wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Awantura o dworzec autobusowy. Przewoźnicy walczą, pasażerowie tracą

Dodano: 27 lutego 2017, 21:11

Dworzec autobusowy w Zwierzyńcu
Dworzec autobusowy w Zwierzyńcu (fot. Google Street View)

Po tym, jak miejscowy dworzec zmienił właściciela, trzej przewoźnicy przestali się na nim zatrzymywać. Żeby mieszkańcy mogli skorzystać z ich usług muszą iść na przystanki położone z dala od centrum. Apelują, aby przedsiębiorcy porozumieli się.

W sierpniu ubiegłego roku zwierzyniecki dworzec kupiła w przetargu firma Wach z Frampola. W grudniu nowy właściciel chciał spotkać się z przewoźnikami, przedyskutować zmianę warunków korzystania z dworca i podpisanie nowych umów. Trzech z nich z zaproszenia nie skorzystało i w lutym przestało na dworzec przyjeżdżać.

– Żeby skorzystać z busów trzech prywatnych przewoźników musimy iść nie na dworzec, tylko na słupek położony jakiś kilometr dalej przy ulicy Biłgorajskiej – denerwuje się pani Anna, mieszkanka Zwierzyńca. – Po pierwsze to dużo dalej. Po drugie nie ma tam ławki, ani wiaty. Najpierw brnęliśmy w śniegu, a teraz chodzimy po błocie.

– To bardzo utrudnia nam życie – dodaje Wiesław Maliszewski, mieszkaniec miasta. – Mam nadzieję, że przewoźnicy szybko się dogadają. Powinni działać przede wszystkim z myślą o swoich klientach.

Właściciel dworca wini przewoźników

Nowy właściciel dworca ma wątpliwości, czy jest na to szansa. – W związku z tym całym zamieszaniem, wynajęliśmy renomowaną kancelarię prawną i na drodze sądowej będziemy bronić naszego dobrego imienia. Nie pozwolimy, aby ktokolwiek naruszał dobre imię spółki i szkodził pasażerom – podkreśla Zofia Wach, przedstawicielka firmy. – Trzy prywatne firmy celowo działają na szkodę mieszkańców i turystów oraz na szkodę naszej spółki i pozostałych firm korzystających z dworca. Jesteśmy cały czas otwarci na rozmowy, jednak te firmy nie są tym zainteresowane. Unikają z nami kontaktu, bo wybrali drogę presji i szkalowania nas w mediach. Okłamują podróżnych, skłócają mieszkańców i wywierają medialną presję na władzach miasta. Obecnie firmy te założyły sobie za cel, aby powstał nowy dworzec w Zwierzyńcu. To absurd. Podróżni odjeżdżaliby z kilku miejsc i powstałby totalny chaos.

Zofia Wach uważa, że to przewoźnicy działają na szkodę podróżnych. – Właściciel jednej z firm, który podpisał z nami umowę oddał ją mówiąc, że musi ją wypowiedzieć, bo nie będzie się wyłamywał, gdy trzech przewoźników dogadało się, że nie będą wjeżdżać na dworzec w Zwierzyńcu. Uważamy za skandaliczne, że doszło do takiej zmowy przeciw podróżnym i innym przewoźnikom – podkreśla Wach.

Potrzebny nowy przystanek?

W imieniu przedsiębiorców, którzy nie chcą zgodzić się na warunki zaproponowane przez nowego właściciela dworca oraz mieszkańców głos zabrał poseł Sławomir Zawiślak (PiS).

– Dotychczasowi przewoźnicy przedłożyli mi oświadczenie podkreślające ich dobrą wolę rozwiązania powstałego problemu oraz przykłady złej woli aktualnego właściciela przystanku m.in. odmawiającego udzielenia wjazdu na wymieniony przystanek w godzinach dla niego niekorzystnych, narzucającego wjazd na przystanek w godzinach mu odpowiadających – pisze Sławomir Zawiślak w liście do burmistrza Zwierzyńca.

Poseł proponuje żeby na terenie gminnym stworzyć nowy przystanek, z którego mogliby korzystać pasażerowie. – Z przekazanych mi oczekiwań w tej sprawie wynika, że według mieszkańców Zwierzyńca, zasadnym byłoby wyznaczenie jego położenia na placu przy ul. Słowackiego obok Centrum Kultury i znajdującej się tam Informacji Turystycznej – parking pomiędzy budynkiem Centrum Kultury a pawilonem handlowym „ Ordynat” lub w zatoce przy budynku Centrum Kultury.

We wtorek burmistrz Zwierzyńca organizuje spotkanie w sprawie komunikacji. Wezmą w nim udział m.in. firmy przewozowe oraz nowi właściciele dworca.

Oświadczenie Zofii Wach

Dworzec w Zwierzyńcu został zakupiony przez Wach we Frampolu sp. z o.o. w sierpniu 2016 roku w drodze publicznego przetargu. W porozumieniu z władzami miasta ustaliliśmy, że do końca roku nie będą zmieniane warunki korzystania z dworca dla  przewoźników. W grudniu burmistrz poinformował przewoźników o zmianie właściciela. Spółka zaproponowała wszystkim przewoźnikom spotkanie celem ustalenia warunków i podpisania nowych umów.

Niestety kilku z nich od samego początku zmówiło się i nie chcą podpisać umów na wjazdy. Od początku działają oni na szkodę pasażerów i rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. Spółka Wach jako większościowy udziałowiec inwestuje w rozwój i zarządza PKS w Biłgoraju. Po tym jak uruchomiliśmy na trasie Biłgoraj - Zamość 12 nowych połączeń, niektórzy z przewoźników w ramach walki z PKS nakłonili prezesa spółdzielni mieszkaniowej im. Zamoyskiego w Zamościu, aby wypowiedział nam umowy na wjazd na przystanek w Zamościu, zarządzany przez spółdzielnię.

Następnie rozwiesili w Zwierzyńcu ulotki informujące, że obecny dworzec będzie zlikwidowany. Nie przyjeżdżali do nas na wcześniej umówione spotkania. Możemy za przykład podać jedną z firm, która podpisała z nami umowę na wjazd na dworzec, a następnie po kilku dniach właściciel przyjechał i oddał umowę, mówiąc że musi ją wypowiedzieć bo nie będzie się wyłamywał, ponieważ trzech przewoźników dogadało się, że nie będą wjeżdżać na dworzec w Zwierzyńcu.

Uważamy za skandaliczne, że doszło do takiej zmowy przeciw podróżnym i innym przewoźnikom. Trzy firmy celowo działają na szkodę mieszkańców i turystów oraz na szkodę naszej spółki i pozostałych firm korzystających z dworca. Jesteśmy cały czas otwarci na rozmowy,  jednak te firmy nie są tym zainteresowane. Unikają z nami kontaktu, bo wybrali drogę presji i szkalowania nas w mediach. Okłamują podróżnych, skłócają mieszkańców i wywierają medialną presję na władzach miasta.

Obecnie firmy te założyły sobie za cel, aby powstał nowy dworzec w Zwierzyńcu. To absurd. Podróżni odjeżdżaliby z kilku miejsc i powstałby totalny chaos. Nawet jeden z posłów zaczął lobbować za tymi firmami i żądać utworzenia nowego dworca. Takie rozwiązanie zaszkodziłoby bardzo mieszkańcom Zwierzyńca i turystom. Skandaliczne jest to, że poseł Sławomir Zawiślak nie kontaktował się z naszą spółką, a rozsyła pisma szkalujące naszą firmę. Wypowiada się publicznie w obronie winnych całego zamieszania - nie znając dokładnie kontekstu całej sprawy.

W związku z tym całym zamieszaniem, wynajęliśmy renomowaną kancelarię prawną i na drodze sądowej będziemy bronić naszego dobrego imienia. Nie pozwolimy, aby ktokolwiek naruszał dobre imię spółki i szkodził pasażerom. Mieszkańcy Zwierzyńca trzymają naszą stronę i dają temu wyraz w telefonach do naszej firmy, wiadomościach na profilu facebookowym. Oni rozumieją, że skoro większość firm wjeżdża normalnie na dworzec, to te trzy firmy zachowują się nie fair w stosunku do podróżnych.

Luxor
Użytkownik niezarejestrowany
gość
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Luxor
Luxor (5 marca 2017 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hahah komentarze podobne jak przed wyborami samorządowimi w Biłgoraju w 2014, KMWTW ;)
Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2017 o 07:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobre imię spółki śmieszne. Prokuratura i Urząd skarbowy powinien się zająć wyłudzeniem vat za paliwo na milionową skale .
Rozwiń
gość
gość (3 marca 2017 o 22:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od nowego roku prawo ma się zmienić i jak taki PKS Wach zostanie sam i zniszczy konkurecje to będzie mógł sobie robić co chce , będzie miał wyłaczność na dana linie i monopol . Nowi przewoznicy nie będą juz mogli jezdzić na danej lini  i wtedy pasarzerowie zobacza jaki to pks cudowny jest.
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PKS WACH chce zlikwidować konkurencję , ludzie którzy piszą że PkS jest taki wspaniały i cudowny zmienią zdanie jak im bilety podniesie kilku krotnie jak zlikwiduje busy.
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2017 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PKS Biłgoraj niech nie patrzy na innych. Macie fajne busy i ceny. Kupiłam u was bilet miesięczny na marzec. Zróbcie powrót z Zamościa do Zwierzyńca po 15.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!