sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zamość

Będzie dekomunizacja w Zamościu. Jakie nazwy zostaną zmienione?

Dodano: 29 maja 2016, 15:20
Autor: ask

Zamość (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
Zamość (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Najpóźniej do połowy przyszłego roku zmienione muszą zostać nazwy ulic, mostów i placów upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące system władzy w Polsce w latach 1944–1989.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O dostosowaniu się do tzw. ustawy dekomunizacyjnej szykuje się już Miasto Idealne. – Zgodnie z ustawą to samorząd ma obowiązek dokonać zmian – potwierdza Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa. – Na razie nie znamy ostatecznego wykazu nazw podlegających zmianom. Zostanie on sporządzony dopiero po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Dlatego zamojscy urzędnicy nie mogą na razie oszacować, jakie koszty związane ze zmianami dokumentów, tabliczek, pieczątek itp. poniesie miasto.

– Na razie powiedzieć mogę tylko, że zmiany nazw ulic będą odbywały się zgodnie z obowiązującą dotychczas procedurą – dodaje Gajewski. – Każda nowa nazwa, czy to zgłoszona przez społeczność danego osiedla, czy też zaproponowana przez Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Zamość, będzie opiniowana na zebraniach mieszkańców.

Na razie nieoficjalnie mówi się, że zmieniona może zostać nazwa ulicy Armii Ludowej, Buczka, Czugały, plac Jaroszewicza, Radziecka, Waryńskiego i Wróblewskiego.

Henio
Przemek Leniak
Przemek Leniak
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Henio
Henio (30 maja 2016 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mieszkaniec napisał:
A co z Okrzei??? Może by tak wypadało powrócić do przedwojennej nazwy Więzienna.
To już lepiej Kryminalna.
Rozwiń
Przemek Leniak
Przemek Leniak (30 maja 2016 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Małgorzaty Fornalskiej... cóż wystarczyłoby po prostu piszą tekst artykułu spojrzeć na mapę i skorzystać z google nie jest to takie trudne znowu przecie chyba dla redaktora ze Sztandaru Ludu
Rozwiń
Przemek Leniak
Przemek Leniak (30 maja 2016 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak przy okazji jest w Zamościu ul Janka Krasickiego czy ul Generała Grzegorza Korczyńskiego ewidentne przecie ale już np ul Atamanowa - mimo że to był radziecki partyzant wymagałaby zastanowienia
Rozwiń
Przemek Leniak
Przemek Leniak (30 maja 2016 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak rany... radziecka od rajców miejskich Jan Jaroszewicz, Walerian Wróblewski, Ludwik Waryński ... autor artykułu błysnął tak ze hej ... nie budzi wątpliwości komunizm Ludwika Czugały czy nawet Mariana Buczka nie budzi watpliwości Armia Ludowa ale wypada jednak znać choćby co nieco historię doprawdy... ... odnośnie Okrzei - komunistą to on nie był przecie - był jedynie kiepskim 19 letnim terrorystą poniekąd skazanym na śmierć przez własnych towarzyszy nad jego postacią warto się pochylić choćby po to by przypomnieć do czego prowadzi tworzenie oddziałów terorystycznych i jak traktują narzedzia terroryzmu ci którzy się nimi posługują tak ku przestrodze współczesnej młodzierzy choćby... nie mniej wybór nazwy ulicy w tym wypadku powinien byc zależny jednak wyłącznie od woli mieszkanców
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (30 maja 2016 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z Okrzei??? Może by tak wypadało powrócić do przedwojennej nazwy Więzienna.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!