piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

20 milonów na budowę Centrum Wysiedlonych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2009, 13:20
Autor: Bogdan Nowak

Aby Niemcy nie zafałszowali historii naszego regionu, trzeba stworzyć Centrum Wysiedlonych. Członkowie komitetu jego budowy są przekonani, że to sprawa honoru, która powinna zjednoczyć wszystkich Polaków.

Szkopuł w tym, że nie wszyscy tak myślą. Niektórzy stawiają na… kolarskie wyścigi.

O tym centrum głośno jest od kilku miesięcy. Ma ono dokumentować gehennę pacyfikowanych przez hitlerowców ponad 140 zamojskich wsi. Komitet zamierza wybudować poświęcone ich losom Centrum Wysiedlonych.

Mają tam powstać m.in. sale muzealne, ośrodek badawczy oraz archiwum. Członkowie komitetu chcą, aby budowę sfinansował rząd. Pismo w tej sprawie zostało wysłane do prezydenta RP. Nie wiadomo, gdzie takie centrum mogłoby powstać. Zamość to jedna z propozycji.

- Koszt inwestycji to 20 mln zł - mówi Bogdan Łasucha, zamojski architekt, członek Tymczasowego Komitetu Budowy Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie. - Chcemy, aby w centrum znalazła się też kaplica, a w każdej z wysiedlonych gmin wybudujemy izbę pamięci. To jest potrzebne. Do współpracy zapraszamy wszystkich. Idea jest naprawdę szczytna.

Zamojski klub radnych PiS przygotował projekt uchwały i chciał go wprowadzić do programu ostatniej sesji RM. Nie udało się. - Chodziło jedynie o wsparcie tej idei - tłumaczy radny Dariusz Zagdański, członek TKBCW. - Przewodniczący RM to zignorował. Mam nadzieję, że teraz się zreflektuje i uchwała zostanie przegłosowana w kwietniu.

Inni członkowie komitetu byli mniej wyrozumiali. I wyrazili swoje oburzenie. - Nawet w Chicago polonia już tym żyje - mówił jeden z nich na ostatniej sesji. - Wiem, bo tam mieszkam. A tutaj jest opór! Niemcy budują swoje Centrum Wysiedlonych i chcą fałszować prawdę. A wy co? Przykro.

Oburzyło to Wiesława Nowakowskiego, radnego SLD. - Nasi dziadkowie i rodzice przeżyli gehennę - mówił. - To należy uszanować. Jestem całym sercem za tym. Nie ma tu jednak miejsca na animozje i jakieś przytyki… Powiem wprost: skład komitetu nie reprezentuje całego społeczeństwa, a pomysł odbieram jako trampolinę do wybicia się dla niektórych osób.

Nowakowski ma własny i "tańszy” pomysł na uczczenie ofiar nazizmu. To zwiększenie lekcji historii w szkołach, porządkowanie grobów ofiar i konkursy dla młodzieży.

- Warto też zorganizować dwudniowy wyścig kolarski - tłumaczył Nowakowski. - Odbywałby się np. pod hasłem: "Ku przeszłości z przyszłością”. Powinno się w to włączyć inne gminy regionu. Byłoby to połączenie historii i sportu oraz hołd dla ofiar wysiedleń, wśród nich mojego dziadka.

Nasza sonda: Czy budowa Centrum Wysiedlonych za 20 mln złotych to dobry pomysł?

Paweł Chrzan
To centrum powinno powstać. Bo pokolenie, które pamięta wojnę odchodzi, a historia naszego regionu była w tamtych czasach wyjątkowo dramatyczna. To ostatnia chwila, żeby uchwycić relacje tych ludzi i godnie ich uhonorować. Nawet jeśli to będzie kosztować wiele milionów złotych. Jeśli będzie prowadzona kwesta, dołożę na ten cel jakieś pieniądze.

Zbigniew Laskowski

Wątpię, że takie centrum powstanie z prywatnych pieniędzy. Na pewno pójdą na to fundusze publiczne. Także pewnie z miejskiej kasy. Na to się nie zgadzam. Są ważniejsze potrzeby. Łatwo je wskazać. Kiedy zamojskich kupców wysiedlono z Nadszańca, nie zapewniono im w zamian nic. Wielu przeniosło się na bazar w Mokrem. Tam jest koszmar… Warto zainwestować w jakieś ludzkie warunki dla kupców. To ważniejsze niż rozpamiętywanie historii.

Elżbieta Wach

Uczyłam się w zamojskim "ekonomiku” i właśnie zdałam maturę. Tam była tylko godzina historii tygodniowo. O dziejach regionu mówiło się zdawkowo. Warto to zmienić. Takie centrum mogłoby pomóc uzupełnić lukę. Ja też mogłabym się wiele w nim nauczyć. To byłby także atut dla całego regionu. Bo centrum przyciągnęłoby turystów.

Jan Wróbel

O czym my mówimy? Niech pan rozejrzy się dookoła. Ludzie nie mają pracy i nie wiedzą, jak związać koniec z końcem. Rozpacz. Ale gdy padały takie zakłady jak "Delia” urzędnicy nawet tego nie zauważyli. O tworzeniu nowych miejsc pracy także nie myślą. Ale innych pomysłów w Zamościu nie brakuje… I to jest często nieporozumienie. Przykład? Dwa lata temu remontowany był Ratusz i kamienice przy rynku. I jak to dziś wygląda? Tynk ze schodów odpadł, a na ścianach kamienic są zacieki. Co mogę powiedzieć o budowie tego centrum? Nie będę się na ten temat wypowiadał…
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
rafcio1989
jki
wgm123
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rafcio1989
rafcio1989 (9 kwietnia 2009 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Smieszą mnie wypowiedzi pana Laskowskiego i pana Wróbla.To ze usunięto handlowców z nadszańca to jedna z najlepszych decyzji radnych w ostatnich latach.Miasto zmusiło ich do wyprowadzenia się z nadszanca w którym było pełno wilgoci.W środku panował smród i ciemności. Nie wspomnę już o stoisku gdzie sprzedawano hamburgery frytki itp.Jak można było jeść coś w takich warunkach.Jak jest teraz??Kupcy pewnie płacą wyższy czynsz i mają moze gorsza lokalizacje ale za to w nowej hali jest jasno czysto są stoliki zeby coś zjeść , jest to jakoś poukładane.Mimo że lokalizacja się zmieniła to i tak jesli ktos ma tam zrobić zakupy to i tak tam zrobi.Moim zdaniem przeprowadzka jest na plus.Chyba w nas samych tkwi jakis bunt przeciwko zmianom .Wszyscy byli przeciw wejsciu do unii ,a teraz kazdy jeżdzi golfami i fordami zamiast mzk .Starówka wyremontowana zoo zaraz też będzie remontowane. Widać ze pan Wrobel nic nie interesuje się remotnem starówki.Kamienice o ktorych wspomina pan Wróbel były remontowane na samym początku .Kaminice te remontowali fachowcy ktorzy nie mieli w tym wprawy.To samo tyczy sie kostki ktorą układano na rynku.Widać jak jest krzywo ułożona ta kostka.Firmy startujące w przetargach zatrudniali nowych młodych pracowników.Dopiero pózniejsze remonty są zrobione na perfect .Zarówno elewacje jak i bruki.

Co do Schodów ratusza to dopiero w tym roku mają przejść generalny remont.faktem jest że tynk odpada.Dzieje się tak co roku od kilku lat.Jednak dotychczas remonty tych schodów polegały głownie na łatanie dziur w tynku .Elewacja schodów ratusza jest wilgotna to samo tyczy się cegiel pod elewacją .Dopiero po połozeniu elewacji na suche, nowe cegły możemy być pewni ze za rok ta elewacja nie odpadnie. W tym roku ma być pomalowana frontowa elewacja ratusza ,ktora pamięta pielgrzymkę Jana Pawła 2.
Wiązanie końca z koncem dotyczy małej ilości mieszkanców Zamośćia.Wystarczy spojrzeć na parkingi pod supermarketami zarówno w weekend jak i w dni powszednie.Cały parking jest zajęty często trudno zaparkować.
Nikt nie będzie chciał inwestować w Zamosciu bez dobrej infrastruktury.Kto chciał by budować przedsiębiorstwo jeżeli do lublina prowadzi jednopasmówka??Co innego w Łodzi , Poznaniu ,Warszawie albo Wrocławiu.Zresztą przedsiębiorców przyciągają miasta akademickie ktore są skarbnicami osób z kwalifikacjami.W Zamosciu pozostali ludzie pracujący w byłych zakładach mięsnych albo w delii.Trzeba też pamietać że przyszłoscią jest przemysł wysokiej technologi. Myślę że ci na bezrobotnym powinni się przekwalifikować.
Rozwiń
jki
jki (8 kwietnia 2009 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rzeczywiście nie ma T. To dopiero sznaps!
Rozwiń
wgm123
wgm123 (8 kwietnia 2009 o 08:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za chwilę okarze się, że Panowie i Pani z Komitetu startują do Europarlametu lub Rady Miasta. Czy Państwo z Komitetu nie zauważyli, że w Centrum brakuje litery T.
Rozwiń
fcd
fcd (8 kwietnia 2009 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czwmu nie. Jeśli zapłaci za to Kaczyński.
Rozwiń
klops
klops (7 kwietnia 2009 o 23:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Który z tych panów polityków jest Dziieckiem Zamojszczyzny?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!