dźwięk ma ilustrować „Sekretne życie żurawi” – mówi Ewa Piasecka, zastępca dyrektora PPN. – W rachubę wchodzą także nowe pomoce dydaktyczne, w tym gry planszowe i elektroniczna tablica z ptasią symfonią.

PPN ma nadzieję podpisać również umowę związaną z dotacją na budowę kolejnej ścieżki przyrodniczej. Stawką jest około 700 tys. zł. Nowa ścieżka ma prowadzić przez torfowisko niskie na terenie obwodu ochronnego Bubnów. Ma się nazywać „Czachary”, a więc tak, jak miejscowa ludność w przeszłości nazywała tamtejsze bagna i moczary. Ta ścieżka też ma być całkowicie dostępna dla osób niepełnosprawnych.

ornitologo-ichtiolog
Użytkownik niezarejestrowany
max
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ornitologo-ichtiolog
ornitologo-ichtiolog (28 lutego 2017 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I wrony już zawracają nad Lublinem,na lato zostały,piaski laski i karaski.Podobno gęsi maja zacząć chodzić w okularach."LUBELSCZYZNA"
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2017 o 05:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żurawie,gęsi,lada dzień bociany a co na to weterynaria ze Świdnika mandaty niech im piszą a nie włażą do korników i ograbiają rolników.
Rozwiń
max
max (26 lutego 2017 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziś byłem w Poleskim, czajki, gęsi, łabędzie i żurawie już sa :) 
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2017 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to nie reklam PPN, to info, że taki istnieje, info dla mieszkańców chociażby woj. lubelskiego, bo wydaje sie nie wiedzą jaką mają perełkę przyrody.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2017 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
super, ptaki się nie mylą, czyżby wiosna?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!