sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Alternatywa przejmuje miasto

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2007, 17:13
Autor: Bogdan Nowak

Młodzi mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego mają niezwykłe pasje i głowy pełne pomysłów. W ramach programu "Aktywizator” stworzą kilka przedsięwzięć.

Odtworzą m.in. zwyczaje germańskich Herulów, zrobią film o krzyżach bruśnieńskich oraz zorganizują festiwal muzyki alternatywnej. Wszystkie projekty zostaną zrealizowane do końca czerwca.
- Ich jakość przeszła nasze oczekiwania - mówi Natalia Książek z tomaszowskiego Stowarzyszenia "Czajnia”. - To budujące. Młodzi mieszkańcy Tomaszowa mają niezwykłe zainteresowania, ale często czują się niedocenieni. Wielu narzeka, że u nas nic się nie dzieje. Teraz sami będą mogli miasto rozruszać.
Program "Aktywizator” został przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego "Niwa” oraz Stowarzyszenie "Czajnia”. Przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 15 do 25 lat. Uczestnicy zrzeszeni w tzw. grupach nieformalnych musieli przedstawić jury projekty planowanych przedsięwzięć. Wybrano pięć z nich.
Młodzi mieszkańcy Tomaszowa Lub. odtworzą m.in. zwyczaje, stroje i zbrojenie germańskich Herulów (ślady tego ludu odkryto w Ulowie). Ich pokazy będą odbywać się w tomaszowskich szkołach. Inna grupa podąży tropem unikatowych krzyży bruśnieńskich. Zostanie zrealizowany na ten temat film dokumentalny, wystawa, a potem m.in. wykłady i warsztaty dziennikarskie. W ramach projektu odbędzie się także Festiwal Muzyki Alternatywnej "Obudź się 2007”, zostanie wydany album z utworami najlepszych wykonawców, a grafficiarze stworzą w centrum miasta barwną galerię na gipsowych płytach. Zostanie też zorganizowana wystawa fotograficzna pokazująca najciekawsze zakątki powiatu tomaszowskiego. Ekspozycja pojedzie m.in. do szkoły w Kiwercach na Ukrainie. Te projekty dostaną granty w wysokości 1 tys. zł.
- Jak na początek, to dla nas naprawdę potężny zastrzyk gotówki - cieszy się 22-letni Leszek Lichołat z Rogóźna, który wraz z czwórką kolegów "promuje” zwyczaje Herulów. - Otworzymy stroje tego ludu oraz m.in. dwa miecze typu Gladius. Historia to wielka przygoda.
17-letni Maciek Piotrowski z Tomaszowa Lub. jest fanem muzyki alternatywnej. Stworzenie alternatywnego festiwalu było jego marzeniem. - W naszej grupie działa 5 osób - mówi. - Dotychczas organizowaliśmy Alternatywne Spotkania z Kulturą. Myślę, że festiwal to strzał w dziesiątkę. Nie brakuje u nas dobrych zespołów oraz fanów rocka, bluesa czy reggae.
Czy inne projekty także mają szansę na realizację? - Będziemy się o to starać - zapewnia Marcin Rechulicz, tomaszowski radny z "Niwy”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!