sobota, 27 maja 2017 r.

Zamość

Aby mowa była srebrem

Dodano: 14 listopada 2001, 15:52

Okres do 3 roku życia dziecka to dla niego tzw. "złoty wiek rozwoju mowy”. W tym czasie powinno się zwracać szczególną uwagę na rozwój tej zdolności. Tymczasem w wielu przypadkach, to że dziecko jeszcze nie mówi jest bagatelizowane. - Prędzej czy później zacznie - pocieszają rodziców "znające się na rzeczy” babcie. Diagnozowaniu nieprawidłowości rozwoju mowy u dzieci i młodzieży ma służyć akcja prowadzona przez logopedów w Biłgoraju.

W niedzielę 18 listopada (od godz. 10 do 14) w biłgorajskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej będzie można uzyskać darmowa poradę logopedy. Konsultacje będą prowadzone w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpłatnych Diagnoz zorganizowanej przez Polski Związek Logopedów. - Adresujemy akcję do wszystkich rodziców, którzy dotychczas nie trafili do poradni. Szczególnie liczymy na rodziców dzieci w wieku do lat trzech. Takie maluchy nie chodzą do przedszkola, a tym samym jeszcze nie zajmują się nimi logopedzi pracujący w przedszkolach - mówi doktor Teresa Chodkowska. Zdaniem specjalistów, przyczyn opóźnienia rozwoju mowy jest bardzo wiele, a najczęściej są one powodowane nieprawidłowo wykształconą funkcją słuchową, zaburzeniami funkcji motorycznych, anomaliami w obrębie aparatu mowy czy też brakiem prawidłowego wzorca mowy ze strony środowiska wychowującego. Fachowcy twierdzą, że sami rodzice są w stanie rozpoznać kłopoty z mówieniem u swoich pociech. - Rodzice są pierwszymi osobami, które rozmawiają z dzieckiem. Jeżeli trzylatek mówi jedynie kilka wyrazów to jest to bardzo niepokojące - ostrzega T. Chodkowska. - W niedzielę będziemy badać dzieci i udzielać rodzicom wskazówek, jak z nimi pracować, aby rozwój mowy maluchów przebiegał prawidłowo. W razie potrzeby, zadecydujemy także o ćwiczeniach.
Warto więc wybrać się w niedzielę do poradni przy ulicy Kościuszki 41/43 (budynki LO im. ONZ). Warto tym bardziej, że skala problemu nie jest mała. Zdaniem fachowców na 30 biłgorajskich sześciolatków aż 10 korzysta z pomocy logopedów.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!