Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

29 maja 2016 r.
15:20

Będzie dekomunizacja w Zamościu. Jakie nazwy zostaną zmienione?

Autor: Zdjęcie autora ask
4 21 A A
Zamość (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
Zamość (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Najpóźniej do połowy przyszłego roku zmienione muszą zostać nazwy ulic, mostów i placów upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące system władzy w Polsce w latach 1944–1989.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O dostosowaniu się do tzw. ustawy dekomunizacyjnej szykuje się już Miasto Idealne. – Zgodnie z ustawą to samorząd ma obowiązek dokonać zmian – potwierdza Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa. – Na razie nie znamy ostatecznego wykazu nazw podlegających zmianom. Zostanie on sporządzony dopiero po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Dlatego zamojscy urzędnicy nie mogą na razie oszacować, jakie koszty związane ze zmianami dokumentów, tabliczek, pieczątek itp. poniesie miasto.

– Na razie powiedzieć mogę tylko, że zmiany nazw ulic będą odbywały się zgodnie z obowiązującą dotychczas procedurą – dodaje Gajewski. – Każda nowa nazwa, czy to zgłoszona przez społeczność danego osiedla, czy też zaproponowana przez Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Zamość, będzie opiniowana na zebraniach mieszkańców.

Na razie nieoficjalnie mówi się, że zmieniona może zostać nazwa ulicy Armii Ludowej, Buczka, Czugały, plac Jaroszewicza, Radziecka, Waryńskiego i Wróblewskiego.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Henio / 9 lutego 2018 o 09:42
Jako że Radziecka to jeszcze przedwojennego pochodzenia nazwa ulicy, należałoby ją jak najszybciej zmienić na Sowiecką, a dopiero potem zdekomunizować.
Avatar
aa / 8 lutego 2018 o 19:35
radziecka najbardziej komunistyczna ulica,gdzie mordowano ludzi w 50-tych latach,ulica przeklęta,jak długo mamy czekać na zmianę i wstydzić się nazwy.....?????????????????!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Henio / 30 maja 2016 o 12:41
mieszkaniec napisał:
A co z Okrzei??? Może by tak wypadało powrócić do przedwojennej nazwy Więzienna.
To już lepiej Kryminalna.
Avatar
Przemek Leniak / 30 maja 2016 o 12:08
Małgorzaty Fornalskiej... cóż wystarczyłoby po prostu piszą tekst artykułu spojrzeć na mapę i skorzystać z google nie jest to takie trudne znowu przecie chyba dla redaktora ze Sztandaru Ludu
Avatar
Przemek Leniak / 30 maja 2016 o 12:00
tak przy okazji jest w Zamościu ul Janka Krasickiego czy ul Generała Grzegorza Korczyńskiego ewidentne przecie ale już np ul Atamanowa - mimo że to był radziecki partyzant wymagałaby zastanowienia
Avatar
Przemek Leniak / 30 maja 2016 o 11:42
Jak rany... radziecka od rajców miejskich Jan Jaroszewicz, Walerian Wróblewski, Ludwik Waryński ... autor artykułu błysnął tak ze hej ... nie budzi wątpliwości komunizm Ludwika Czugały czy nawet Mariana Buczka nie budzi watpliwości Armia Ludowa ale wypada jednak znać choćby co nieco historię doprawdy... ... odnośnie Okrzei - komunistą to on nie był przecie - był jedynie kiepskim 19 letnim terrorystą poniekąd skazanym na śmierć przez własnych towarzyszy nad jego postacią warto się pochylić choćby po to by przypomnieć do czego prowadzi tworzenie oddziałów terorystycznych i jak traktują narzedzia terroryzmu ci którzy się nimi posługują tak ku przestrodze współczesnej młodzierzy choćby... nie mniej wybór nazwy ulicy w tym wypadku powinien byc zależny jednak wyłącznie od woli mieszkanców
Jak rany... radziecka od rajców miejskich Jan Jaroszewicz, Walerian Wróblewski, Ludwik Waryński ... autor artykułu błysnął tak ze hej ... nie budzi wątpliwości komunizm Ludwika Czugały czy nawet Mariana Buczka nie budzi watpliwości Armia Ludowa ale wypada jednak znać choćby co nieco historię doprawdy... ... odnośnie Okrzei - komunistą to on nie był przecie - był jedynie kiepskim 19 letnim terrorystą poniekąd skazanym na śmierć przez własnych towarzyszy nad jego postacią warto się pochylić choćby po to by przypomnieć do czego prow... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 30 maja 2016 o 10:55
A co z Okrzei??? Może by tak wypadało powrócić do przedwojennej nazwy Więzienna.
Avatar
Gość / 30 maja 2016 o 09:58
A w Opolu Lubelskim to aż "gęsto" od nazw niegodnych. Tam to będzie się działo.
Avatar
Gość / 30 maja 2016 o 08:34
ręce precz od radzieckiej ;) ***zamosciopedia.pl/index.php?f01=3x1xux3025xxxxxxxxxx&idss=311656s5144
Avatar
Gość / 30 maja 2016 o 07:42
Myślałem, ze każdy szanujący się patriota wie, kim był Walery Wróblewski, bohaterski powstaniec styczniowy i działacz emigracji niepodległościowej. Co do Jana Jaroszewicza (XVII-wiecznego architekta !!!) to szkoda słów, naprawdę. Czy Wy w ogóle macie pojęcie co piszecie...?
Avatar
Henio / 9 lutego 2018 o 09:42
Jako że Radziecka to jeszcze przedwojennego pochodzenia nazwa ulicy, należałoby ją jak najszybciej zmienić na Sowiecką, a dopiero potem zdekomunizować.
Avatar
aa / 8 lutego 2018 o 19:35
radziecka najbardziej komunistyczna ulica,gdzie mordowano ludzi w 50-tych latach,ulica przeklęta,jak długo mamy czekać na zmianę i wstydzić się nazwy.....?????????????????!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Henio / 30 maja 2016 o 12:41
mieszkaniec napisał:
A co z Okrzei??? Może by tak wypadało powrócić do przedwojennej nazwy Więzienna.
To już lepiej Kryminalna.
Avatar
Przemek Leniak / 30 maja 2016 o 12:08
Małgorzaty Fornalskiej... cóż wystarczyłoby po prostu piszą tekst artykułu spojrzeć na mapę i skorzystać z google nie jest to takie trudne znowu przecie chyba dla redaktora ze Sztandaru Ludu
Avatar
Przemek Leniak / 30 maja 2016 o 12:00
tak przy okazji jest w Zamościu ul Janka Krasickiego czy ul Generała Grzegorza Korczyńskiego ewidentne przecie ale już np ul Atamanowa - mimo że to był radziecki partyzant wymagałaby zastanowienia
Avatar
Przemek Leniak / 30 maja 2016 o 11:42
Jak rany... radziecka od rajców miejskich Jan Jaroszewicz, Walerian Wróblewski, Ludwik Waryński ... autor artykułu błysnął tak ze hej ... nie budzi wątpliwości komunizm Ludwika Czugały czy nawet Mariana Buczka nie budzi watpliwości Armia Ludowa ale wypada jednak znać choćby co nieco historię doprawdy... ... odnośnie Okrzei - komunistą to on nie był przecie - był jedynie kiepskim 19 letnim terrorystą poniekąd skazanym na śmierć przez własnych towarzyszy nad jego postacią warto się pochylić choćby po to by przypomnieć do czego prowadzi tworzenie oddziałów terorystycznych i jak traktują narzedzia terroryzmu ci którzy się nimi posługują tak ku przestrodze współczesnej młodzierzy choćby... nie mniej wybór nazwy ulicy w tym wypadku powinien byc zależny jednak wyłącznie od woli mieszkanców
Jak rany... radziecka od rajców miejskich Jan Jaroszewicz, Walerian Wróblewski, Ludwik Waryński ... autor artykułu błysnął tak ze hej ... nie budzi wątpliwości komunizm Ludwika Czugały czy nawet Mariana Buczka nie budzi watpliwości Armia Ludowa ale wypada jednak znać choćby co nieco historię doprawdy... ... odnośnie Okrzei - komunistą to on nie był przecie - był jedynie kiepskim 19 letnim terrorystą poniekąd skazanym na śmierć przez własnych towarzyszy nad jego postacią warto się pochylić choćby po to by przypomnieć do czego prow... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 30 maja 2016 o 10:55
A co z Okrzei??? Może by tak wypadało powrócić do przedwojennej nazwy Więzienna.
Avatar
Gość / 30 maja 2016 o 09:58
A w Opolu Lubelskim to aż "gęsto" od nazw niegodnych. Tam to będzie się działo.
Avatar
Gość / 30 maja 2016 o 08:34
ręce precz od radzieckiej ;) ***zamosciopedia.pl/index.php?f01=3x1xux3025xxxxxxxxxx&idss=311656s5144
Avatar
Gość / 30 maja 2016 o 07:42
Myślałem, ze każdy szanujący się patriota wie, kim był Walery Wróblewski, bohaterski powstaniec styczniowy i działacz emigracji niepodległościowej. Co do Jana Jaroszewicza (XVII-wiecznego architekta !!!) to szkoda słów, naprawdę. Czy Wy w ogóle macie pojęcie co piszecie...?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program]
24 maja 2018, 18:00
galeria

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program] 3 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek rozpoczynają się KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaplanowano dwa dni koncertów na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami 1 6

Pod znakiem zapytania stanął montaż słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie na śródmiejskich chodnikach. Nikt nie chce wziąć tego zlecenia. Drogowcy mają też spory problem z remontami osiedlowych uliczek, m.in. na Czubach i Czechowie

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania 0 0

56-letni mężczyzna spadł z rusztowania w trakcie prac przy remoncie stadionu w Janowie Lubelskim.

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę
ZDJĘCIA
galeria

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę 1 4

17-letnia rowerzystka trafiła do szpitala, po tym jak na lokalnej drodze potrącił ją samochód.

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku 1 1

Dzisiaj o godzinie 19 w Lublinie odbędzie się finał Srebrnego Kasku. Czterech najlepszych zawodników oraz jeden wybrany przez Główną Komisję Sportu Żużlowego wezmą udział w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem 29 1

Baseball Ravens Lublin zaliczyli fantastyczny początek sezonu w Bałtyckiej Lidze Baseballu. Popularne Kruki po trzech weekendach przewodzą całej stawce

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi
wiersze między newsami

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi 0 1

Na początek dnia, trzy linijki orientu. XVII wiecznemu japońskiemu poecie zen Matsuo Basho tyle wystarczy by opowiedzieć całą historię

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy?

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy? 49 20

Liczba wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o niemal 70 procent. Najtrudniej o fachowca jest w branży budowlanej i przemyśle. Potrzebni są także kierowcy i magazynierzy

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej?

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej? 2 10

Platforma nie ujawnia żadnych nazwisk, ale poseł Stanisław Żmijan przyznaje, że najchętniej w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej poparłby kobietę