sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

300 zł za dzień

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2002, 21:01
Autor: Zofia Sawecka

Odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie domaga się od naszego skarbu państwa Wołodymir O. z Ukrainy, który 144 dni spędził w areszcie jako podejrzany o napad na kantor w Tomaszowie Lub. Cudzoziemiec podliczył, że powinien dostać 43.200 zł.
Napad miał miejsce 8 lutego 2001 r. Do kantoru wtargnął uzbrojony mężczyzna i grożąc użyciem broni zabrał 10 tys. zł, 3294 dolary i 380 hrywien ukraińskich. Podejrzenia od początku były skierowane na obywateli Ukrainy. Policja sporządziła portret pamięciowy napastnika.
16 lutego na przejściu granicznym w Hrebennem zatrzymano Ukraińca, który wyglądem przypominał poszukiwanego z portretu. Wołodymir O., który przyjechał do Polski na zakupy, stał się głównym podejrzanym. Następnego dnia, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lub. zastosował wobec niego areszt tymczasowy.
Śledztwo nie potwierdziło jednak jego udziału w napadzie. Wołodymir O. miał mocne alibi. 8 lutego stawił się w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Sokalu, w celu odroczenia służby wojskowej. W miejscu zamieszkania na Ukrainie był też tego dnia spisany przez policję, bowiem jeździł cudzym samochodem. Także badanie linii papilarnych, zabezpieczonych
w kantorze podczas śledztwa, nie potwierdziło udziału Wołodymira O.
w tym napadzie. W paszporcie miał stemple polskiej kontroli granicznej
z datą 9 lutego, kiedy to również przyjeżdżał na zakupy.
9 lipca 2001 r. mężczyzna został zwolniony z aresztu tymczasowego, w którym spędził 144 dni. Śledztwo przeciwko niemu zostało umorzone. Tymczasem na Ukrainie został zwolniony z pracy w prywatnej firmie, gdzie był brygadzistą. Stracił tam pracę i – jak twierdzi – dobre imię. Po jego powrocie do rodzinnej miejscowości ludzie nie wierzyli, że był aresztowany w Polsce niesłusznie.
Teraz domaga się pieniędzy za areszt, w kwocie 300 zł za każdy dzień. Ma to być odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu psychicznym, potwierdzony dokumentacją medyczną. Wołodymir O. wnosi również o zwrot kosztów poniesionych na adwokata, tłumaczenia dokumentów i częste podróże jego matki, związane z odwiedzinami syna w areszcie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!