piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Awantura o herb gminy. Mieszkańcom nie podoba się nowa wersja

Dodano: 30 lipca 2016, 19:46
Autor: ask

Różnica między herbami jest znaczna: po lewej stronie stary herb, po prawej – nowy, zatwierdzony przez heraldyków<br />
Różnica między herbami jest znaczna: po lewej stronie stary herb, po prawej – nowy, zatwierdzony przez heraldyków

Mieszkańcy Batorza (pow. janowski) denerwują się, że władze gminy zmieniły dotychczasowy herb. Uważają, że stare barwy były znacznie ładniejsze.

– Poprzedni herb był piękny i bardzo symboliczny – mówi pan Mirosław, mieszkaniec gminy. – Żyjemy z rolnictwa i właśnie dlatego na zielonym herbie mieliśmy kłosy zboża. Oprócz tego był tam krzyż i znicz, które przypominały o walkach, które rozegrały się na naszej ziemi. Nie widzę powodu, żebyśmy mieli się wstydzić naszej historii, naszej pracy i naszych barw. Herb nie powinien się zmieniać.

– Nasza gmina zaczęła używać herbu zaraz po zmianie ustroju, czyli już blisko 30 lat temu. Przyzwyczailiśmy się do niego w tym czasie. Polubili. Wszyscy nas z nim kojarzyli – dodaje inna mieszkanka. – Te zmiany jedynie sprawią, że nikt nie będzie widział, o co chodzi. Jak herb był, to powinien już zostać.

Tymczasem samorządowcy podkreślają, że zmiana była potrzebna, ponieważ używane dotychczas barwy nie były zatwierdzone przez Komisję Heraldyczną, działającą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Wzór, który był dotychczas używany, nie miał umocowania prawnego i oficjalnie nie powinien być wykorzystywany – przyznaje Henryk Michałek, wójt gminy Batorz. – Powstał w ten sposób, że ówcześni działacze po prostu sami go wymyślili i zaczęli używać. Chcieliśmy tę sprawę uregulować. Z okazji jubileuszu gminy wystąpiliśmy do Polskiego Towarzystwa Heraldycznego o jego zatwierdzenie. Eksperci stwierdzili jednak, że nasz herb powinien wyglądać inaczej.

Nowy herb w kolorze czerwono-złotym nawiązuje do dawnej Ordynacji Zamojskiej, na której terytorium znajdowała się gmina oraz do Bitwy pod Batorzem, która rozegrała się podczas powstania styczniowego. Nowe insygnia mają być używane we wszystkich dokumentach i publikacjach gminnych.

– Rzeczywiście mamy dużo pytań, po co taka zmiana. Niektórym się nie podoba – przyznaje wójt. – Insygnia poddane były jednak konsultacjom społecznym i przegłosowano je podczas sesji rady gminy. Będziemy więc ich używać.

Uroczyste przekazanie nowych insygniów, czyli herbu, sztandaru, flagi i pieczęci zaplanowano na obchody 90-lecia gminy, które odbędą się w najbliższą niedzielę. Uroczystości rozpocznie msza św. z poświęceniem sztandaru o godz. 14 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Batorzu. Po niej na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego odbędzie się ceremonia przekazania insygniów i występy zespołów artystycznych z terenu gminy. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Łzy i SK-1.

Czytaj więcej o: Batorz
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 grudnia 2016 o 13:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mnie jest git
Rozwiń
Gość
Gość (2 sierpnia 2016 o 01:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
3 kopie i 2 szable — ideowe masło maślane. Projektanci są ignorantami.
Rozwiń
Gość
Gość (1 sierpnia 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z prawej to chyba flaga nie herb. Ten stary rzeczywiście ładny, jak odznaka harcerska w PRL ;-)
Rozwiń
Gość
Gość (31 lipca 2016 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
legalizm prowadzący do absurdu
Rozwiń
Gość
Gość (31 lipca 2016 o 00:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurna co za ciemnogród, jaka ordynacja, jakich zamojskich? Mamy XXI wiek, ordynatów zlikwidowali jeszcze w latach 30, skąd u dziadków takie parcie na stare legendy. Tak z ciekawości, ile gmina zapłaciła za tak dogłębną i rzeczową opinię?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!