niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Aby mowa była srebrem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2001, 15:52

Okres do 3 roku życia dziecka to dla niego tzw. "złoty wiek rozwoju mowy”. W tym czasie powinno się zwracać szczególną uwagę na rozwój tej zdolności. Tymczasem w wielu przypadkach, to że dziecko jeszcze nie mówi jest bagatelizowane. - Prędzej czy później zacznie - pocieszają rodziców "znające się na rzeczy” babcie. Diagnozowaniu nieprawidłowości rozwoju mowy u dzieci i młodzieży ma służyć akcja prowadzona przez logopedów w Biłgoraju.

W niedzielę 18 listopada (od godz. 10 do 14) w biłgorajskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej będzie można uzyskać darmowa poradę logopedy. Konsultacje będą prowadzone w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpłatnych Diagnoz zorganizowanej przez Polski Związek Logopedów. - Adresujemy akcję do wszystkich rodziców, którzy dotychczas nie trafili do poradni. Szczególnie liczymy na rodziców dzieci w wieku do lat trzech. Takie maluchy nie chodzą do przedszkola, a tym samym jeszcze nie zajmują się nimi logopedzi pracujący w przedszkolach - mówi doktor Teresa Chodkowska. Zdaniem specjalistów, przyczyn opóźnienia rozwoju mowy jest bardzo wiele, a najczęściej są one powodowane nieprawidłowo wykształconą funkcją słuchową, zaburzeniami funkcji motorycznych, anomaliami w obrębie aparatu mowy czy też brakiem prawidłowego wzorca mowy ze strony środowiska wychowującego. Fachowcy twierdzą, że sami rodzice są w stanie rozpoznać kłopoty z mówieniem u swoich pociech. - Rodzice są pierwszymi osobami, które rozmawiają z dzieckiem. Jeżeli trzylatek mówi jedynie kilka wyrazów to jest to bardzo niepokojące - ostrzega T. Chodkowska. - W niedzielę będziemy badać dzieci i udzielać rodzicom wskazówek, jak z nimi pracować, aby rozwój mowy maluchów przebiegał prawidłowo. W razie potrzeby, zadecydujemy także o ćwiczeniach.
Warto więc wybrać się w niedzielę do poradni przy ulicy Kościuszki 41/43 (budynki LO im. ONZ). Warto tym bardziej, że skala problemu nie jest mała. Zdaniem fachowców na 30 biłgorajskich sześciolatków aż 10 korzysta z pomocy logopedów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!