sobota, 24 marca 2018 r.

Wybory

Michałkiewicz: Koalicja PiS z PO w Lubelskiem to był dobry rok

Autor: toma, łm

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2015, 16:40
Krzysztof Michałkiewicz w redakcji Dziennika Wschodniego Fot. AS
Krzysztof Michałkiewicz w redakcji Dziennika Wschodniego Fot. AS

To już ostatni czat przedwyborczy Dziennika Wschodniego. Dziś naszym gościem jest Krzysztof Michałkiewicz, przewodniczący lubelskiego PiS, "dwójka" na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 6.

[ODŚWIEŻ]

14:17 - Dziękujemy za wizytę w naszej redakcji.

- Ja dziękuję za możliwość rozmowy na tematy ważne dla Polaków. Mam nadzieję, że będzie szansa na jej kontynuowanie.

14:02 - Jak niechęć PiS-u do uchodźców (także wypowiedzi pana prezesa, że mogą rozsiać epidemię chorób), ma się do nauki Kościoła, na którą tak często się powołujecie? Papież przecież prosił kraje o przyjmowanie islamskich uchodźców... 

- Pytanie jest trochę nie na temat, bo jak donoszą media, właśnie w ośrodku dla uchodźców w Belgii wykryto gruźlicę, co wywołało napięcie w kraju, który trudno oceniać jako negatywnie nastawiony do imigrantów. Sam byłem uchodźcą politycznym i mimo, że Australia zaprosiła mnie, to musiałem przejść szczegółowe badania przed wylotem do tego kraju. Tam nie ma w ogóle zarazków gruźlicy, dzieci nie są szczepione przeciwko tej chorobie i Australia bardzo pilnuje, żeby osoba z gruźlicą nie wjechała na jej teren. Zagrożenie epidemiologiczne, a niechęć do uchodźców to są dwie różne sprawy. Pan prezes Kaczyński w Sejmie bardzo zdecydowanie wypowiedział się o konieczności pomocy uchodźcom, którzy znaleźli się w obozach poza granicami Syrii. Dziś stało się to oficjalną polityką Unii Europejskiej.

13:56 - Proszę odnieść się do następującego faktu: pani Kruk kilka lat temu skompromitowała się publicznie w Sejmie. Taka osoba jest teraz jedynką na lubelskiej liście. Co muszą czuć wyborcy PiS? Czy to są te standardy, o których mówi prezes Kaczyński?

- To na pewno nie jest pytanie do mnie. Nie będę tego komentował.

13:49 - Jakie propozycje ma PiS dla kobiet w przedziale wieku 21-39? Konkretnie chodzi o to, czy przewiduje wprowadzenie zmian zmierzających ku zaprzestaniu dyskryminacji kobiet w wieku reprodukcyjnym na rynku pracy? Czy przewiduje zmiany idące w kierunku obowiązkowych urlopów ojcowskich, dzielonych z matką dziecka 50:50?

- W programie, który przedstawiliśmy kładziemy nacisk przede wszystkim na dodatki w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a na pierwsze w rodzinach o niskich dochodach. Oczywiście chcemy też ułatwiać godzenie pracy zawodowej z macierzyństwem i będziemy wdrażać te wszystkie pomysły, które będą służyć temu celowi. Problem demograficzny to w tej chwili najpoważniejszy problem, przed którym stoi nasz kraj i trzeba zrobić wszystko, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.

13:46 - Istnieją programy walki z bezrobociem wśród absolwentów, jednak wiele osób 30+ czy 35+ również pozostaje bez pracy, bez szans na "załapanie się" na staże, które pozwoliłyby im zaprezentować się pracodawcom w praktyce. Jakie propozycje ma dla nich PiS?

- Narodowy Program Zatrudnienia, który przygotowaliśmy ma za zadanie tworzyć nowe miejsca pracy. Jego realizacja powinna ułatwić także tym osobom znalezienie zatrudnienia. Natomiast oczywiście najważniejszy jest rozwój gospodarczy. W naszym programie mówimy o wielu sprawach, które hamują ten rozwój w naszym kraju, a ich likwidacja powinna zagwarantować, ze Polska zacznie rozwijać się szybciej, co powinno odblokować tworzenie nowych miejsc pracy.

13:38 - Jako partia prawicowa, PiS jest za rodziną, ale przeciwko in vitro. Tymczasem problem niepłodności i bezpłodności w Polsce jest ogromny. M.in. trudna sytuacja ekonomiczna młodych ludzi powoduje, że decyzje o założeniu rodziny odkładane są na później (często grubo powyżej 30 roku życia). W jaki sposób PiS planuje wspierać małżeństwa walczące z niepłodnością?

- Jak wspomniałem, jestem posłem, który zajmuje się przede wszystkim polityką społeczną i zgadzam się z pytającym, że młodzi ludzie w Polsce mają wiele problemów z uzyskaniem dobrej pracy, mieszkania czy z założeniem rodziny. W Polsce mamy zjawisko niespotykane w innych rozwiniętych krajach, czyli „ubogich pracujących”, którzy kwalifikują się do świadczeń z pomocy społecznej mimo posiadania pracy. Prawo i Sprawiedliwość posiada Narodowy Program Zatrudnienia, który przewiduje wiele udogodnień dla młodych osób w zakładaniu działalności gospodarczej i podejmowaniu pracy, a dla przedsiębiorców zachętę do tworzenia miejsc pracy dla młodych osób. Proponujemy także program, który pozwoli młodym małżeństwom szybciej uzyskać mieszkanie. Uważam, że trzeba przede wszystkim rozmawiać i działać w kierunku likwidacji przyczyn, a nie tylko łagodzić skutki. Natomiast problem in vitro według PiS to głównie problem moralny związany z ochroną życia ludzkiego od poczęcia. Stąd dyskusja na ten temat dotyka podstawowych praw ludzkich i wyborów, które muszą dokonywać poszczególne osoby.

13:30 - Dlaczego mimo że PiS jest tak silny w okręgu (mówią o tym sondaże) to zawsze w województwie rządzi PO i PSL? Dlaczego Pan jako szef okręgu nie potrafił tak zmobilizować partii, aby wynik wyborczy dał PiS rządy w województwie?

- Przede wszystkim chciałem przypomnieć, że w roku 2006 w województwie rządziła koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Platformą Obywatelską. To był dobry rok, bo wtedy zapadły decyzje o rozpoczęciu budowy portu lotniczego w Świdniku czy o rozpisaniu konkursu na budowę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Niestety, premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak podjęli decyzję, że w każdym województwie musi rządzić koalicja PO-PSL i od tej pory, bez względu na wynik wyborów, koalicja rządząca w kraju wymusza także koalicje, które rządza na szczeblu regionalnym. Nie ma to wiele wspólnego z demokracją i wolą wyborców wyrażaną w wyborach samorządowych

13:26 - Z kim PiS wyklucza koalicję po wyborach?

- To wyborcy zadecydują, jak będzie wyglądał Sejm VIII kadencji i jakie koalicje będą w nim możliwe. Prawo i Sprawiedliwość walczy o to, aby wygrać te wybory, zdobyć większość i samodzielnie sformułować rząd. Tylko to jest gwarancją realizacji naszego programu.

13:21 - Ma pan jakieś ciekawe pomysły na inwestycje w Lubelskiem?

- Lubelszczyzna tak bardzo cierpi na brak miejsc pracy, że każda inwestycja jest ważna i ciekawa. Na pewno należy walczyć o budowę elektrowni przy kopalni w Bogdance, która wykorzystywałaby węgiel tam wydobywany. Potrzebujemy innowacyjnych przedsięwzięć w Lublinie, aby zapewnić dobre miejsca pracy dla absolwentów naszych lubelskich uczelni. Lubelszczyzna to region przede wszystkim rolniczy i oczekujemy na to, że produkty wytwarzane przez naszych rolników będą przetwarzane tutaj, a nie wysyłane poza granice województwa. Oczywiście ciągle czekamy na dokończenie rozpoczętych, albo zapowiadanych inwestycji. Myślę o trasach S-17 i S-19 i modernizacji linii kolejowej Lublin-Warszawa. Województwo lubelskie potrzebuje także szeregu nowych lub zmodernizowanych dróg lokalnych i na to także powinny znaleźć się pieniądze z budżetu państwa.

13:17 - Pierwsze pytanie: co pan w ciągu 8 lat zrobił dla regionu? Proszę krótko w punktach wymienić i oszczędzić czytelnikom odpowiedzi w stylu "głosowałem za", "rozmawiałem o", "rozmawiałem z". Poproszę o konkrety. 

- 10 lat to długi okres i trudno jest krótko opisać moją działalność. Na przełomie 2005 i 2006 roku byłem ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Przez te pół roku udało się uchwalić kilka ważnych ustaw. Jedną z nich jest wsparcie gmin w zakresie dożywiania dzieci w szkołach i lubelskie gminy korzystają z tego do dziś. Przez te 10 lat byłem aktywnym członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w tej kadencji pracuję także w Komisji Senioralnej. Te problemy socjalne, typu bieda, bezrobocie, samotna starość są szczególnie widoczne w województwie lubelskim, które jest jednym z uboższych w Polsce. Jesteśmy także trzecim od końca województwem, jeśli chodzi o wiek mieszkańców. Przedwczoraj dostałem podziękowanie od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Środowiskowych Domów Samopomocy za ustawę, która weszła w życie w sierpniu, a którą przygotowałem jako projekt komisyjny w Podkomisji Stałej ds. Pomocy Społecznej, której jestem przewodniczącym. Projekt ten zagwarantował stabilne finansowanie dla tych ważnych instytucji. Byłem także jednym z wiceprzewodniczących Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego, a przez pół roku jego przewodniczącym. Uważam, że ten zespół wykonał ogromną pracę, żeby posłowie z Lubelszczyzny wspólnie walczyli o ważne sprawy dla naszego województwa na forum Sejmu. Wymienię tu m. in. sytuację w Bogdance, przejęcie puławskich Azotów, przetarg na śmigłowce wielozadaniowe, skuteczną interwencję w sprawie stworzenia stałego przejścia lotniczego na lotnisku w Świdniku czy przyspieszenie prac w sprawie budowy trasy S-17, co udało się osiągnąć wspólnym wysiłkiem mediów, parlamentarzystów i zorganizowanego nacisku opinii publicznej.

13:08 - Poseł Krzysztof Michałkiewicz jest już w naszej redakcji. Zapraszamy do zadawania pytań na forum poniżej albo na Facebooku

 

--

Czat z kandydatem do Sejmu rozpocznie się o godz. 13. Pytania do kandydata można wysyłać na adres maciuszczak@dziennikwschodni.pl, a także wpisywać w komentarzach do tego artykułu.

WIDEO

Gość
olka
kent
(79) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 października 2015 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po przeczytaniu tego, stwierdzam ze Pan Michałkiewicz nie potrafił odpowiedziec konkretnie na zadawane pytania. Przedstawil co robil przez 10 ostatnich lat, ale nie przedstawił zadnych SWOICH konkretnych pomysłow na Lubelszczyznę, ani to co ON zrobil osobiscie dla regionu. Żadnych konkretów - i to sie nie zmieni.
Rozwiń
olka
olka (23 października 2015 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No tak nikt go nie chwali to sam się chwali.

Samochwała w kącie stała
I wciąż tak opowiadała:

"Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,
W szkole mam najlepsze stopnie,
Śpiewam lepiej niż w operze,
Świetnie jeżdżę na rowerze,
Znakomicie muchy łapię,
Wiem, gdzie Wisła jest na mapie,
Jestem mądra, jestem zgrabna,
Wiotka, słodka i powabna,
A w dodatku, daję słowo,
Mam rodzinę wyjątkową:
Tato mój do pieca sięga,
Moja mama - taka tęga
Moja siostra - taka mała,
A ja jestem - samochwała!"

Rozwiń
kent
kent (23 października 2015 o 00:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Michałkiewicz, Kruk Masłowska, Soboń i cała reszta to dzieci, które idą za głosem ojca. Sęk  w tym że ojciec jest jeszcze prawiczkiem.Czyżby byli dziećmi z in vitro?  :P

Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2015 o 00:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
In vitro to glownie problem moralny? Co za zadufanie, wobec tragedii tysiecy rodzin, zero empatii i zrozumienia, ale w sumie co sie dziwic, skoro pan Michalkiewicz idzie reka w reke z lektorkami radia maryja - Kruk i Maslowska.
Rozwiń
FRICO
FRICO (22 października 2015 o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Widzieliście spot Platformy ''pan prezes ma zawsze rację'' ? Michłkiewicz wypisz wymaluj Szydło co udowodnił na czacie, co sprowadza się do jednego. PAN PREZES ZAWSZE MA RACJĘ, A NAWET JAK NIE MA RACJI, TO I TAK MA RACJĘ, BO MÓGŁ SIĘ PRZECIEŻ POMYLIĆ.  :P  Zajefajna końcówka. Śmiech po pachy. POLECAM :D

https://www.youtube.com/watch?v=UgPyiuPJgz8

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (79)

Pozostałe informacje

SONDA
Liczba głosów: 5120

Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

42.42 %
Jestem zadowolony
53.59 %
Nie jestem zadowolony
3.98 %
Nie mam zdania
Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!