wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Co dziewiąty członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Zamojszczyźnie urodził się po wojnie.

Chętnych do kultywowania tradycji AK stale przybywa.

Na Zamojszczyźnie zdecydowana większość partyzantów jest już po osiemdziesiątce. Najmłodszy AK-owiec ma 78 lat. - Władze centralne liczą na młode pokolenie, które przejmie sztandary, tradycje i etos związku - mówi poseł Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, którego na ostatnim zjeździe delegatów w stolicy wybrano do dwunastoosobowego prezydium Zarządu Głównego ŚZŻAK. - Cieszymy się z tego, że daliśmy w kraju przykład.

Prezes, który jest z wykształcenia historykiem, ma 45 lat. Jednym z jego zastępców w zamojskim zarządzie jest Andrzej Jaroszyński z Uchań, który także urodził się po wojnie.

- Na około 900 członków w okręgu zamojskim, setka to młodzi ludzie. Ostatnio przyjęliśmy około 20 deklaracji na członka nadzwyczajnego. Zachęcamy innych do wstępowania w nasze szeregi, bo inaczej koła terenowe przestaną istnieć.

W Krasnobrodzie akowcom już ciężko dzierżyć sztandar, dlatego podczas uroczystości pomaga im Józef Kasprzyk.

- Przyszli do mnie na wiosnę, przynieśli sztandar i mundur, nie mogłem odmówić - opowiada siedemdziesięciolatek. - W wojnę byłem dzieckiem, ale bardzo dobrze znam historię, moi kuzyni byli w AK.

Poseł Zawiślak podnosi, że poszanowania i przywiązania do akowskich tradycji trzeba uczyć od dziecka, dlatego w niektórych szkołach - w wyniku współpracy związku oraz Instytutu Pamięci Narodowej - powstaną już wkrótce Kluby Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego "Grota”.

Na początku lat 90. w całym kraju żyło 80 tys. AK-owców. Teraz w 35 okręgach organizacja zrzesza niespełna 30 tys. osób. W zamojskim okręgu ŚZŻAK, który obejmuje swoim zasięgiem powiaty biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski oraz część krasnostawskiego, a także gminę Narol na Podkarpaciu, z 4,5 tys. kombatantów zostało nieco ponad 800.

- Dwa lata temu zmarło ośmiu naszych członków, a rok temu pożegnaliśmy sześcioro kolejnych kolegów - mówi Czesława Lesiuk z Koła Rejonowego ŚZŻAK w Tyszowcach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~Polak~
rydzykant
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~Polak~
~Polak~ (24 października 2008 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Młode Pokolenie w ŚZŻAK działa społecznie bez wynagrodzeń, zaszczytów ( tak w naszym kraju bywa,że zwykle są ich godni ci co dużo mówią o swojej niby pracy). Angażują swój czas, pieniądze ( składki, dojazd na uroczystości, itp ) z szacunku do patriotycznych pokoleń Polaków ( naszych Ojców i Dziadów ), które troszcząc się o możliwie godne życie materialne swoich rodzin zawsze pamiętało o obowiązkach względem Ojczyzny. Walcząc pod sztandarami BÓG, HONOR, OJCZYZNA Ci patrioci często potrafili oddać Rzeczypospolitej największą ofiarę -swoje życie.
Współcześnie wielu obywateli naszego kraju uważa postawę Polaka-patrioty za anachronizm mimo, iż współcześnie możemy takimi być bez ofiary krwi i życia. Szkoda. Może kiedyś komunizm i liberalizm zejdzie nam z oczu i zauważymy, że patriotyzmu nie wstydzą się liczne narody świata np. Amerykanie, Rosjanie, Niemcy, Anglicy. Zauważymy,że nie ma narodowości: Europejczyk chociażby dlatego, że każdy z krajów UE (szczególnie t starej 15) troszczy się p. wszystkim o swoje interesy.
Nikt z tzw młodych w w/w związku nie ma szans na otrzymanie dodatku kombatanckiego i innych przywilejów i zaszczytów przynależnych tym którzy walczyli o Polskę. Kasę biorą za to np. pewni urzędnicy starego chowu z tzw. materialistycznym tupetem,którzy w sądach wygrywają procesy o nadgodziny za niedzielne składanie kwiatów pod pomnikami w imieniu swojego pracodawcy -Wojewody Lubelskiego.
Pomóżcie odzyskać współczesnej Polsce odzyskać serce i własne historyczne oblicze- WSTĘPUJCIE DO ORGANIZACJI PATRIOTYCZNYCH I POMAGAJCIE W ICH DZIAŁALNOŚCI !!! Pzdr
Rozwiń
rydzykant
rydzykant (24 października 2008 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za noszenie sztandaru dać mu dodatek kombatancki wtedy młodzi zobaczą,
że kultywowanie jedynie słusznych tradycji popłaca.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!