poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Będą mieli ciepło

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 marca 2006, 18:37

Ciepło nie będzie uciekało przez wypaczone okna i drzwi. Docieplone zostaną stropy i ściany, a kolektory słoneczne zapewnią ogrzanie wody.
Chodzi o termomodernizację Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie.

– Zaplanowaliśmy m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie stropów i wymianę pokryć dachowych na budynkach szpitala i przychodni, przeczyszczenie instalacji grzewczej, docieplenie ścian oraz instalację kolektorów słonecznych na budynku głównym – precyzuje Tadeusz Garaj, dyrektor SP ZOZ w Hrubieszowie.
Kolektory o powierzchni 313 mkw. posłużą do podgrzewania wody. – Ciepłą wodę będziemy mieli za darmo – cieszy się dyrektor.
Inwestycja pochłonie około 5 mln zł. Pieniądze na jej realizację pochodzą z dotacji pozyskanych z funduszy zajmujących się ochroną środowiska i ekologią (ok. 4 mln zł), resztę pokryje pożyczka termomodernizacyjna, którą będzie musiał zaciągnąć szpital. Prace mają się zakończyć w październiku.
Obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia szpital będzie miał więc co świętować. Przypomnijmy, że wcześniej przeprowadzono modernizację kotłowni, która może obecnie pracować na olej opałowy i na gaz. W tej chwili do wytwarzania ciepła wykorzystywane jest to drugie paliwo, bo powiat hrubieszowski przestał być białą plamą na gazowniczej mapie Lubelszczyzny. Wszystko za sprawą gazociągu z Ukrainy, który został otwarty w ub. roku. Modernizacja kotłowni kosztowała 2,5 mln zł. Po jej zakończeniu szpital odłączył się od miejskiej ciepłowni. – Opłacało się – zapewnia Garaj. – Mamy około 25 proc. oszczędności.
Według jego wyliczeń, po zakończeniu termomodernizacji szpital zaoszczędzi na energii cieplnej połowę do niedawna ponoszonych kosztów, a więc około 500–600 tys. zł rocznie. Nie tylko sam będzie miał ciepło, ale będzie mógł się również nim podzielić z innymi. Jak udało się nam ustalić, prowadzone są już rozmowy w sprawie przyłączenia do ich kotłowni Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Bursy Międzyszkolnej przy ul. Zamojskiej.
Szpital ma się coraz lepiej. – Duża w tym zasługa władz powiatu – mówi dyrektor Garaj.
Ze starostą hrubieszowskim nie udało się nam porozmawiać. Opozycja może nie zgadzać się z nim w wielu sprawach, ale nie deprecjonuje tego, co robi na rzecz szpitala. – Program naprawy i restrukturyzacji nabrał rumieńców, a nasz szpital, jako jeden z nielicznych w województwie lubelskim, uporał się z wypłaceniem personelowi słynnych 203 zł – wylicza Zdzisław Kosakowski (SdPl). – Widać bardzo dobrą współpracę dyrektora z władzami powiatu. Moim zdaniem, to jeden z jaśniejszych punktów w działalności powiatu. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!