poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Artysta ze Szczebrzeszyna namawia władze do tworzenia rezerwatu ptactwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2010, 14:08
Autor: Bogdan Nowak

Największą wartością Szczebrzeszyna jest otaczająca go, unikatowa przyroda i sąsiedztwo Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tak uważa Grzegorz Król, miejscowy artysta plastyk. Przekonuje miejscowe władze do utworzenia ogromnego rezerwatu ptactwa. Bez skutku.

Ostatnio malarz zwielokrotnił swoje wysiłki, bo obawia się katastrofy ekologicznej.

– Trzeba coś zrobić, bo potomni nam tego nie wybaczą – denerwuje się Grzegorz Król. – Chodzi m.in. o teren po cukrowni w Klemensowie. Pojawili się inwestorzy, którzy chcą to kupić. Mam obawy, że powstanie tam wielkie składowisko… toksycznych odpadów.

Szczebrzeszyn to malowniczo położone miasto. Jednak miejscowi przyrody nie szanują. Wokół miasta piętrzą się hałdy i dzikie wysypiska śmieci.

Nawet ścieżka krajobrazowo-przyrodnicza prowadząca do parku krajobrazowego wygląda źle. W rowach przydrożnych piętrzą się nie tylko plastikowe butelki, papierzyska, ale nawet betonowe elementy z rozbiórki domów.

Na ostatniej sesji RM usunięcia ich domagał się radny Adam Czechoński. Bez skutku.

– U nas nie dba się o środowisko – złości się Król. – Tędy przebiegają szlaki migracyjne ptaków, ale planuje się postawić 20 ponad 100-metrowych wiatraków, wycina się drzewa, nie dba się o dolinę Wieprza. Czas to zmienić!

Król ma pomysł, jak ochronić miejscową przyrodę. Tuż obok miasta jest ponad 150 ha zabagnionych łąk i pastwisk. To nieużytki, na których żyje ponad 170 gatunków ptaków, w tym wiele chronionych.

– To m.in. orlik krzykliwy, bąk, batalion i wiele innych gatunków. Trzeba utworzyć duży, prężny rezerwat ptactwa – argumentuje.

Jest przekonany, że z UE uda się zyskać pieniądze na ten cel. – Dzięki temu znajdą się też fundusze na oczyszczalnie ścieków, ścieżki turystyczne i zagospodarowanie gminy, także Klemensowa. Powstanie toksycznego składowisko odpadów wykluczy te plany – ostrzega Król.

Jest oburzony, że obecne władze Szczebrzeszyna ignorują jego propozycje. Szanse na zmiany widzi w wyborach samorządowych.

– Chcę skrzyknąć miłośników przyrody i poprzeć takiego kandydata na burmistrza, któremu jest ona bliska – mówi Król. – Inaczej zasypią nas góry śmieci, a nasza przyroda zginie.

Przemysław Stachyra, szef działu monitoringu RPN uważa, że założenie rezerwatu to znakomity pomysł – Warto to zrobić – przekonuje. – Tam żyją nie tylko gatunki chronionych ptaków, ale jest też m.in. siedlisko żółwia błotnego. Obok miasta są pozostałości starych lasów łęgowych. Rezerwat podniesie rangę Szczebrzeszyna… Na razie to tylko miasto tranzytowe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Monika
wu-anna
xyz
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Monika
Monika (8 stycznia 2011 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja znam osoby, które zrezygnowały z wywozu śmieci ponieważ 20zł na miesiąc to rzekomo zbyt duży wydatek dla tych rodzin...... ale picie alkoholu, palenie papierosów- to nie są zbyt duże wydatki. Miesięczny wywóz śmieci (w moim przypadku) to wydatek rzędu 25zł od nowego roku, wcześniej 20zł- czyli butelka wódki, ewentualnie dwie paczki papierosów.... Naprawdę polaków na taki wydatek nie stać??? Lepiej wyrzucać śmieci w lasach i po rowach....
Rozwiń
wu-anna
wu-anna (7 września 2010 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='xyz' date='06 wrzesień 2010 - 18:20 ' timestamp='1283790038' post='342398']
Czego oczekiwać od władz Szczebrzeszyna ostatnio likwidują kontenery na odpady (plastyki, szkło, papier, złom) tak popiera się ekologię, ludzie będą wozić to do lasu.
[/quote]
dodatkowo niedawno podniesli ceny wywozu smieci, ludzi po prostu nie stac na wywóz wiec albo pala co sie da, albo wywaza do lasu czy na laki...co do rezerwatu to zdaje sie ze Pan Burmistrz ma zamiar na terenach wspomnianych przez Pana Króla zrobic zalew i rozwijac turystyke wiec prozny trud, rezerwatu nie bedzie....
Rozwiń
xyz
xyz (6 września 2010 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czego oczekiwać od władz Szczebrzeszyna ostatnio likwidują kontenery na odpady (plastyki, szkło, papier, złom) tak popiera się ekologię, ludzie będą wozić to do lasu.
Rozwiń
STYX
STYX (6 września 2010 o 16:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Grzegorzu, próżny trud. gdyby Pan prosił o nowy kościół już jutro obudziłyby Pana jego dzwony ale ptaszków władza w Katolandzie nie lubi...
Rozwiń
Gość
Gość (6 września 2010 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To co się dzieje na polach wokół Szczebrzeszyna woła o pomstę do nieba.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!