niedziela, 18 marca 2018 r.

Wybory

Wybory 2015. Minął czas na zgłoszenia komitetów wyborczych. Kto się zarejestrował?

Dodano: 16 września 2015, 21:06

(fot. AS)
(fot. AS)

W nocy z wtorku na środę minął czas zgłoszeń komitetów wyborczych w październikowych wyborach parlamentarnych. Ich rejestracja powinna potrwać do końca tygodnia.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W okręgu wyborczym nr 6, tzw. lubelskim zgłoszono 13 komitetów. Sześć z nich zostało już zarejestrowanych. To: KW Platforma Obywatelska RP, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW KORWiN, KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, KWW „Kukiz’15” i KW Partia Razem.

Na rejestrację czekają jeszcze: KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KWW Zbigniewa Stonogi, KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże”, KW Samoobrona i KW Ruch Społeczny RP. Przedstawiciele trzech ostatnich komitetów dokonali zgłoszeń „rzutem na taśmę” – wymagane dokumenty dostarczyli we wtorek tuż przed północą. W tym czasie nie wyrobili się działacze KW Kongres Nowej Prawicy, którym odmówiono przyjęcia zgłoszenia.

Obecnie trwa weryfikacja zebranych pomysłów i wprowadzanie nazwisk do systemu. Do tej pory odmówiono rejestracji dwojgu kandydatom.

– Jeden z nich okazał się zbyt młody, bo w dniu wyborów nie będzie miał ukończonych 21 lat. Zabrakło mu dosłownie tygodnia – mówi Sławomir Sołtys z lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. – W drugim przypadku kandydatka nie była zgłoszona do rejestru wyborców w gminie, którą deklarowała – dodaje.

W okręgu nr 7, obejmującym Chełm, Zamość i Białą Podlaską zarejestrowano już listy PSL, Partii Razem, PO, partii KORWiN, PSL, Zjednoczonej Lewicy i komitetu „Kukiz’15”. Ponadto zgłoszeń dokonały tam Nowoczesna, Samoobrona oraz KWW Z. Stonogi i Ruch Społeczny RP.

– W przypadku dwóch ostatnich czekamy na informację, czy zdołają one wystawić swoich kandydatów w przynajmniej 21 okręgach. W przeciwnym razie odmówimy rejestracji – mówi Anna Leszczyńska z delegatury KBW w Chełmie. Podobna sytuacja ma miejsce w okręgu lubelskim.

– Z udziału w wyborach zrezygnowała jedna z kandydatek, ale było to jeszcze przed potwierdzeniem zgłoszenia. Okazało się, że była pełnomocnikiem finansowym innego z komitetów, a takiej sytuacji być nie mogło – dodaje Leszczyńska.

Ostateczna rejestracja komitetów powinna nastąpić do końca tego tygodnia. Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.

Sześć partii w Sejmie?

Według najnowszego sondażu IBRIS dla portalu Onet.pl nadchodzące wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość, które może liczyć na poparcie wynoszące 36,4 proc. Na Platformę Obywatelską chce zagłosować 21,8 proc. badanych. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Zjednoczona Lewica (8,8 proc.), komitet „Kukiz’15” (6,1 proc.), Nowoczesna Ryszarda Petru (5,7 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5,2 proc.).

Gość
Gość
Gość
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 października 2015 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie nie wiedzą na kogo głosować, a nie za bardzo chce im się poczytać o kandydatach... niektórzy z naszego regionu są naprawdę odpowiedzialnymi i godnymi zaufania ludźmi, chociaż mało widać ich w mediach. Więcej jest celebrytów, którzy nic do polityki nie wniosą, ale ich popularność przyciągnie wyborców... Zainteresujmy się, dowiedzmy i idźmy głosować :) Coraz większe grono zwolenników Szydłowskiej widzę.
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2015 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dziękuję komuś tutaj za podsunięcie mi nazwiska Szydłowskiej. Mieszkam w Poznaniu i widzę tu wiele dobrych zmian, a nie wiedziałem czyja to zasługa :) Będę głosował na Bożenę Szydłowską.
Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2015 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIe powinniśmy głosować na partię, bo wtedy wybieramy najczęściej jedynki, a to znowu nierzadko bardzo zły wybór. Trzeba przyjrzeć się pozostałym kandydatom. Ludziom z Poznania polecam poczyytać o Bożenie Szydłowskiej, Poznań wiele jej zawdzięcza.
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2015 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wczoraj dostalismy papiery do glosowania. Zaraz wypelniam. Co kilka la wymieniamy jedno zlo na drugie i tak na zmiane i oczekujemy innych rezultatow????!!!! Polska potrzebuje czegos nowego, podmuchu swiezego powietrza, zmian, jest w krytycznym stanie jak i jej obywatele. Mam szczera nadzieje ze Kukiz wygra i odciagnie swinie od koryta i zaczniemy zyc w kraju w ktorym posel jest dla obywateli a nie dla stolka kasy i immunitetu.
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2015 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wybór partii nie jest szczególnie ważny - kandydat i jego dokonania są znacznie bardziej znaczące. To on będzie wprowadzał zmiany w danym rejonie. Informacje na temat działalności kandydatów można znaleźć w sieci - mogą się przydać podczas głosowania.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

SONDA
Liczba głosów: 5120

Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

42.42 %
Jestem zadowolony
53.59 %
Nie jestem zadowolony
3.98 %
Nie mam zdania
Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!