poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

A wszystko to na chwałę Pana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2006, 19:44
Autor: Bogdan Nowak

Parafia prawosławna w Biłgoraju zostanie powołana na początku lipca. Na razie będzie miała siedzibę w jednym z prywatnych domów przy ul. Tarnogrodzkiej. Później zostanie tam wybudowana cerkiew. Zmiany czekają także inne prawosławne parafie w regionie.

Dla ponad setki wyznawców prawosławia z Biłgoraja powołanie w ich mieście parafii będzie wielkim wydarzeniem. Do tej pory musieli na niedzielne nabożeństwa dojeżdżać ok. 25 kilometrów do cerkwi w Tarnogrodzie. To było dla nich uciążliwe. Zwłaszcza osoby starsze i schorowane miały z tym kłopoty. - Dla rodzin, mających samochody nie była to może wielka wyprawa - mówi ks. Włodzimierz Klimiuk, proboszcz parafii pw. św. Trójcy w Tarnogrodzie. - Lecz niektórzy wierni dojeżdżali na niedzielne msze autobusami. Nic dziwnego, że chcieli zmian... Prawosławie ostatnio się rozwija. To jest wielki powód do radości.
Filią parafii w Biłgoraju będzie murowana XVI-wieczna cerkiew w Szczebrzeszynie. Po naszej interwencji została przekazana przez zamojskie starostwo wyznawcom prawosławia. - Ta cerkiew jest naszą chlubą - mówi ks. Andrzej Łoś, sekretarz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. - Staramy się już o pieniądze na jej remont. Chcemy pozyskać je m.in. z funduszu kościelnego i Ministerstwa Kultury. Na początek musimy naprawić cieknący dach. Pierwsze nabożeństwa odprawimy tam jesienią.
To nie jedyne zmiany. Ostatnio rozdzielono zamojsko-tomaszowską parafię prawosławną pw. św. Mikołaja Jej proboszczem przez kilkanaście lat był ks. Witold Charkiewicz. Dojeżdżał do Tomaszowa Lubelskiego z Zamościa. Teraz nowym proboszczem został ks. Marek Ostaszewicz. Zamojską parafią nadal opiekuje się ks. Charkiewicz. Niebawem zostanie ona podniesiona do rangi dekanatu, a zamojski batiuszka będzie dziekanem. - W parafii tarnogrodzkiej i hrubieszowskiej zmian nie przewidujemy - dodaje ks. Łoś.
Rozwój prawosławia jest bodźcem do budowy nowych obiektów sakralnych. Zamość wzbogacił się o niezwykłą budowlę. Przy ul. Bołtucia powstała ok. 20-metrowa dzwonnica, będąca jednocześnie bramą do cmentarza. Wykonano ją według projektu Michała Bałasza, architekta z Białegostoku. Stanęła na wprost cerkwi. Przy jej szczycie zostanie umieszczona niebawem wykonana z mozaiki ikona Matki Boskiej Częstochowskiej. Poniżej znajdą się postacie archaniołów: Gabriela i Michała. Na budowli zawisną także spiżowe dzwony o łącznej wadze ok. 800 kilogramów. To ukoronowanie wysiłków ks. Charkiewicza, który od lat marzył, by w Zamościu na chwałę Stwórcy zagrały prawosławne dzwony. - Parafia rozwija się, a nasze budowle pięknieją - raduje się batiuszka. - Wszystko na chwałę Boga.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!